Heksenjacht op GGD-medewerkers II II wat gaat dat kosten?' En 9 Francisca Muller Zwolle Volgens GGD-arts Vicky Sideri- dou van GGD IJsselland (regio Zwolle) is er echt een verschil met de start van de vaccinatiecam pagne. ,,In het begin hadden we natuurlijk vooral de ouderen, die hebben wat meer meegemaakt in het leven en zijn niet zo bang voor de prikken. Nu merken we dat jongere mensen vaker aangeven dat ze bang zijn of slechte ervarin gen hebben met (bloed)prikken.'' Wie ooit is flauwgevallen na een prik, kan dat aangeven op de ge zondheidsverklaring die moet worden ingevuld voor het prik ken. ,,Die gaan naar de triage en daar bekijken we of liggend prik ken een optie is.'' Maar ook bij mensen die bij de intake aangeven dat ze bang zijn, neemt de GGD meteen het zekere voor het onze kere. ,,We laten ze dan niet plaats nemen in de wachtrij van de prik- straat, maar brengen ze naar de EHBO-ruimte waar ze op een brancard kunnen liggen om ge vaccineerd te worden'', aldus Si- deridou. ,,We leiden mensen af terwijl we ze prikken en achteraf zeggen ze vaak dat ze er eigenlijk niets van gemerkt hebben.'' Ook in Noord-Nederland erva ren de GGD's flauwvallende jong volwassenen, bevestigen de woordvoerders van de GGD Drenthe, Groningen en Fries land. „Jongeren vinden het soms spannend. Niets om je zorgen over te maken. We houden er bij het prikken rekening mee en het is ook snel weer voorbij'', zegt Linda van der Heide van de GGD Drenthe in het Dagblad van het Noorden. ,,Het ligt niet zozeer aan het vaccin, maar aan andere om standigheden. Jongeren hebben er eerder last van en het gebeurt va ker bij jongens dan bij meisjes.'' Brancard De GGD in Overijssel ziet zowel mensen die bang zijn voor de naald of voor de pijn als mensen die het vaccin zelf en bijwerkin gen vrezen. Na het prikken blijven ze nog enkele minuten op de brancard liggen. Sideridou: ,,De ervaring is namelijk dat het flauwvallen niet tijdens het prik ken zelf, maar in vijf tot tien mi nuten erna gebeurt. Dan is de angst voorbij, ontspant het ze nuwstelsel en worden de vaten verwijd, waardoor er wat minder bloed naar de hersenen gaat.'' Ondanks de voorzorgen ge beurt het af en toe dat mensen toch flauwvallen, vorige week ge beurde dat bij GGD IJsselland en kele tientallen keren. Mogelijk had dat ook met de warmte te ma ken. Sideridou heeft wel een verkla ring waarom mannen vaker flauwvallen dan vrouwen. ,,Vrou- wen geven eerder van tevoren aan dat ze bang zijn. Mannen vinden vaker van zichzelf dat ze zich niet moeten aanstellen en proberen zich groot te houden.'' Het betreft de chatgroep De Ba taafse Republiek, die ongeveer ze venduizend leden heeft. Onder de actieve leden was een vrouw die was opgepakt voor doodsbedrei gingen tegen RIVM-topman Jaap van Dissel. De groep heeft Van Dissel al maanden op de korrel. Complotdenkers delen in de groep de namen van vaccineer- ders met elkaar, met oproepen als 'ruim deze moordenaars van de straat', 'jagen maar', 'laat deze eng- nek de kerst niet halen' en 'alles kan kapot'. De veiligheid van de GGD-me- dewerkers hoort 'op geen enkele manier in het geding te zijn', zegt Nicolette Rigter, directeur Lande lijk Corona Programma van de GGD in een reactie. ,,Wij nemen dit zeer hoog op. Onze mensen zetten zich al maandenlang in om het coronavirus te bestrijden.'' GGD-medewerkers verdienen volgens de voorvrouw van de GGD 'respect en waardering in plaats van opgejaagd en geïntimi- deerd te worden door complot denkers'. Om hoeveel bedreigingen het gaat, kan de directeur niet zeggen. De politie is op de hoogte van chatgroep De Bataafse Republiek en stelt een onderzoek in, beves tigt een woordvoerder. