Oosterscheldekreeft wordt duur betaald Andere landen draaien coronaversoepelingen terug cJA JOL EK VOETBAL 2021 Van der Poel nog in het geel, maar voor hoelang? Het is hoog tijd voorexcuses S&V Het wordt lastig, maar|v vrijbuiters van Alpecin willen leiderstrui vasthouden, zelfs in de bergen Het lijkt erop dat er nu ^>.echt een mea culpa komt wegens ons ^slavernij verleden Programma Kwartfinales Gastheer Mika Stoel van Oesterput 14 in Yerseke serveert een Oosterschelde- kreeft. Kreeft was al een luxe-product, maar is door onder meer schaarste dit seizoen extra duur: de inkoopprijs ligt rond de 40 euro per stuk. Sommige restaurants halen de kreeft daarom zelfs van de kaart. Anderen doen dat juist niet, want Belgen betalen er toch wel voor.zeeland 5 vrijdag 18.00 uur Zwitserland-Spanje 21.00 uur België-Italië zaterdag 18.00 uur Tsjechië-Denemarken 21.00 uur Oekraïne-Engeland In Israël zijn mondkapjes weer ver plicht, Groot-Brittannië versoepelt vier weken later dan gepland en in delen van Portugal is de avondklok heringevoerd. Ook in Nederland zijn meer be smettingen met de deltavariant, voorheen de Indiase variant, ge noemd. Uit de laatste labonderzoe- ken blijkt dat ongeveer 10 procent van de coronapatiënten de deltava riant heeft opgelopen. Cijfers tonen dat vooral het aantal besmette jon geren groeit. In onder meer Am sterdam en Enschede zijn mogelijk al kleine clusters ontstaan in groe pen uitgaanspubliek. Volgens viroloog Marion Koop mans is het belangrijk om de basis regels te blijven volgen: houd 1,5 meter afstand, test bij klachten en ga in quarantaine als dat nodig is. ,,Hoe langer we de circulatie deze zomer kunnen uitstellen, hoe meer tijd we hebben om de immuniteit op orde te brengen.'' Want voorals nog blijkt dat de vaccins voldoende bescherming bieden tegen de del- tavariant. Het RIVM verwacht dat de muta tie nog deze zomer de Britse (al pha) variant verdrijft. Die deltava riant is besmettelijker dan de Britse, constateert het RIVM. ,,Maar voor zover we kunnen zien worden mensen er niet zieker van", aldus Hoe langer we de circulatie kunnen uitstellen, hoe meer tijd voor immuniteit woordvoerder Harald Wychgel. Toch treffen andere landen extra maatregelen om de opmars van de deltavariant te stuiten. In Israël moeten bewoners bijvoorbeeld in binnenruimtes weer mondkapjes dragen en zijn buitenlandse toeris ten voorlopig niet welkom. Voor het eerst in maanden stijgt het aan tal besmettingen, terwijl juist dit land vooropliep met versoepelen. In Groot-Brittannië zijn verdere versoepelingen uitgesteld. De rege ring wilde meer mensen inenten, waardoor clubs vier weken langer dicht blijven en het aantal bezoe kers van theaters en bioscopen be perkt blijft. Ook in delen van Portugal steeg het aantal besmettingen hard. Lis sabon en de Algarve hebben weer een avondklok. Die geldt van 23.00 uur 's avond tot 05.00 uur 's mor gens. Niet-gevaccineerden Deskundigen maken zich zorgen over de groep niet-gevaccineerden als de deltavariant in het najaar meer uitbraken veroorzaakt. ,,We kunnen een golf krijgen als die bij elkaar wonen. Veel landen zien dat risico en nemen nu preventief maatregelen", stelt viroloog Ab Os- terhaus. ,,Ja, het aantal besmettin gen loopt terug en dat geeft een eu forisch gevoel. Maar laten we ons niet rijk rekenen." P8 21°C Nieuwsmedia Sportzomer 2 P2 en 3 Schaarste Angst voor opmars deltavariant In het buitenland nemen de zor gen over de opmars van de del tavariant toe. Terwijl in Neder land de coronaregels soepeler worden, trekken andere landen de teugels juist aan. Ellen van Gaalen Rotterdam —Marion Koopmans, viroloog In de loop van de dag meer zon pzc.nl Ook voor het laatste Zeeuwse nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1