Sorry Bergmann verwacht dat excuses voor slavernij er komen Eerste aanmeldingen voor Delta Ride for the Roses zijn binnen 2 Column DE STELLING Vandaag: Ik ben bang voor de vierde golf Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VOLVO! AL OVER PAAR JAAR ZELFRIJbEN&E AUTO'S MET EEREIK VANI1000 KM Kampioenschap Ringlopen gaatdoor EEF komt met kleine herfsteditie HULST Culturele Prijs weer uitgereikt Die nuance vindt Bergmann be langrijk. ,,Omdat ik verwacht dat die excuses er wel gaan komen. Maar ik kan daar niet alleen over be slissen, daar gaan het college van B en W en de gemeenteraad over." Dat Middelburg - in tegenstelling tot Amsterdam - deze herdenking van de afschaffing van de slavernij nog niet aangrijpt om excuses te maken, heeft voor Bergmann te maken met zorgvuldigheid. ,,Het rapport van de onderzoekscommis sie die dit adviseert, is er pas net. Ik vind niet dat we dat dan ook maar snel even moeten doen. Het moet oprecht zijn." Bergmann benadrukt dat de sla venhandel 'verschrikkelijk' was. ,,Ik keur af hoe die is bedacht en geor- ganiseerd." Wel wil hij een onder scheid maken tussen excuses, ver antwoordelijkheid en schuld. ,,We moeten onszelf als huidige genera tie niet de schuld opleggen voor wat toen is gedaan. Wel kunnen we als bestuurders van Middelburg de verantwoordelijkheid voelen. Daarom hebben we in Middelburg bijvoorbeeld jaren geleden ook al een slavernijmonument opgericht, als erkenning dat wat is gebeurd, niet kan." We moeten onszelf als huidige generatie niet de schuld opleggen voor wat toen is gedaan Belangrijk vindt de burgemeester ook dat op scholen niet alleen aan dacht is voor 'de gouden rand' van het verleden, maar ook voor 'de ver schrikkingen'. ,,En dat het verleden nog steeds emoties oproept bij huidige gene raties. Ook dat moeten we erken nen." Op 10, 11 en 12 september wordt de Delta Ride for the Roses gereden in Goes en Terneuzen. Mensen kun nen meedoen aan fietstochten van 25, 50, 80 en 120 kilometer. Nieuw dit jaar is de Delta Kids Ride in Terneu- zen, een tocht van 15 of 25 kilometer voor gezinnen met kinderen. De eerste dag van de inschrijvin gen is niet slecht verlopen, aldus Henk Remijnsen. Hij is voorzitter van het bestuur van de Ride. ,,We zijn net begonnen. De eerste paar honderd nieuwe aanmeldingen hebben we al binnen. De mensen die zich hadden ingeschreven voor f de editie van vorig jaar, hebben we de kans gegeven om die inschrijving om te zetten naar dit jaar." Vijf mensen wilden dat vorig jaar niet. ,,Die hebben hun geld terugge kregen. Ik ga er vanuit dat de rest dit jaar wel meedoet en dan zitten we gelijk aan dik tweeduizend deelne mers." Hoe de aanmeldingen precies zijn verdeeld over de edities in Ter- neuzen en Goes kan hij niet zeggen. ,,Ik denk ruwweg fifty-fifty." Geen limiet Voor de grote Ride in Goes is er geen limiet aan het aantal deelnemers. In Terneuzen kunnen maximaal drie duizend rijders starten. ,,Dat geldt ook voor de Ladies Night Ride. We schatten in dat daaraan achthonderd tot duizend mensen meedoen. Dat aantal hopen we ook te halen bij het nieuwe evenement, de Kids Ride in Terneuzen." Remijnsen verwacht dat de Ride doorgaat, met 'de versoepelingen die er nu zijn'. Zolang de Ride niet vol is, kunnen mensen zich inschrijven. Noem een schanddaad of er is officieel excuus voor ge maakt: de Shoah, het Derde Rijk, de Japanse bezetting van China, de smeerpijperij in de rk- kerk. En vorig jaar hakkelde de ko ning nog verontschuldigingen voor drie eeuwen Nederlandse uitbuite- rij in Indonesië. Sorry is niet langer het moeilijkste woord voor hoog gezetenen, ook al waren zij zelf geen daders. de transatlantische slavenhandel. President Clinton bood pas als eer ste westerse regeringsleider excu ses aan voor deze commercie. Ja, hij dong naar de zwarte kiezersgunst en George Floyd kocht er later trou wens niets voor. Maar sindsdien wordt in de VS de relatie