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. De groep is opgezet door de Red We nemen dit hoog op. Onze mensen zetten zich al maandenlang in Pill Journal, het beruchte platform van complotdenkers Micha Kat, Wouter Raatgever en Joost Kne vel. Zij geloven in complottheo rieën over pedonetwerken. Raat gever werd vorige week veroor deeld tot negen maanden gevan genisstraf, waarvan drie voor waardelijk, voor het maken van opruiende en bedreigende film pjes. Die zijn onder meer gericht te gen de gemeente Bodegraven- Reeuwijk, de advocaat van de ge meente en tegen RIVM-directeur Jaap van Dissel. Raatgever werd begin juni opgepakt in Siddebu- ren, op de boerderij van zijn vriendin. Kat en Knevel verblijven in het buitenland en zijn niet aan gehouden. We leiden mensen af terwijl we ze prikken en achteraf zeggen ze vaak dat ze er niets van hebben gemerkt IN QUARANTAINE DAG 475 Ik ben zooo kwaad, ik moet het ge woon even delen. Het heeft niks met corona te maken, behalve dan misschien dat, als ik niet thuis had gewerkt, ik wel in de slotenmakers truc was gestapt. Omdat die deur nou eenmaal gemaakt moest, maar. Nee, sorry, even alles op een rijtje. Anders hebt u ook niks aan m'n kwaadheid. Ons buitendeurslot was kapot. Best een ding. Vooral als je midden in de stad woont. Toch sleepte het al een paar dagen. Hij ging nog een heel klein beetje op slot, de deur. Net ge noeg om de boel uit te stellen. Maar nu moest het maar eens gebeuren, de vakantie komt er tenslotte aan. Slo tenmakerssite gezocht, een nette dachten we, bemiddelde voor allerlei slotenmakers. Bellen, probleem voor leggen. Wat kost dat? Voorrijkosten 20 euro en dan overleggen we wat nodig is, was de boodschap. Klinkt logisch. Je wilt tenslotte in zo'n be langrijke kwestie door een vakman geholpen worden. En inderdaad, de volgende dag komt de vakman voor rijden met zijn vakmanauto. Belt aan. 'Wat is het probleem meneer?' 'Het slot doet het niet, kijk.' Ik laat even zien hoe ver het lipje nog maar de deur in gaat. 'Jaja', zegt hij, 'dat is een oud slot.' 'Nee', zeg ik, 'vier jaar gele den d'r ingezet.' Nee, dat ga ik niet doen. Dat is belachelijk 'Oh', zegt-ie. 'Het is een speciaal poli- tieveiligheidsslot. Dat moeten we vervangen.' Ik: 'Wilt u niet eerst even kijken, misschien is het alleen de ci linder.' Ik friemel nog wat ondeskun dig aan het slot. Maar nee schudt hij en begint een groot opnameformu lier in te vullen. Bromt wat van 'mmmm' en 'mmm', en 'en dan nog de btw erbij.' Ik bedeesd: 'En wat gaat dat kosten?' '485 euro. Inclusief btw.' Daar sta je. Je o zo belangrijke bui tendeurslot is kapot. En toch zeg ik uiteindelijk en ik voel m'n bloed stromen: 'Nee, dat ga ik niet doen. Dat vind ik belachelijk.' 'Oké,' zegt ie, draait zich om en verdwijnt in zijn slotenmakersauto naar een volgende klant, of moet ik zeggen slachtoffer? Hele nacht kwaad geweest, de deur gebarricadeerd met een schuin gezet krukje. Vanmorgen schroevendraaier gepakt, slot eruit gedraaid, naar de ijzerwarenhandel gefietst verderop in de buurt. Zo'n 'we hebben alles wat u zoekt'-doe-het-zelf-zaak, die nooit mag verdwijnen, u kent ze wel. Compleet nieuw setje met drie sleu tels: 185 euro. 'Kost dat nou als ik het jullie had laten doen?', vraag ik. '60 euro', zegt die man. vrijdag 2 juli 2021 GO GGD: prikangst bij jeugd en 'meer mannen vallen flauw' Nu de jongere doelgroepen aan de beurt zijn voor een co ronavaccinatie, stijgt het aan tal mensen dat liggend geprikt wil worden uit angst om flauw te vallen. Dat merken de artsen op de vaccinatielocaties. In een omstreden Telegram- groep is gisteren een heksen jacht ontstaan op enkele vacci natiemedewerkers van de GGD. Complotdenkers delen de namen van vaccineerders met elkaar, met oproepen als 'ruim deze moordenaars van de straat'. GGD GHOR Nederland heeft aangifte gedaan. Sebastiaan Quekel Den Haag - Nicolette Rigter, GGD - Vicky Sideridou, GGD-arts Een jongere wordt gevacci neerd en krijgt steun van een naaste. FOTO ROBIN UTRECHT Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9