'Wie China tegenwerkt, botst op een muur van staal' NIEUWS 13 Een jaar na de invoering van de nationale veiligheidswet zijn de vrijheden van burgers in Hongkong gedecimeerd. De mensenrechten staan er steeds meer onder druk, stelt Amnesty International. og even en er is wat respect voor mensen rechten betreft geen verschil meer tussen Hongkong en China, vreest de mensenrechtenorganisa tie. Waar de voormalige Britse kroonkolonie gewend was geraakt aan een democratisch bestuur en ook het recht tot demonstreren, daar wordt Hongkong nu meer en meer in de autoritaire pas van Pe king gedwongen. De Chinese Communistische Partij viert haar 100-jarig jubi leum, maar het is ook een jaar ge leden (30 juni) dat in Hongkong een nieuwe en internationaal zeer omstreden nationale veiligheids wet (National Security Law - NSL) van kracht werd. Door die wet is Hongkong rap op weg een politie- staat te worden. Als het gaat om mensenrechten kun je spreken van een noodtoestand, stelt Am nesty International in een vandaag vrijgegeven rapport. Dreiging De dreiging van de nationale vei ligheidswet doet zich inmiddels gelden in alle sectoren van de Hongkongse samenleving, van po litiek en cultuur tot onderwijs en media, aldus Amnesty. ,,Er is heel bewust een angstklimaat gecre ëerd dat mensen ertoe dwingt om wel twee keer na te denken voor ze iets durven zeggen, wat ze twitte- ren en hoe ze leven. Uiteindelijk glijdt de stad zo meer en meer af naar wat er gaande is op het vaste land van China'', zegt Stijn Dek- lerck, China-specialist van Am nesty. ,,Je ziet dingen terugkomen die we kennen van het vasteland, bijvoorbeeld dat dissidenten en critici alleen maar voor het vreed zaam uitoefenen van hun vrijheid van meningsuiting worden vast gezet. Dat gebeurt dan meestal met heel vage aanklachten als 'on dermijning van de staatsmacht'.'' De repliek van Peking op kriti sche rapporten van mensenrech tenorganisaties is onveranderd en steeds ontkennend. Toen China het verkiezingssysteem van Hong kong ging 'aanpassen' (met de overduidelijke bedoeling kritische kandidaten uit het parlement te verwijderen) werd dit uitgelegd als 'het perfectioneren van het kiesstelsel van Hongkong'. De na t Hongkong wordt meer en meer in de autoritaire pas van Peking gedwongen tionale veiligheidswet is ook be doeld om bestaande wetgeving te 'verbeteren'. Mensen weten nu be ter wat er is toegestaan bij de wet en wat niet, zegt de Chinese am bassadeur in Nederland. De nationale veiligheidswet doet echter net het omgekeerde, reageert Deklerck. ,,Er wordt be wust onduidelijkheid gecreëerd. De autoriteiten hebben van de wet een soort dreigings middel gemaakt dat vrijwel overal kan worden ingezet. De willekeu rige toepassing van de wet en de vage strafrechtelijke definities ma ken het onmogelijk voor burgers te weten hoe en wanneer ze de wet overtreden. Dat heeft vanaf de eerste dag in Hongkong geleid tot een afschrikwekkend effect.'' De wet heeft de angst onder veel Hongkongers in ieder geval ver groot, meldt The New York Times in een reportage. Om vooral zelf niet te worden betrokken bij mogelijke wetsovertredingen bellen Hong- kongers met kliklijnen om buren of collega's aan te geven als die mogelijk kritisch zijn over het be wind. De laatste zes maanden zou den zo 100.000 meldingen zijn binnengekomen. De sfeer veran dert snel. Docenten is opgedragen om leerlingen met 'patriottische hartstocht te doordrenken', bij voorbeeld via een 48-delige boe- kenreeks My Home is in China. Stijn Deklerck valt de snelheid op waarmee Peking dit alles im- plementeert. ,,Toen de veiligheids wet werd ingevoerd, werd nog ge hoopt - en dat is ook door de auto riteiten gezegd - dat het alleen een kleine groep van personen zou treffen, die zogenaamd echt een gevaar waren voor de