NIEUWS 3 'Eerlijke kans geven' 'Racisme is institutioneel' 'Trauma in maatschappij' SLAVERNIJVERLEDEN ERKENNING Waarom is het zo belangrijk om bij ons slavernijverleden stil te staan? En hoe vrij is de vrijheid die gevierd wordt eigenlijk echt? Nederland moet de slavernij en de slavenhandel waar Nederlanders zich tot 1863 schuldig aan maakten, erkennen als misdrijven tegen de menselijkheid en excuses daarvoor maken. Dat zijn de belangrijkste aanbevelingen van het Adviescol lege dialooggroep slavernijverle den, dat vorig jaar juli is ingesteld door het inmiddels demissionaire kabinet. Demissionair minister Kajsa Ol- longren van Binnenlandse Zaken ziet het als een nieuwe stap op weg naar excuses, erkenning en herstel voor de slavernij. „Terugkijken be tekent meer dan het verleden on- derzoeken. Het betekent ook ver antwoording afleggen.'' Het vol gende kabinet moet daar gestalte aan geven. ,,Het is geen teken van zwakte om ons hiervan rekenschap te ge ven. Zo toont een democratie juist haar kracht. Door ons verleden on der ogen te zien, kunnen we onze toekomst veranderen. Dat is geen luxe, maar een noodzaak'', aldus Ollongren. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de minister dat een volgend kabinet die stappen op weg naar excuses kan zetten. Vorig jaar liet minister-president Mark Rutte nog weten dat zijn derde kabinet geen excuses zou maken voor de slavernij vanwege 'het risico dat een debat hierover juist de tegenstellingen in Neder land aanjaagt'. Ook vond hij het als historicus moeilijk zich te excuse ren voor iets wat tot anderhalve eeuw geleden gebeurde. Het adviescollege wil dat die ex cuses, erkenning en herstel in een wet worden geregeld. Daarin moet de slavernij in de Nederlandse ko loniën tussen de 17de en de 19de eeuw als misdaad tegen de mense lijkheid worden aangemerkt. De fa- ciliterende rol van de Nederlandse staat moet daarin worden ge noemd. Het adviescollege Slavernijverle den wil dat 1 juli een Nationale Her denkingsdag wordt die wordt ge steund en bijgewoond door de ko ning en de regering. Het doel is na tionaal stil te staan bij 'de ver- schrikkingen van de slavernij en het leed en lot van de tot slaaf ge maakte mensen in het hele voor malige Koninkrijk'. Andere aanbe velingen die het college doet zijn het instellen van een fonds per 1 juli 2023 voor structurele en duurzame financiering van herstelmaatrege len. In Amsterdam maakte burge meester Femke Halsema gisteren namens het stadsbestuur al excuses voor de rol die de hoofdstad heeft gespeeld in het slavernijverleden. Ze deed dat tijdens de nationale herdenking van de afschaffing van de slavernij in het Amsterdamse Oosterpark. ,,Voor de actieve be trokkenheid van het Amsterdamse stadsbestuur bij het commerciële systeem van koloniale slavernij en de wereldwijde handel in tot slaaf gemaakten bied ik, namens het col lege van burgemeester en wethou ders, excuses aan", zei Halsema. De kans dat Amsterdam financi eel aansprakelijk kan worden ge steld na het maken van de excuses is 'bijna nihil', zegt Wouter Veraart, hoogleraar rechtsfilosofie aan de Vrije Universiteit (VU) in Amster dam. ,,Dat komt omdat het onrecht al lang geleden heeft plaatsgevon den. Juridisch kun je niet meer aan tonen dat een individu op dit mo ment concrete schade lijdt als een direct gevolg van het verleden van zijn voorouders.'' De hoogleraar weet dat vergelijkbare rechtszaken elders in de wereld niet tot een suc ces hebben geleid. „Mensen denken weleens: donkere mensen, die horen hier niet. Maar ze waren er altijd al, ook in de 17de en 18de eeuw. Dat we ze verzwegen hebben betekent niet dat ze er niet waren. Deze mensen verzwijgen is alsof ze het niet waard waren opgeschreven te worden. Al leen in de kasboeken. Tot slaaf gemaakte mensen wer den behandeld als handelswaar. Het is zo belangrijk die geschiedenis te kennen, omdat de geschiedenis nog altijd invloed heeft op onze huidige maatschappij en hoe wij naar elkaar kijken. Keti Koti (herdenking en viering van de afschaffing van de slavernij) gaat niet alleen over vrijheid, het gaat over een inclusieve samenleving. Mensen eerlijke kansen geven en echt deelnemer laten zijn van de maatschappij. Het is nog altijd zo dat je met een lastig uit te spreken achter naam niet op sollicitatiegesprek wordt uitgenodigd." Nana Scholten, geboren in Ghana, woont in Wilp. ,,Ik heb een Nederlands paspoort en mijn kinderen zijn hier geboren. Toch word ik soms als asielzoeker gezien en ook m'n kinderen horen er niet altijd bij, of wor den onderschat. Dat is psychologisch erg zwaar. Ik ge bruik zelfs nog de achternaam van mijn ex-man, om dat ik daarmee meer geaccepteerd word. Het voelt alsof ik een stukje van m'n identiteit moet opgeven om erbij te horen. Als we meer begrijpen over onze geschiedenis, snappen we het huidige racisme en dis criminatie ook beter. Mensen weten niet wat ze niet weten. Daarom is Keti Koti zo belangrijk. Wat ik wil meegeven is: geef mensen ruimte en het gevoel dat ze erbij horen. Racisme is ook institutioneel. Toen ik een tijd terug met m'n vriend onderweg was en ik alleen in z'n Tesla zat te wachten, klopte de politie op de ruit. Of ik wilde uitstappen. Ik zat daar gewoon, maar een zwarte vrouw in een Tesla kan niet kloppen.'' Percy Cicilia Jr, geboren in de VS, opgegroeid op de Antillen en sinds zijn studie woonachtig in Wagenin- gen. ,,De slavernij was een massale misdaad tegen de menselijkheid. De gebeurtenissen van toen zitten nog als trauma in onze maatschappij. Keti Koti is een pleister, maar niet voldoende. Want we kunnen wel meelopen in de carnavalsparade, maar als er rond de cember weer discussies zijn over Zwarte Piet is er ei genlijk nog steeds niets veranderd. Tijdens de eerste dag van mijn studie internationale ontwikkelingsstu dies werd ik verwelkomd door een studiegenoot met 'Yes, we hebben een neger in de klas.' Wat ik vermoei end vind, is dat ik telkens moet uitleggen dat je som mige dingen niet kunt zeggen. Als je echt iets wil doen rondom inclusiviteit, zorg dan dat jouw wereld divers is en praat met mensen die een andere achter grond hebben. Laat jonge kinderen kennismaken met diverse mensen in de samenleving.'' vrijdag 2 juli 2021 GO Kabinet zet na advies deur open voor excuses De roep om een nationaal ex cuus voor slavernij en de slaven handel is gisteren gegroeid, na een nieuw advies over het sla vernijverleden. Amsterdam heeft gisteren al excuses ge maakt. Jan Hoedeman Den Haag/Amsterdam M Burgemees ter Femke Hal- sema van Am sterdam bood gisteren bij de nationale her denking excu ses aan voor de rol van het stadsbestuur in het verle den. Barbara Esseboom, bestuurslid van de eerste offici- ele Keti Koti-herdenking en -viering in Arnhem: Jantien Klein Ikink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3