Beslissingen over begroting Plan voor begraafplaatsen in Hulst 'Houd priklocatie Terneuzen langer open' Hulst geeft leningen aan clubs die verduurzamen 6 HAAN VAN SLUISKIL REPARATIE Wethouder Frank van Hulle is re delijk positief over de financiële si tuatie van Terneuzen. De gemeente krijgt de begroting tot nu toe slui tend, ondanks flinke tegenvallers. Toch zijn er zorgen over de toe- We hebben ambities die zeker een flinke impact zullen hebben komst. ,,We hebben ambities die zeker een flinke impact zullen heb ben. We zijn bijvoorbeeld heel erg gefocust op de nieuwe middelbare school, waar een bedrag van 44 miljoen mee gemoeid is. Daarnaast willen we de binnenstad ontwik kelen en de leefbaarheid van de kernen op peil houden." Beperkt aantal knoppen Het zijn onzekere tijden. Terneu- zen weet nog niet hoeveel geld er uit Den Haag zal komen omdat de verdeling onder de gemeente her ijkt wordt. ,,En we hebben te maken met een demissionair kabinet wat het voor ons heel moeilijk maakt." ,,We hebben maar een beperkt aantal knoppen waaraan we kun nen draaien", omschrijft Van Hulle de problematiek. ,,We kunnen in komsten genereren; ofwel de belas ting verhogen of bezuinigen." Die keuze laat de gemeente nu over aan de gemeenteraad. Om deze het zo gemakkelijk mogelijk te maken is er een notitie opgesteld waarin staat waar eventueel geld te halen of te besparen is en wat daarvan de ef fecten zijn. De notitie is het resultaat van motie 20-28, waarin de gemeente raad in augustus vorig jaar vroeg om een document waarin staat om schreven welke keuzes Terneuzen nog wel heeft en wat daar de gevol gen van zijn. Het levert een lange rij van mogelijkheden op. Van klein tot groot. Het achterwege laten van de kerstboom op het Stadhuisplein zou 10.700 euro opleveren. Het een malig verhogen van de toeristenbe lasting met 3 procent brengt 13.000 euro in het laatje. Sluiting van zwembaden of het verhogen van de tarieven, het is allemaal voor de ge meenteraadsleden uitgerekend. ,,De notitie is uitdrukkelijk zon der politieke motivatie geschre ven", verzekert Van Hulle. „Vroeger stelden wij als college bezuini gingsmaatregelen voor en dat was altijd lastig. Waarom niet beschik baar stellen wat de mogelijkheden zijn en daar transparant in zijn? Nu is de gemeenteraad aan zet." Uitzondering is het sociaal do mein. Deze komt niet in de notitie voor omdat er daar niet aan knop pen gedraaid kan worden. Terneu- zen stelt zich op het standpunt dat de gemeente alleen het geld be steedt dat het uit Den Haag voor so ciaal domein krijgt, geen cent meer of minder. Of zoals wethouder Van Hulle het omschrijft 'er staat een hek omheen'. In de gemeente Hulst zijn vijftien begraafplaatsen, waarvan vier in eigendom van de gemeente Hulst zijn. Dat zijn de begraafplaatsen aan de Van der Maelstedeweg en Zoutestraat in Hulst, de Dorps straat in Graauw en Hulsterweg in Kloosterzande. De overige elf zijn kerkelijke begraafplaatsen, waar de parochie Heilige Maria Sterre der Zee zorg voor draagt. Hulst heeft op een rijtje gezet wat de huidige situatie is op de vier gemeentelijke begraafplaat sen en wat er nodig is voor de toe komst. Op de begraafplaats aan de Van der Maelstedeweg zijn de Er wordt gedacht aan een grafzoeker, om via een telefoon, site of informatiezuil een graf te vinden meeste begravingen, plaatsingen van urnen en verstrooiingen van as. Er komen daarom muren voor urnen en urnengraven bij. Ook wordt er aan de aanschaf van een rollator of rolstoel gedacht voor be zoekers die slecht ter been zijn. De stoel zou geleend kunnen worden via een muntjessysteem. Een graf vinden is er moeilijk, omdat er geen plattegrond hangt en amper grafnummering is. Daarom wordt gedacht aan een grafzoeker, om via een smartphone, informatiezuil of website een graf te vinden. In Graauw komen extra muren voor urnen, wordt de coniferen- haag vervangen en worden omge vallen grafmonumenten verwij derd. In Kloosterzande worden de zijpaden van het oude gedeelte van de begraafplaats