1 1 DEZOMERVANVERLANGEN WErm,mnBm NIEUWS 15 ZON Wov&x v pewt zei? CZJ vrijdag 2 juli 2021 Na een lange en lastige coronaperiode krijgen we eindelijk weer meer bewegingsvrijheid. Onze columnisten Angela, Eus, Hugo en Saskia schrijven over de zomer waar we zo naar hebben verlangd, de zomer waarin er weer ruimte is om te genieten. Vandaag: Hugo Borst en bordje met wat historische duiding is geen optie. Een verblindend nieuw licht op eeuwenoude ijzeren of bronzen mannen betekent hun einde. Wie geen held blijkt maar een moorde naar mag gelyncht. Standbeelden van zee-admiraals en generaals worden in de majem gegooid of onder druk van bloeddorstige woke-menschen naar een loods in een havengebied getransporteerd - alwaar levenslange eenzame op sluiting. Alleen wat deugt mag blijven. De Verwoeste Stad van Zad- kine en het standbeeld van huma nist Erasmus zijn echt uitzonde ringen. Niet dat ik vind dat kunst per se binnen moet staan, maar buiten loopt het vaak slecht af. Ook met moderne kunst. Dat werk wacht in de openbare ruimte de toorn van vandalen, benepen buurtbewoners, de hebzucht van ijzerhandelaren of, veel erger nog, de vergetelheid door hardnekkige vegetatie. Laten we dus een kijkje binnen nemen. Wat had ik verlangd naar Art Rotterdam in De Van Nelle Fa briek. Ik struinde er eergisteren uren rond en was gelukkig. Het is mijn innige wens u te verleiden om dit weekend mijn voorbeeld te volgen. Een museum of galerie in de buurt mag ook hoor. Digitaal Gallery Viewer, Pinterest of een kunstveilingwebsite bezoeken is een prima alternatief. Ontvankelijk Kunst de ver-van-uw-bed-show? Dat heeft u uzelf wijsgemaakt. Of een gefnuikte politicus (Eric Wie bes: 'Kunst is hobbyisme.') heeft u geïnfecteerd. Ontgiften is vrij sim pel. Vertrouw op uw gevoel en uw hang naar mooie, bijzondere din gen. Wie pakweg doet aan wadlo pen, een voetbalwedstrijd kijkt (niet van het Nederlands elftal), wie blij wordt van Notting Hill, Breaking Bad en de boeken van Philip Roth, wie opgewonden raakt van vogels spotten en baan tjes zwemmen (etc.) die is ontvan kelijk voor kunst. Hierbij een uitnodiging om nu eventjes de volgende Nederlandse kunstenaars te googelen: Jan Man- kes, Jan Schoonhoven, Emo Ver kerk, Katinka Lampe en Lionel Plak. Van dit zeer uiteenlopende gezelschap (twee dood, drie springlevend) bezit ik werk. Zit er niets van uw gading bij? Zoek ver der. Er wordt gruwelijk veel moois gemaakt. Ook bagger trouwens. Als bescheiden verzamelaar merk ik dat er vooroordelen be staan over beeldende kunst. Dat het eng is en elitair. Kletskoek. En dat het duur is bijvoorbeeld. On zin. Duur hoeft helemaal niet. Voor 450 euro kocht ik op een vei ling een schilderij van Dolf Hen- kes (1903-1989) dat op dit moment in Katendrecht op een expositie hangt. Voor 2000 euro kocht ik een groot werk van de Zuid-Afrikaan Neo Matloga (1993). Dat is nu uit logeren in een museum in Gent. Ik Cultuur opsnuiven is een van die leuke bezigheden waarvan we nu weer volop kunnen genieten. Hugo Borst deed dat ook en werd gelukkig van Art Rotterdam in de Van Nelle Fabriek. Hij nodigt u uit zijn voorbeeld te volgen, ervaar kunst, waar en hoe dan ook. U KUWT HET WIBBBS 'w A/vi Ate 11 fZ ga er gauw heen, ik mis haar. Haar ja. Op een dag vond dat kunstwerk mij. De intrigerende personages die Matloga had ge maakt, staarden me vanaf canvas uitdagend aan. Alsof ik als 17-jarige op een schoolfeest verleid werd. Ik bevond me bij De Ateliers, een broedplaats van talent die ik een tijdje sponsorde. Marlene Dumas volgde daar ooit haar opleiding. Haar werk is voor u en mij onbe taalbaar geworden, ooit was het te koop voor weinig. Dat is een span nend idee, maar maakt u zich geen Er wordt gruwelijk veel moois gemaakt. Ook bagger trouwens - Hugo Borst illusies. Wie rijk denkt te worden van kunst komt bedrogen uit. Geld, gewin moeten geen drijfveer zijn. Je omringt je met kunst om dat je ouderwets bent versierd. Het kunnen de kleuren zijn, de techniek, de sfeer, de kunstenaar, of, bij conceptuele kunst, een ab surd dan wel briljant idee. Waarom ik de laatste jaren kunst ben gaan verzamelen is niet een duidig. Geërfde liefde van mijn moeder mede, denk ik. De werken aan haar muren definieerden haar, net als de boeken in haar boeken kast. Kunst waartoe je je aange trokken voelt, zegt iets over jezelf. Wit precies is vaak ongrijpbaar. Beeldende kunst is geen zelfhulp boek. Dat verzamelen. Het is begeerte en nieuwsgierigheid. Je bezit - hoera - de gave te bewonderen en je te verwonderen. Pure levens vreugd. Godzijdank. Flink over de helft wordt het allemaal minder. Ik zou een nier weggeven voor een goedwerkende voetbalknie (och, het geluk van een potje voetbal). Dat trage verval, van lichaam en li bido - en de lachkicks, waar zijn ze gebleven? D'r komt iets voor terug. Ze maken je op je 59ste niet gek. Je verliest jezelf niet zo snel, er is een zekere controle. Best fijn hoor, ver trouwdheid en overzicht, maar toch neigt het naar berusting, een einde. Een opwindend kunstwerk dat plots opduikt, schudt de boel eens lekker op. Beeldende kunst is uitstel van executie of een vorm van compensatie. Soms denk ik dat ik meer aanschaf dan het werk. Ik eigen me het idee van de maker toe, zijn/haar energie en geestdrift worden zo de mijne. Ik koop hun onafhankelijkheid, hun vrijheid. En nog een theorie. Een mens bezit veel spullen. Het valt om sentimentele redenen niet mee om je daarvan te ontdoen. Maar nu zeker driekwart van mijn leven erop zit moet het. Wat overbodig is geworden ruil je in voor iets be langwekkends, beeldende kunst. Ik dacht: die resterende tijd - als ik dat geluk heb - blijf ik natuur lijk stukjes tikken en boeken schrijven. Maar ik voeg er een di mensie aan toe. Het benauwde schrijfhok in het centrum wordt binnenkort ingeruild voor dik 200 vierkante meter op de mooiste nieuwe plek van Rotterdam (goo- gel even op Little C). Op gezette tijden laat ik daar vanaf 2022 kun stenaars exposeren. Mijn keuzes zullen niet academisch zijn, ik ben autodidact. Ik twijfel welke kunst- hatende VVD'er ik laat openen: die meesterbezuiniger in Rutte I én Russische sprookjesverteller Halbe Zijlstra of de vergeten Eric Wiebes. Die laatste zou ik willen zeggen: mijn eclectische verzame ling noch mijn aanstaande pro- jectje is een hobby. Het is noodza kelijk en hartstikke leuk. GO Kunst eng en elitair? Kletskoek ILLUSTRATIE GERRIT DE JAGER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15