II Rondweg kan verkeersdruk wegnemen ZOMER 7 VEERE DOUWE EISENGA IS DE SPIL Drie pianisten, drie primeurs. Een nieuwe reeks klassieke concerten in de Grote Kerk in Veere trapt zaterdag af met optredens van Douwe Eisenga, Jacco Lamfers en Pieter de Graaf. MUST HAVES Wat hem verbindt met Jacco Lamfers en Pieter de Graaf is dat ze allemaal authentieke pianisten zijn met elk een eigen stijl, zegt Ei- senga. ,,Ik heb mijn handtekening pas gevonden toen ik me reali seerde dat origineel zijn niet bete kent dat je steeds iets nieuws ver zint, maar dat je bij je eigen bron blijft en daaruit put. Dan wordt het authentiek. Jacco en Pieter doen dat ook." Het idee voor een serie concerten rondom Douwe Eisenga komt van Bart Gabriëlse, programmeur van de Grote Kerk in Veere. ,,De interesse voor mo derne muziek en neoklassiek wordt steeds groter. Met pianisten die doorbraken als Ludovicio Ei- naudi, Yann Tierssen en Joep Be ving. En Douwe zelf. Daarom wilde ik met hem een reeks mini- festivals opzetten in Veere." Dat vertaalt zich op deze eerste De interesse voor moderne muziek en neoklassiek wordt steeds groter editie in een avond met drie pia nisten. ,,Maar het mag ook ontspo ren hoor", lacht Gabriëlse. ,,Met een saxofoonkwartet, of accor deon. Het gaat er ook niet per se om neoklassieke muziek te pro moten. Als het maar mooie avon den worden." Drie primeurs stelt Gabriëlse de bezoekers in het vooruitzicht. Ei- senga gaat inderdaad nieuw werk spelen, kondigt hij aan. ,,Ik weet nog niet welk stuk, maar ik heb er meerdere klaar liggen voor een nieuwe plaat." Schotse Hooglanden Jacco Lamfers woont in Middel burg en is verbonden aan de Zeeuwse Muziekschool. Hij werkte eerder voor het Koninklijk Conservatorium in Glasgow en zijn minimal music is geïnspireerd door de Schotse Hooglanden. Za terdag speelt hij voor het eerst live werk van zijn nieuwe album, Highland Meditations, dat begin dit jaar uitkwam. Pieter de Graaf won in 2020 een Edison in de categorie neoklassiek voor zijn EP Vortex. Op 21 mei kwam zijn nieuwe album Equinox uit. Hij speelde eerder met artiesten als Wouter Hamel en Kyteman. Hoewel De Graaf de confrontatie met elektro nica niet uit de weg gaat, speelt hij in de Grote Kerk Veere alleen op piano. Douwe Eisenga is de spil van de concerten reeks. Hij nodigt gas ten uit voor een avond die draait om neoklassieke muziek. ,,Ik ben voor deze eerste avond op zoek gegaan naar pianisten die in dezelfde mu zikale lijn zitten als ik. Of ze aan sluiten bij wat ik doe of juist te- Sinds de ingebruikname van de N57, ruim tien jaar geleden, is het steeds drukker geworden in Aag- tekerke en Grijpskerke. Daar komt ook nog eens bij dat het toeristisch verkeer fors is gegroeid. ,,En dat zal nog veel meer toenemen", aldus wethouder Pieter Wisse (CDA, verkeer). ,,Tot 2030 met zo'n veer tig tot vijftig procent." Hij zag dat enkele weken geleden ook toen hij in Grijpskerke was bij de inge- bruik-name van een beveiligd ze brapad. ,,Het is daar zo ontzettend druk. Deze route zit zo goed als te gen de maximumcapaciteit. Er moet iets gebeuren." Voorzitters van de beide dorps raden van Aagtekerke en Grijps- kerke en de stadsraad Domburg pleiten al langer voor de aanpak van het verkeer. Zo zei Hans Non- nekes (Aagtekerke) vorig jaar zo mer dat het zo druk was op de Roosjesweg dat voetgangers daar heel lang moesten wachten voor ze veilig konden oversteken. En Ad van Broekhoven (Grijpskerke) zei bij de ingebruik-name van de ex tra beveiligde zebrapad ook dat de veiligheid in het geding is in zijn dorp door de enorme hoeveelheid auto's die daar rijden. Op een ge middelde dag gaat het om 12.000 auto's die door Grijpskerke gaan. En op drukke dagen rijder er door de Schuitvlotstraat zelfs meer au to's dan door de Westerschelde- tunnel. Simon de Visser (Dom burg) pleit ook voor maatregelen. Hij ziet een rondweg als de oplos sing voor het verkeersinfarct waarmee Domburg vaak te maken heeft. Wisse wilde gisteren niet vooruitlopen op de uitkomst van het onderzoek, maar gaf wel aan dat een rondweg een van de moge lijkheden kan zijn. Tegelijkertijd stelde hij ook dat heel voorzichtig omgesprongen moet worden met de aanleg van nieuwe wegen. ,,Toeristen komen naar Walcheren voor onder meer het landschap. Dat mogen we niet te veel aantas ten." Komende maand begint de gemeente met het onderzoek. Ge let op de complexiteit daar van, verwacht Wisse dat de gemeente voor 2024 daarmee klaar is. Woonmall woonmallalexandrium.nl vrijdag 2 juli 2021 Nieuwe concertreeks in Grote Kerk Douwe Eisenga. FOTO LEX DE MEESTER genpolen zijn, daar ben ik niet mee bezig. Ik kijk gewoon naar wat ik interessant vind." -Bart Gabriëlse, programmeur van de Grote Kerk De concertavond in de Grote Kerk in Veere op zaterdag 3 juli begint om 20.00 uur. Elke pia nist speelt 40 minuten. Kaarten kosten 15 euro per stuk. Maurits Sep Veere Op welke manier kunnen Aag- tekerke en Grijpskerke worden verlost van de toenemende ver keersdrukte? Dat bekijkt de ge meente Veere samen met pro vincie en waterschap. Een rondweg is een optie. Bij het onderzoek wordt ook gekeken of het mogelijk is de verkeers druk in Domburg te verminde ren. Emile Calon Grijpskerke m nn Ontdek de nieuwste zomer musthaves in Woonmall Alexandrium. Shop met mooie kortingen voor je nieuwe keuken, badkamer, bank, eethoek, bed, vloer of verlichting in Nederlands inspirerende wooncentrum. Combineer je bezoek met ALEXANDRIUM een heerlijke lunch en ambachtelijk Italiaans schepijs! Woonmall Alexandrium, de musthaves van deze zomer vind je in de Summersale. SS vtoonviinfcek onder één <1<*W ROTTERDAM A20 AFSLAG 16 MAKKELIJK PARKEREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31