tussen sla vernij en racisme eindelijk erkend. oud-aandeelhouder in de West-In- dische Compagnie, gisteren als eer ste stad plechtig sorry gezegd. Waar zijn die twee andere hoofd rolspelers in de Nederlandse slaver- nij-geschiedenis, Middelburg en Vlissingen? Het gaat toch niet om de vraag of witte Nederlanders anno 2021 goed of fout zijn, maar of overheden dat ooit zijn geweest. Bovendien klinken alle tegenargu menten sinds de excuses aan Indo nesië zo hol als een leeg specerijvat. De koning kan gaan oefenen, want na Amsterdam zullen Rotterdam en de regering niet achterblijven. onderzoek, tv- series en het magni fieke Afro-Amerikaans museum in Washington DC kreeg een laatste duw naar opening. Amsterdam smeedt ook museumplannen. Op nieuw: waar zijn Middelburg en Vlissingen? De boeiende Omroep Zeeland-serie Het Zwarte Verleden van Zeeland en Anneke Koets van het Zeeuws Archief in deze krant maken duidelijk dat ook hier min stens een museaal kenniscentrum moet komen. Dit acht jaar oude idee schijnt opnieuw te verzanden in politieke onwil, vermomd als geldgebrek. Werkelijk? Met het complete archief van de Middel- burgsche Commercie Compagnie heeft Zeeland museumgoud in handen. Goud dat aan de hele we reld getoond moet worden. Zeeland heeft museumgoud in handen vrijdag 2 juli 2021 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik ben dol op de kermis 1331 reacties EMI© ITSEE WAAR WE »i. ik.1 r J* MEE/ IK WAS OOK IM SUAAP ©EVALLEN HOOGELANDE Of - en hoe vaak - de ringrijders dit jaar weer in actie mogen komen, is nog niet bekend. Goed nieuws is er al wel voor de ringlopers. Kinderen tot en met 12 jaar mogen op maandag 26 juli in Hoogelande weer mee doen aan het Zeeuws Kampioenschap Ringlo pen. Wie wil meedoen, moet zich op tijd aanmel den. Dat geldt ook voor toeschouwers. Er kunnen maximaal 250 mensen op het terrein van Stal de Pagter bij Hoogelande. Aanmelden kan via coenzrv@zeelandnet.nl. Het ZK Ringlopen begint om 13.30 uur. WISSENKERKE Het Eindeloos Eiland Festival (EEF) komt dit jaar met een herfsteditie. Van 24 tot en met 26 september is de Herfst- EEF bij Hofstede 's Gra- venhoek in Wissenkerke. Tijdens dit festival wordt ook de Maerlant poëzie prijs uitgereikt. Normaal gesproken is het Noord- Bevelandse festival altijd in juni, maar door de co ronamaatregelen was een festival in deze peri ode niet mogelijk. Daarom heeft de organi satie nu gekozen voor voor een kleine editie in september. Het complete programma is nog niet bekend. De Culturele Prijs wordt weer uitgereikt in Hulst. Er wordt gezocht naar een datum en er wordt een tijdpad gemaakt, zegt wethouder Diana van Damme. De Culturele Prijs was jaren een begrip. In 2014 introduceerde Hulst met 'Daar zijn we trots op' een nieuwe ma nier om mensen of clubs die iets bijzonders doen, in het zonnetje te zet ten. Toch werd de Cultu rele Prijs gemist. Dat staat opgenomen in de cultuurvisie, waarin het cultuurbeleid in Hulst voor de komende vier iaar wordt geschetst. Twee steden speelden eeuwen lang een prominente rol in de Nederlandse slavenhandel. Am sterdam bood bij monde van burgemeester Femke Halsema gisteren tijdens Keti Koti daar voor excuses aan. Het wachten is op die van Middelburg. ,,Het is niet zo dat we ze wéér niet aan bieden, maar nóg niet", zegt bur gemeester Harald Bergmann. Maurits Sep Middelburg - Harald Bergmann, burgemeester Middelburg Op de eerste dag van de in schrijving voor de Delta Ride for the Roses zijn een paar honderd nieuwe inschrijvingen binnen. Opgeteld bij de aanmeldingen die van vorig jaar zijn blijven staan, doen nu al ruim tweedui zend mensen mee. Jeffrey Kutterink Vlissingen Een eer dere editie van de Delta Ride for the Roses. ARCHIEFFOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Grote uitzondering vormde lang Mede daarom heeft Amsterdam, Clintons pardon leidde tot nieuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2