vernieuwd. Op 15 juli geeft de gemeenteraad een klap op het voorstel. Voor de begraafplaats Zoutestraat, waar ook Rijksmonumenten staan, is een apart plan. Raadsleden Robert Evers (PvdA) en Arnold Scheppers (Dorpsbelangen Toerisme) deden die oproep deze week tijdens een commissieverga dering van de gemeenteraad. ,,De locatie in Terneuzen moet langer openblijven, wellicht in afgeslankte vorm", verduidelijkte Evers. De priklocatie in de Terneuzense skihal sluit in principe half augus tus, evenals Zierikzee en Middel- burg. Goes zou daarmee de enige plek in Zeeland worden waar je een prik kunt krijgen. De GGD heeft dat besloten omdat veel Zeeuwen al gevaccineerd zijn. Deze week gaf burgemeester Jan-Frans Mulder Goes zou vanaf half augustus de enige vaccinatieplek in Zeeland worden van Hulst al aan in gesprek te gaan met de GGD. Dat deed hij op aan dringen van PvdA'er Ron de Kort. Die kreeg verontrustende berich ten dat Hulstenaren hun tweede prik in Hellevoetsluis zouden krij- gen, omdat de vaccinatielocatie in Terneuzen zou sluiten. Volgens Mulder komt er een alternatief. Vaccineer op scholen Ook Sluis wil met de GGD om de tafel, aldus wethouder Jack Werk man tijdens de commissievergade ring, zodat Zeeuws-Vlamingen niet naar de overkant hoeven voor een prik. Marian van Oostenbrugge (Nieuw Gemeentebelang) zei te hopen dat de GGD met de vaccins naar de middelbare scholen gaat, zodat kinderen van 12 tot 18 jaar daar gevaccineerd kunnen worden. Burgemeester Marga Vermue hield een slag om de arm. Mis schien is iedereen voor half augus tus geprikt en is het langer open houden van de Terneuzense prik- locatie niet nodig. Hulst moedigt clubs aan te ver duurzamen en heeft verenigingen en beheerders van gebouwen daar een brief over gestuurd. ,,We zijn voornemens met een regeling te komen waarbij het de bedoeling is dat verenigingen een bedrag kun nen lenen bij de gemeente", zegt wethouder Jean-Paul Hageman. Lagere energiekosten Die regeling wordt momenteel uitgewerkt, voor buitensportac commodaties en gebouwen. Ver enigingen en stichtingen krijgen het namelijk moeilijk voor elkaar om bij een bank te gaan lenen, zegt Hageman. Met wat er wordt bespaard op energiekosten kan de lening worden afgelost, is het idee. Er wordt ook gekeken naar investeringen die al door clubs zijn gedaan. ,,We denken dat we iedereen op maat kunnen bedie nen." vrijdag 2 juli 2021 'Raad van Terneuzen is aan zet' VL Een instrument, een gereed schap, een menukaart des noods. De Terneuzense ge meenteraad mag zelf bepalen waar en hoe de centen besteedt worden. Guido van der Heijden Terneuzen -Frank van Hulle, wethouder Hulst neemt de gemeentelijke begraafplaatsen onder de loep en heeft een toekomstplan ge maakt. Zo moet de begraaf plaats aan de Van der Maelste- deweg een digitale grafzoeker krijgen, om een graf te vinden. Sophie Stockman Hulst De gemeente Sluis moet de GGD op het hart drukken de vaccinatielocatie in Terneuzen langer open te houden. Zeker nu ook jongeren van twaalf tot achttien jaar een prik tegen het coronavirus kunnen krijgen. Bob Maes Sluis Zonnepanelen, led-verlichting of een gasloos gebouw: ver duurzamen loopt gauw in de papieren. Verenigingen en clubs die hun gebouw of bui tensportveld duurzamer willen maken, kunnen binnenkort voor een lening aankloppen bij de gemeente Hulst. Sophie Stockman Hulst SLUISKIL De kromme haan op de kerktoren van Sluis kil, die een kleine maand geleden door een kraanma chinist geraakt werd, is gisteroch tend verwijderd door Niels (l) en Jasper de Caluwe. Terugplaatsen zal nog even duren. ,,Er is toch meer kapot dan vanaf de grond te zien was", zegt Meerten Dallinga, eigenaar van de kerk. ,,Het is niet al leen een gebogen stang. Ook het haantje zelf en de verlichting zijn be schadigd. Daar is toch echt wel een paar dagen werk aan." De rekening gaat naar de verze kering. ,,Omdat de kraanmachinist een blunder heeft ge maakt, mag zijn ver zekeraar het oppak ken." FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62