Oude vismarkt in Zierikzee wordt toeristisch bolwerk 6 Leerlingen van Sint Willibrordusschool genieten van eigen oogst Esmeralda Eggen en Debby Boers van het Instituut voor Natuuredu- catie (IVN) en Janneke Donkers van Natuur en Milieueducatie (NME) zijn op tournee langs allerlei scho len met een voedselbos. Vanuit het IVN is een oproep gedaan om die op schoolpleinen aan te leggen en dat is in het najaar gebeurd op de Sint Willibrordusschool. In totaal zijn er verspreid over Zeeland nu negen scholen met een eetbare tuin. Het doel is kinderen meer naar buiten te krijgen en een groene speel- en leerplek te geven. Uit het bosje van drie bij tien op het schoolplein in Zierikzee kan nu geoogst worden. De salie en ci troenmelisse zijn bijvoorbeeld roy- Deze is veel lekkerder dan de kruidenboter uit de supermarkt aal uit de grond geschoten. Daarom kregen achttien kinderen uit groep 4 donderdag een oogstles van de IVN-medewerkers. Eerst maakt Es meralda Eggen met behulp van een komkommer in haar ene hand en een appel in de andere duidelijk wat het verschil is tussen een moes tuin en een voedselbos. Het komt erop neer dat een moestuin, waar de komkommer voor staat, elk jaar opnieuw geplant en gezaaid moet worden. Een voedselbos is perma nent en bestaat uit vier lagen plan ten, van bodembedekker tot boom. ,,Je hebt elk jaar meer oogst", zegt Eggen. Als alles goed gaat dan wel, want de amandelboom in het bos je van de Zierikzeese school heeft het loodje gelegd. „Amandelbomen zijn lastig", beaamt Eggen. Dikste en hoogste plant De kinderen mogen in drie groep jes de oogst testen. Een maakt krui denboter en een limonade van de kruiden, een andere groep gaat de planten opmeten en de derde mag blind gaan proeven. Met een meet lint constateren de kinderen dat de citroenmelisse toch echt wel de dikste plant is met 148 centimeter omvang. En van een afstandje mo gen ze van juf Melissa Steenblok bepalen welke boom het hoogste is, de appel- of de perenboom. ,,Want ik kan ook niet bij de top om te me ten", zegt de juf. Er is duidelijke overeenstemming: de perenboom is het hoogst. Alle plantjes worden even aange raakt of er wordt aan geroken. ,,Deze ruikt naar drop", zegt Yona (7) over de dropplant en hij ruikt nog eens aan het paarse bloemetje in de top. ,,Van de colaplant ga je scheetjes laten", roept klasgenoot Gijs stellig. Hoe hij dat weet? ,,van Google." Van de colaplant ga je scheetjes laten Sil (8) gebruikt zijn spierballen om de boter te prakken, terwijl Jesse en Zoë (beiden 7 jaar) de salie, bieslook en rozemarijn met een schaartje erboven versnipperen. Sil proeft al stiekem van het eindresul taat. ,,Deze is veel lekkerder dan de kruidenboter uit de supermarkt!" Als Yona bij het blind proeven is aanbeland, is het voor hem wat minder smullen. ,,Dit was alweer een zure bes", zegt hij als hij een rode bes krijgt aangereikt van teamgenootje Iris. Gelukkig voor hem volgt er een amandel. ,,Oh jammie, hazelnoot!", klinkt het uit zijn mond. Zodra een framboos doordringt tot de smaakpapillen van Jasmine is haar reactie overdui delijk: twee duimpjes omhoog. Marcel Modde Zierikzee Eigenaar Guusje Poot (foto) wil de locatie niet alleen gebruiken als uit valsbasis voor allerlei uitstapjes in de omgeving. Ze zoekt het vooral in de combinatie met kleinschalige muziek- en theateroptredens of schilderclubs. ,,Maar ook voor een trouw- en verjaardagsfeest kan je hier terecht. En verder is het ge woon een rustplaats voor passanten die willen genieten van de heerlijke stilte op het pleintje." Poot begon haar gidsendienst in januari in een gedeeld kantoor in het Vrijpoortje. De nieuwe locatie aan de Sint Domusstraat kwam in beeld na vertrek van de loge van broederschap The Odd Fellows en biedt zowel binnen als buiten meer moge lijkheden, aldus Poot. De Gildeka- mer kan verhuurd worden voor ten toonstellingen, jubi lea, vergaderingen en andere bijeenkomsten. Ook de bovenverdieping wil ze zoveel mogelijk verhuren met dat doel. ,,Ik ben de boel nu een beetje aan het schoonmaken, dus het hek staat open. Ik heb gelijk zeker al twintig mensen gehad die even binnen kwamen kijken en foto's maakten. Dus het voldoet gelijk." Poot wil het hofje weer laten bruisen en daar voor zelf ook kleinschalige culturele evenementen organiseren. „Een kunstmarkt je met schilders bijvoor beeld of in decem ber een levende kerststal onder de galerij en meer van dat soort dingen." De oude vismarkt dateert van 1805. Onder de galerij werd vis schoonge maakt. De marktmeester zat in het afslaghuisje en de viskopers op de banken daarvoor. In het rijtje van vier kleine huizen woonden arm lastige vissersweduwen. vrijdag 2 juli 2021 Proeven van het voedselbos Het fruit aan de bomen en strui ken moet nog groeien, maar de kruidenplanten staan er weelde rig bij. Tijd om te proeven, voe len, ruiken en meten in het voed- selbos op het schoolplein van de Sint Willibrordusschool in Zierik- zee. Valeska Nastaly Zierikzee - Sil (8) - Gijs uit groep 4 Het monumentale Sint Jacobs- hofje in Zierikzee krijgt een toe ristische functie. Vanaf 12 juli wordt de oude vismarkt het hoofdkwartier van de Gidsen- dienst Zeeland. Stratenmakers leggen keitjes in het Sint Jacobshofje aan de Sint Domusstraat in Zierikzee. archieffoto dirk-jan gjeltema Janneke Donkers (groene trui) van het NME en Debby Boers van het IVN laten de leerlingen van groep 4 blind kruiden, nootjes en fruit proeven. Het is eerst ruiken en voelen. Op de voorgrond (vlnr.) Sarah, Yona en Gijs. Op de bank naast Sarah zitten (vlnr.) Iris, Marie en Jas mine (roze jas). foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57