'We hadden nooit bedacht dat ons initiatief zoveel 8 NIEUWS LIQUIDATIEPROCES KROONGETUIGE Nabil B. wilde financieel het maximale halen uit zijn stap om kroongetuige te worden. Ook lijkt hij te weten dat een eerdere kroongetuige van het OM een miljoenenbedrag kreeg, blijkt uit berichten op zijn telefoon. Lang hing het als een don kere wolk boven het li quidatieproces Marengo: de inhoud van de om streden iPhone 5 van kroongetuige Nabil B. In augustus 2020 werd via deze krant bekend dat hij tussen september 2017 en februari 2018 in het geheim een smartphone zijn cel had laten bin nensmokkelen, terwijl hij eerder on der ede had ontkend een telefoon te hebben gehad. Na een maandenlang juridisch gevecht, tot aan de Hoge Raad, werd beslist dat een groot ge deelte van de door de politie terugge haalde chatberichten kon worden in gezien door de advocaten van de ver dachten in het strafproces. Gisteren, tijdens de voorlaatste zit tingsdag voordat het proces door de zomervakantie wordt onderbroken, brak de wolk met een donderslag open en werden de berichten open baar gemaakt door Nico Meijering en Christian Flokstra, advocaten van Mohamed Razzouki. Hij is een van de hoofdverdachten in het proces en de voormalig beste vriend van de kroongetuige. De berichten zijn zeer explosief: Nabil B. schrijft meerdere keren dat hij veel geld wil, terwijl kroongetuigen helemaal geen finan ciële vergoeding mogen krijgen voor hun medewerking. Nico Meijering: ,,Mijn cliënt heeft het sterke vermoe den dat de kroongetuige een spel speelt en dat zulks van doen heeft met een tweetal feiten: de kroonge tuige wil meer geld en de kroonge tuige vreest nadere verhoren.'' De voorgelezen dialogen tussen Nabil en zijn vriendin geven een ont luisterend inkijkje en laten zien hoe de kroongetuige de onderhandelin gen met het Openbaar Ministerie heeft beleefd. Op dat moment is hoofdverdachte Ridouan Taghi nog voortvluchtig, en Nabil weet dat het OM zijn belastende verklaringen hard nodig heeft. 'Zonder mij geen zaak. Punt. Ben echt klaar met ze. Buiten kenden ze mij niet. Nu heb ben ze een zaak met me die ze einde lijk na jaren hebben en dan willen ze me een Fiat Punto geven hehehe. Dikke lul. Maximale of doei.' Nabil schrijft dan aan zijn vriendin dat er financieel het maximale uit zijn 'overstap' gehaald moet worden. 'Dit gaat de grootste zaak ooit wor den qua liquidaties. Mogen we dan ook het maximale eruit halen? Ja eerst 62828 jaar gaan discussiëren etc zodat iedereen hoofdpijn heeft. Weg trappen en klaar? No way helemaal uitzuigen. Tot de laatste cent.' Veiligheid Tijdens de onderhandelingen geeft hij ook voortdurend af op Team Be schermde Getuigen (TBG), met wie hij onderhandelt over veiligheids maatregelen. In het kroongetuige traject is het veiligheidsaspect een af gesloten gedeelte, dat losstaat van het strafproces. Nu blijkt dat de onderhandelingen over de veiligheidsmaatregelen alles behalve soepel zijn verlopen. 'Ik ga het afkappen met TBG. ik ga alles zelf regelen heb geen vertrouwen in die honden. Safehouse afdwingen. En daaruit zelf alles regelen.' Ook op dit moment is veiligheid nog steeds een actueel thema in het Marengo-pro- ces. Een maand geleden werd bekend dat Nabil B. zijn medewerking aan het Marengo-proces voorlopig staakt, omdat de veiligheid van zijn gezin in het geding zou zijn. Verdere mede werking aan het proces zou volgens zijn advocaten Onno de Jong en Peter Schouten onverantwoord zijn. In middels is die situatie opgelost, maar zou zijn medische situatie hem be letten mee te kunnen werken. Wat die medische situatie is kunnen en willen zijn advocaten niet toelichten. Met de naam van raadsman De Jong is een ander zeer heikel punt in het berichtenverkeer benoemd. In de periode dat Nabil met zijn iPhone chatte waren Derk Wiersum en Bart Stapert nog zijn advocaten. Toch komt Onno de Jong veelvuldig naar voren in de chatberichten. 'Onno de Jong. Advocaat van Fred Ros. Heeft veel ervaring. Maar is ook beetje corrupt.' Fred Ros was kroongetuige in het liquidatieproces Passage en werd bijgestaan door De Jong. Nabil schrijft aan zijn partner dat hij weet hoe ver hij kan gaan in de onderhandelingen. 'Gelukkig weet ik wat Fred Ros kreeg. Dus hij komt nu vrij incl. dat geld. Fred Ros heeft 1.8 meegekregen. Lening he. Dus Onno weet precies hoever die kan gaan. Haha. Ik ben niet gek! Onthoud alles. Onno wilt graaaaaaaaag mijn advo caat worden. Heeft zijn kaartje al ge geven. Lening. Hahaha ok ok. Staat woensdag 30 juni 2021 GO Nabil B. op geheime iPhone: 'Helemaal uitzuigen Tot de laatste cent' Yelle Tieleman Amsterdam Advocaten zijn echt luie mensen eigenlijk met alles moet je achter hun ass aanzitten ander gebeurt er niks ofzo. Donderdag hard gesprek laatste kans. Ik ga heel zakelijk worden. Doel niet bereikt? Wisselen Nu ga ik van me zelf laten horen. Deze getuige gaat herrie maken. Dan gaat iedereen terugkrabbelen. Astrid heeft een boek die miniem is. Als ik een boek schrijf. Gaan mensen schrikken heb genoeg gezien. Ja en mensen stonden al op hun kop van haar boek. Kan je nagaan. Vandaag worden de Young Impact Awards uitgereikt. De prijzen gaan naar jongeren die tot het uiterste gaan om een positieve impact te hebben op de thema's gelijke kansen, maatschappij, gezondheid, klimaat en diversiteit. Drie portretten van geno mineerden met hun bijzondere daden. v"5Sr' Edwin van der Aa Den Haag FOTO'S KOEN VERHEIJDEN THOMAS KLEIN GOLDEWIJK (23) IN DE CATEGORIE GEZONDHEID: Thomas richtte met twee vrienden 'Frisse Gedachtes' op, een chatplatform waarop studenten anoniem en gratis met psycholo giestudenten en erva ringsdeskundigen kun nen chatten. Ze kun nen ook gekoppeld worden aan een me destudent om een rondje te wandelen. Ten slotte moet stu dentenwelzijn via bij eenkomsten bespreek baarder worden ge maakt. ,,Om ons heen zagen we mensen met mentale problemen, die ook erger werden door corona'', vertelt Thomas. Volgens hem zijn de evenementen een succes. „Tiental len mensen praten over hun problemen. We horen terug dat ze daar veel aan hebben gehad. De opbrengst van de chat kunnen we niet goed inschatten, vanwege de anonimi teit. Het resultaat van de wandelingen is dui delijker: bijna vijfdui zend mensen zijn aan elkaar gekoppeld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8