'Je kunt ze wel weg willen jagen, maar ze zijn er toch' II 7 Het bekende gekrijs klinkt weer boven Terneuzen. De visdiefjes beheersen het luchtruim boven de stad en alles wat in hun ogen het nageslacht bedreigt, krijgt met ze te maken. VISDIEFJES VOGELS DOMINEREN HET LUCHTRUIM VAN TERNEUZEN I artijn de Groot maakt een afwe rende beweging. De eigenaar van café De Graan- beurs in de Noordstraat wil op zijn dak laten zien hoe erg het is, wanneer een van de vogels hem aanvalt. ,,Ik schat dat er hier in de omgeving zeker vijfhonderd zitten. Het is echt verschrikke lijk." Geen passant in de winkel straat die niet naar boven kijkt, waar tientallen, honderden vo gels krijsen, duikvluchten maken en alles onderpoepen. Echt heel erg ,,Ik zit met mijn café aan het be gin van het gebied", zegt De Groot. ,,Het loopt helemaal tot in de Nieuwstraat en het is dit jaar echt heel erg. En dat terwijl we er nu echt alles aan gedaan hebben om het te voorkomen." Op het dak van zijn zaak wijst hij naar de daken, waar ondanks roodwitte linten jonge visdiefjes zitten. „Probleem met die linten is dat als het windstil is, de vogels daar toch nestelen. En als ze eenmaal zitten, dan blijven ze ook." ,,We hadden het er pas nog over", zegt Joan Meijer, voorzitter van de Terneuzense Wijkraad r NIKS WERKT Mooie vogels In het algemeen gaat het niet goed met de soort Rustige broedlocatie voor de visdiefjes aangelegd, maar daar is te weinig ruimte. Ook omdat daar nu zwarte kokmeeuwen broeden." Mix van maatregelen Strooband was gisteren aanwezig bij een overleg waarbij de ge meente en Rijkswaterstaat kijken wat ze doen om de overlast te voorkomen. „We moeten naar een mix van maatregelen: iets doen aan de daken, bijvoorbeeld geen daken met grint meer en de visdiefjes meer ruimte voor een rustige broedplaats bieden. Dat de visdiefjes nu zo nerveus doen is ook omdat ze zich steeds door ons aangevallen voelen. Die willen ook liever rust." Mijn parasol, mijn zonnescherm, alles is verziekt door de poep Binnenstad/Java. ,,Het valt op dat ze weer terug zijn gekomen. Je moet soms je handen boven je hoofd houden als ze weer duik vluchten maken. Het zijn echt van die kamikazepiloten. Zo dap per, zo klein als ze zijn, dat ze toch zo'n veel groter schepsel aan durven vallen." De visdiefjes zijn niet alleen rond de Noordstraat heer en meester. Ook in de Schoollaan, bij de Axelsestraat is het raak. „Mijn kinderen durven amper nog bui ten te spelen", zegt bewoner Mar tin Klaric. „Mijn parasol, mijn zonnescherm, alles is verziekt door de poep. De glazenwasser viel bijna van zijn ladder, die schrok zich wezenloos. En ik spreek niet alleen namens mezelf. Het is voor iedereen in Java heel erg nu." Te weinig ruimte „We moeten zoeken naar een goede oplossing", zegt Samantha Strooband, wijkcoördinator voor onder andere het cen trum van Terneuzen. „We zien dat de rode linten niet werken. Als er te weinig plaats is, gaan ze er dan toch zitten. We hebben wel broed- eilan den vrijdag 2 juli 2021 VL De poepende kamikazes zijn terug Guido van der Heijden Terneuzen Voorkomen dat visdiefjes zich nestelen op het dak is een uto pie. Niks werkt echt volgens Leo Vorthoren, ecologisch advi seur bij Rijkswaterstaat. ,,Het visdiefje, een soort stern, is een grondbroeder en hoort thuis op het strand. Omdat er daar veel gevaren dreigen, is het vis diefje van nature uiterst waak- zaak en defensief. Winkelend pu bliek wordt als gevaar gezien, vandaar dat ze daar nerveus van worden." ,,Het zijn echt mooie vogels hoor. Ze komen helemaal uit Afrika, zelfs tot Zuid-Afrika, waar ze overwinteren om hier te broeden. De daken zijn niet optimaal maar als er verder geen mogelijkheden zijn, gaan ze zelfs naast de linten zitten of onder de roofvogelvlie ger." ,,Ze kunnen het in Terneuzen misschien raar vinden dat het een beschermde soort is omdat er daar van de visdiefjes stikt. In - Leo Vorthoren, ecologisch adviseur Rijkswaterstaat het algemeen gaat het niet goed met de soort." ,,De beste oplossing is het bie den van een goede rustige broedlocatie waar ze niemand tot last zijn. Het is net als zwer vers. Je kunt ze wel overal weg willen jagen, ze zijn er toch." Martijn de Groot wijst naar de linten die niet konden voorkomen op daken aan de Noordstraat. Een moment later wordt hij zelf al aangevallen, foto guido van der heijden dat talloze visdieven nestelen - Martin Klaric, bewoner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63