Opeens tikt de benzine €2,019 aan Topman Trump verdacht van fraude II 7 kortingen ook Brandstofprijs historisch hoog, Weisselberg en de organisatie worden verdacht van 'grootscha lige en gedurfde belastingont duiking'. De openbare aankla gers van New York stellen dat de fraude al vijftien jaar gaande is. Van zeker 2005 tot 30 juni 2021 probeerden Weisselberg, de Trump Organization en Trump Payroll Corporation, die ook wordt aangeklaagd, de belasting dienst stelselmatig een hak te zetten. Er zou onder meer sprake zijn geweest van oplichting, sa menzwering, diefstal en het ver valsen van bedrijfsgegevens. ,,De zwarte betalingen werden gere geld door de hoogste bestuur ders die zichzelf en het bedrijf verrijkten door middel van ge heime betalingen ten koste van belastingbetalers.'' Weisselberg (73) zou voor omge rekend 1,4 miljoen euro aan in komsten de belasting hebben ontdoken. Zo werd voor hem de huur van woningen en auto's en privéonderwijs betaald en werd dat vervolgens buiten de boeken gehouden. De aanklagers base ren zich op tal van digitale infor matiebronnen, boekhoudkun dige gegevens, belastinggege vens en verklaringen van poten tiële getuigen. Er werd bijna drie jaar onderzoek gedaan naar een fraude die werd gepleegd door 'de hoogste leidinggevenden' van de bedrijven van Donald Trump. En zo sluit het net zich rond het bedrijf van Trump. Donald Trump zelf blijft bui ten het onderzoek. Maar de aan klachten kunnen de relaties tus sen zijn bedrijven en banken en andere partners schaden. Het kan ook zijn politieke toekomst bemoeilijken, mocht hij weer een gooi doen naar het presi dentschap. Trump sprak zelf van een 'linkse heksenjacht'. huidige adviesprijzen. Sterker: af gelopen weekeinde was het opeens ook écht zo. Een handjevol Esso- en Texaco-stations langs de snelweg lieten opeens 2,019 euro op de borden zien. Van Selms: „Die stations worden geëxploi teerd door de EG Group en die ex perimenteren met variabele prij zen. Vroeger moesten die prijzen op de borden en op de pompen handmatig aangepast worden. Nu doe je dat met een druk op de knop." Zo is het mogelijk om op ver schillende momenten van de dag de prijzen aan te passen. Zijn er veel gehaaste forensen in de spits, dan kan de prijs wel een stuiver omhoog. Is het overdag rustig, dan kan de prijs zakken. In de nachte lijke uren kan ie weer omhoog; wie dan moet tanken heeft im mers geen keuze. EG Group wil de fluctuerende prijzen niet toelich ten. „Wij doen geen enkele mede deling over ons prijsbeleid en nu beëindig ik het gesprek", reageert de woordvoerder van de multi national. Wij doen geen enkele mededeling over ons prijsbeleid en nu be ëindig ik dit gesprek De ANWB ziet de variatie gedu rende de dag ook. „Wat we de af gelopen tijd vooral zien is dat de prijzen 's nachts en in de vroege ochtend boven de 2 euro stijgen om dan vervolgens weer omlaag te gaan", meldt woordvoerder Mar kus van Tol. Donderdagmiddag turfde de ANWB 47 benzinestati ons (bijna allemaal Esso's van de EG Group) waar de prijs voor Euro 95 1,999 euro was. EG Group is een exploitant die vooral geld verdient met de ver koop van broodjes. Het van oor sprong Britse bedrijf heeft wereld wijd 6000 tankstations in beheer, waarvan 441 Esso en Texaco-stati ons in Nederland. Er staan ben zine- en dieselpompen, maar het geld wordt ook verdiend met uit baten van eetformules als Burger King, KFC, Subway, Starbucks, Spar en het eigen broodjesmerk Go Fresh. De hamburgers en kop jes koffie brengen langs de snel weg het geld binnen. Dat iemand met een tankpas van de zaak, een lege tank in de nacht of een ver minderd prijsbewustzijn ook be reid is om meer dan 2 euro voor een liter euro te betalen is mooi meegenomen. 'Zoveel korting? Daar kom ik vaker.' Het is het zelfde als met de kortingen in Sinter klaastijd. De prijzen van speelgoed worden verhoogd om vervolgens te stunten met 'afgeprijsde' pop pen en autootjes. Je denkt dat je voordeel hebt, maar je wordt be duveld. Als de benzinemaatschappijen de kortingen niet zo sterk hadden verhoogd, waren ook de advies prijzen niet gestegen naar 're cords'. Dan zou de adviesprijs nu zo'n 1,87 euro zijn en daar kreeg je dan nog een paar cent korting op. Van Selms: „Dat maakt het verge lijken zo moeilijk. En eigenlijk moet je ook de inflatie en het netto besteedbaar inkomen meerekenen om te kunnen zeggen of de brandstof prijs nu historisch hoog is." In absolute getallen is de prijs in ieder geval hoger dan ooit. De Ge middelde Landelijke Adviesprijs is de gemid delde prijs van de vijf grootste brandstofmerken. Dat zijn prijzen die alleen langs de snelweg worden ge vraagd en betaald. „Daar tanken vooral zakelijke rijders. Wie van de Randstad naar Groningen gaat, tankt heus wel vooraf ergens goedkoper." En dat kan op tal van plekken voor prijzen die vér onder de ad viesprijzen liggen. Bij de Tango in Winschoten bijvoorbeeld zelfs voor 1,67 euro. Wie een beetje wil zoeken tankt ook in de Randstad voor minder dan 1,75 euro per liter, blijkt uit data van de site brand- stof-zoeker.nl en de apps van de ANWB. Toch zit het niet alleen tussen de oren dat de prijs van benzine nu enorm hoog is. Dat komt door de magische 2 euro grens. Daar lij ken we dichtbij te zitten met de Brandstofprijzen zijn hoger dan ooit, althans op papier. Want nooit waren ook de kortingen zo hoog als tegenwoordig. De adviesprijs van 1,937 euro voor een liter Euro 95 is aan de pomp standaard 10 tot 15 cent minder. Behalve langs de snelweg, daar wordt vooral 's nachts soms meer dan 2 euro per liter gevraagd. Ton Voermans Eindhoven Bijna 100 euro voor een volle tank. Wie zijn lege tank volgooit ziet dezer dagen de teller wel heel hard oplopen. Ja, de brandstof is duur, maar duurder dan ooit? Het is maar hoe je ernaar kijkt. ,,Tien, twintig jaar geleden kreeg je maar een paar cent korting. Nu is 10 cent bijna standaard'', zegt Paul van Selms van United Consumers. ,,15 cent zie je ook vaak en hier en daar geeft een pomphouder zelfs 20 cent korting.'' Oliemaatschap pijen hebben de afgelopen jaren adviesprijzen kunstmatig ver hoogd, om aan de pomp lekker veel 'korting' te kunnen geven. 10 of 15 cent korting per liter blijft bij de consument lekker in het hoofd Allen Weisselberg, de financi eel directeur van het familie bedrijf van Trump, en ook de Trump Organization zelf heb ben vijftien aanklachten van belastingfraude aan hun broek gekregen. Dat werd gisteren duidelijk tijdens een zitting in de rechtbank van New York. Kees Graafland vrijdag 2 juli 2021 Rotterdam/New York Allen Weisselberg gisteren in de rechtbank. foto reuters - woordvoerder EG Group De prijzen aan de pomp kunnen met een druk op de knop worden aangepast. foto freddy SCHINKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7