II Bewoner Mortiere weer bij Raad van State vanwege woningbouw 4 Gemengde reacties op sluiting van vismijn in Breskens Op donderdag staat 't Harinkje op het Spuiplein op een paar honderd meter van de vismijn. Tussen de verse vis ligt ook een bak met gar nalen. ,,Waar deze garnalen van daag komen? Van hier natuurlijk. Echte Bressiaanse garnalen, recht streeks van de vismijn." Het garnalenseizoen is net be gonnen. De vismijn in Breskens is onderdeel van de Holding Zeeuwse Visveilingen, waarvan de gemeen ten Vlissingen voor 65 procent en de gemeente Sluis voor 35 procent aandeelhouder zijn. In Breskens worden de garnalen geveild. De holding wil alle activiteiten in Vlis singen concentreren om het hoofd boven water te kunnen houden. De gemeente Sluis vocht dit besluit vergeefs aan bij de ondernemings kamer in Amsterdam. Slechts een enkele garnalenvisser heeft nog de letters BR op de boeg. De rest heeft andere thuishavens, zoals de Aquarius uit Zeebrugge. De Belgische garnalenkotter ligt er overdag verlaten bij. Vanavond vaart ze weer uit om 's nachts op de schaaldiertjes te vissen en die vrij dagochtend weer af te leveren. Henry Mookhoek werkt sinds 1993 in de vismijn in Breskens. In de koelruimte sorteert hij de bijvangst We zijn allemaal kwaad. Breskens wordt helemaal uitgekleed in de kratten van Zeeuwse Visvei- lingen. Zeebaars, platvis. Met de garnalen komt ook weleens wat an ders mee naar boven in de netten. Bij 't Harinkje zijn ze er blij mee. Verser kun je de vis en garnalen niet krijgen in Breskens. Maar als de vismijn sluit, zal Wesley voortaan zijn vis vooral in Vlissingen moeten gaan halen en zullen de medewer kers van de vismijn aan de overkant aan de slag moeten gaan. ,,Tsja, dan gaan we gewoon naar Vlissingen", zegt Mookhoek nuchter. Naast de vismijn zit het Visserij museum. Onder de vrijwilligers van het museum maakt het sluiten van de vismijn veel emoties los, zegt Jan Aalbregtse. ,,We zijn alle maal kwaad. Breskens wordt hele maal uitgekleed. De vismijn brengt bedrijvigheid in het seizoen. Als de vismijn sluit wordt het hier een dooie boel." Het verdwijnen van de vismijn uit Breskens doet ook vrezen voor de toekomst van het Visserijmu seum. Want als er geen nieuwe vis mijn wordt gebouwd, komt er dan nog wel een nieuw gebouw voor het museum, is de bange vraag van de vrijwilligers. Wat wel in rap tempo gebouwd wordt, zijn appar tementengebouwen. Vishandelaar Wesley ziet de metamorfose van zijn dorp met lede ogen aan. ,,Ze zijn van Breskens een soort Knokke aan het maken." Bemiddelaar De gemeente Sluis heeft Vlissingen voorgesteld de hulp van een bemid delaar in te roepen. ,,We hebben het verzoek deze week ontvangen", zegt de Vlissingse wethouder John de Jonge. ,,Sluis heeft het over 'een geschil' waarin bemiddeld moet worden. We hebben Sluis gevraagd wat hiermee bedoeld wordt. Want over de verplaatsing van de gar- nalenveiling naar Vlissingen be staat geen geschil meer, wat ons be treft." De bewoner van een boerderij aan de Eendrachtsweg stond voor de zoveelste keer bij de Raad van State over het bestemmingsplan Mor- tiere. Door de bouwwerkzaamhe den krijgt hij flinke wateroverlast. Daar moet Middelburg wat aan doen, maar ze beginnen gewoon met de werkzaamheden, zei hij. Op de zitting werd echter snel duidelijk dat het probleem van de wateroverlast verdwijnt als Verhoe- V De wateroverlast verdwijnt als Verhoeven toestemming krijgt voor woningbouw op zijn eigen grond ven toestemming krijgt voor wo ningbouw op zijn eigen grond. Die wordt dan opgehoogd. ,,Waarom niet?", vroeg hij. ,,Overal wordt ge bouwd en ik mag niets." De ge meente wil er niet mee akkoord gaan. Een plan voor vijftien wonin gen zou nog wel kunnen, maar veertig is te veel. Dat bestrijdt Ver hoeven. In 2003 is de woningbouw in de Mortiere sterk verdicht. Er komen nu meer woningen per hectare dan eerst. Verhoeven heeft een plan voor veertig woningen laten maken dat past in de omgeving. Maar de gemeente wil er niet aan. Een echte afwijzing is er nog niet maar die komt er wel aan, zei een woord voerder. vrijdag 2 juli 2021 'Het wordt hier een dooie boel' Vishande laar Wesley van vishandel 't Harinkje, met garnalen rechtstreeks van de vismijn in Breskens. FOTO'S CAMILE SCHEL- STRAETE „Belachelijk." Veel woorden hebben ze in viskraam 't Harin kje niet nodig om te vertellen wat ze van het sluiten van de vismijn in Breskens vinden. Uit bater Wesley begrijpt niet dat de gemeente Sluis dit heeft laten gebeuren. ,,Weer een stukje nos talgie weg." Theo Giele Breskens - Jan Aalbregtse, vrijwilliger Visserijmuseum Henry Mookhoek sorteert bijvangst in de vismijn: ,,Tsja, dan gaan we gewoon naar Vlissingen." ,,Waarom krijg ik geen toestem ming voor veertig woningen op een hectare, terwijl Heijmans er 43 mag bouwen", vroeg Middel burger Charles Verhoeven deze week bij de Raad van State. Adri Klinkenberg Den Haag/Middelburg Uitspraak van de Raad van State volgt over enkele weken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28