ZEELAND 3 Laag versus hoog, zoet versus zout VERSCHILLEN Enorme kuip De berm aan de binnenkant van de dijk is onderverdeeld in twaalf compartimenten van ongeveer 20 bij 180 meter. Om beurten worden die afgegraven. Eerst worden dam- wanden geslagen zodat een enorme kuip ontstaat. Dan gaat de kleilaag eraf. Vervolgens wordt het compar timent drooggepompt. Via twee zuiveringsstations op de dijk wordt het schoongemaakte water geloosd op het Eemmeer. Dan wordt de droge TGG ontgraven en afgevoerd. Dat gebeurt niet over de Westdijk, want daarvoor zijn de vrachtwa gens te zwaar. Met stalen platen is een weg aangelegd over de berm die aan het einde van de dijk nog een kilometer door landbouwge bied loopt naar het riviertje de Eem. Daar is een laad- en losplaats ge maakt. Vrachtwagens rijden ach teruit een speciaal gebouwde stei ger op, zodat ze hun zwarte goedje in een keer in een vrachtschip kun nen storten. Op 31 december moet alle TGG weg zijn. De mega-operatie, die 34 miljoen euro kost, heeft een flinke impact op de omgeving, ook al zorgt de tijdelijk aangelegde weg dat de vrachtwagens niet door Bunschoten hoeven. Klerkx wijst naar het dorp. ,,Er liggen daar twee bungalowparken, een jachthaven en een zandstrandje. We proberen dat deel voor de zomer af te hebben. De Westdijk is een fietsroute. Die is nu afgesloten. Dit werk kun je niet geruisloos doen. Het slaan van de damwanden geeft trilling en ge luid. Ook zonder dat de vrachtwa gens erover rijden, komen er scheu ren in de weg. Er is een telefoon- Echt ongelofelijk. Er gebeurt hier niets meer ongemerkt nummer dat bewoners dag en nacht kunnen bellen. In december hebben we ze getrakteerd op kerst broden. Via advertenties houden we ze op de hoogte. We kunnen niet anders dan overlast veroorza ken, maar het scheelt als de mensen weten waar ze aan toe zijn." Koeien op stal Ook de boeren aan de Westdijk kunnen gerust zijn. Het bewater- ingssysteem in de polder is tijdelijk omgekeerd, zodat water naar het Eemmeer wordt geduwd en niet naar hun weilanden. Hun sloten worden nog uitgebaggerd en de randen geschoond. De ene boer houdt zijn koeien voor de zeker heid op stal, de ander heeft de slootkant afgezet en brengt ze apart water. Geregeld meet het water- schap de kwaliteit van het slootwa ter. ,,De omgeving staat hier vol met meetapparatuur", zegt Klerkx. ,,Echt ongelofelijk. We zitten er bo venop. Er gebeurt hier niets meer ongemerkt." Scenario's Royal Haskoning onderzoekt sce nario's voor Perkpolder. In hun rap port, dat na de zomer wordt ver wacht, is alle TGG afgraven de verst strekkende mogelijkheid. In dat ge- val moet je ongeveer het omge keerde doen als bij de aanleg, zegt Eric Mostert van Rijkswaterstaat. Over een lengte van 400 meter moet waarschijnlijk eerst de oor spronkelijke zeedijk worden terug gelegd. De nieuw aangelegde bui tendijkse natuur krijgt dan een 'flinke opdoffer'. vrijdag 2 juli 2021 Uit de nieuwe zeedijk bij Perkpolder lekken schadelijke stoffen. Die zijn afkomstig uit de thermisch door ver hitting) gereinigde grond (TGG) die in 2015 is gebruikt om de dijk aan te leggen. Volgens experts zijn er geen ri sico's voor de volksgezondheid, maar omwonenden zijn ongerust. In Bunschoten wordt de steunberm van een dijk waarvoor vijf jaar geleden ook TGG is gebruikt over een lengte van 2,1 kilometer afgegraven om de vervuilde grond weer af te voeren. In een serie verhalen besteden we deze week aandacht aan TGG. Vandaag deel 5: in Bunschoten worden meer dan vierduizend vrachtwa genladingen met TGG weer uit de dijk gehaald. geen enkel risico meer' Verwijdering van zwaar vervuilde thermisch gereinigde grond (TGG) bij Westdijk in Bunschoten. fotos caspar huurdeman/waterschap vallei en veluwe nog voor het de dijk in gaat. We ne men geen enkel risico meer." - Erwin Klerkx, projectleider Behalve veel overeenkomsten zijn er ook verschillen tussen de situatie in Bunschoten en Perkpolder. In Bunschoten ligt de TGG in een steunberm aan de binnen kant van de dijk, permanent in contact met het grondwater. In Perkpolder zit het in de nieuwe zeedijk, tussen 1 en 8 meter boven NAP. Twee keer per dag, als het vloed is, spoelt er water in de dijk, maar tot een hoogte van maximaal 2,5 meter. Anders dan in Bunschoten blijft het grootste gedeelte van de TGG droog en spoelen er dus minder schadelijke stoffen uit. Verder is het Eemmeer zoet en wordt een gedeelte naast de Westdijk zelfs gebruikt voor drinkwaterwinning, terwijl de Westerschelde zout is. Uit de TGG lekken zouten. Die worden beter opgenomen door zoet water dan door zout water, dus er blijft in Perkpolder meer in de dijk zitten. Achter de dijk ligt een kwelsloot, bedoeld om zout water op te vangen. Daaruit drinken geen koeien. Morgen in de zesde en laatste af levering: Hoe nu verder in Perk polder? De vervuilde thermisch gereinigde grond uit de Westdijk in Bun schoten wordt met vrachtschepen via de Eem afgevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27