nationale veiligheid. Ondertussen strekt de wet zijn tentakels uit naar alle sec toren van de samenleving: activis ten worden aangepakt, maar ook leraren en de pers, er zijn nieuwe richtlijnen voor het censureren van films, enzovoort. De hoop dat de bestaande Hongkongse wetge ving nog zou kunnen zorgen voor bescherming van mensenrechten is aan het wegvallen.'' Resolutie In een recente resolutie van de Verenigde Naties hebben 44 lan den hun zorg uitgesproken over de mensenrechtensituatie in China en in Hongkong. Deklerck: ,,De groep landen die China aanspreekt op zijn mensenrechtenschendin gen groeit en daar putten we hoop uit. China zegt dat het zich richt op de VN, dus dat is bij uitstek de plek om het land op mensenrech ten aan te blijven spreken.'' De renaissance van China als we reldmacht zal door niemand te stoppen zijn. Op zijn toespraak bij het honderdjarige jubileum van zijn Chinese Communistische Par tij (CCP) heeft de Chinese presi dent Xi Jinping gisteren duidelijk gemaakt wat zijn ambities zijn en ook dat het slecht zal aflopen met wie die in de weg staat. ,,Wie op ramkoers gaat (met China) zal stui- ten op een grote muur van staal die is gevormd uit het vlees en bloed van 1,4 miljard Chinezen'', waar schuwde de 68-jarige leider tijdens een speech van een uur op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. Xi sprak in een donkergrijs Mao- pak boven het enorme portret van oud-partijleider Mao Zedong, vanaf hetzelfde balkon op de Tiananmen- poort als van waar Mao in 1949 de almacht van de partij declameerde. Als verwacht benadrukte Xi de successen van de partij. Over de prijs die de afgelopen honderd jaar daarvoor door miljoenen Chinezen werd betaald tijdens hongersnood of de culturele revolutie, zweeg hij. ,,We moeten vasthouden aan het leiderschap van de partij. Het suc- ces van China hangt volledig af van de partij'', aldus Xi. De economi sche bloei, het terugdringen van de armoede, het opbouwen van een sterk leger en het terugdringen van de coronadreiging werden door hem en de menigte bejubeld als ook het 'krachtige optreden' tegen dissidenten in Hongkong. Ook over Taiwan was Xi wederom uitgespro ken. China streeft naar een vreed zame hereniging, maar het geduld is niet eindeloos. Een sterke mogendheid heeft een sterk leger nodig, en alleen een sterk leger kan een veilig land bren gen, benadrukte de Chinese presi dent. Dat betekent ook dat China zijn nucleaire slagkracht doet gel den. Volgens een onthulling in The Washington Post bouwt China een enorme nucleaire lanceerbasis in het noordwesten van het land. Er zou sprake zijn van meer dan hon- derd raketsilo's. Volgens Ameri kaanse specialisten betekent dit nog niet per se dat China de om vang van zijn arsenaal vergroot. Hoe groot het Chinese arsenaal pre cies is, is onbekend. Volgens Ame rikaanse schattingen heeft de VS nog altijd acht keer meer onmid dellijk inzetbare raketten dan de Chinezen. Xi's toespraak wordt door waar nemers gezien als een mijlpaal voor zowel voor binnen- als buitenlands gebruik. Voor zijn eigen volk wil Xi zich als sterke leider laten zien, de man die alle problemen kan oplos sen als er maar naar hem wordt ge luisterd. De boodschap aan het bui tenland is ook duidelijk: China doet wat het wil. vrijdag 2 juli 2021 GO De herdenking van de overdracht van Hongkong aan China op 1 juli ging gepaard met protesten en arrestaties. FOTO'S AFP 'China creëert heel bewust angstklimaat in Hongkong' Bob van Huët Rotterdam/Hongkong N De Chinese president Xi Jinping viert het eeuwfeest van de com munistische partij met een ste vige waarschuwing aan poten tiële tegenstanders van China. Bob van Huët Rotterdam/Peking De speech van Xi Jinping duurde een uur. foto brunopress

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13