Slob spekt achterstandsscholen met extra coronageld Gescheurde kruisband kan soms eerder geopereerd 7 STANDBEELDEN CNV-ACTIE Het Erasmus MC in Rotterdam wil komende jaren ontdekken voor welke patiënten een opera tie geschikt is. Patiënten die een voorste kruisband scheuren, kunnen in tien ziekenhuizen meedoen aan onderzoek. Jaarlijks worden acht- tot tien duizend Nederlanders aan een gescheurde kruisband geope reerd. Daarnaast zijn er duizen den patiënten die met die knie klachten bij de fysiotherapeut belanden. Orthopeden opereren niet snel. Ze kijken eerst of patiënten hun leven kunnen oppakken zónder ingreep. Pas als na maan den blijkt dat de knie blijft hin deren, besluiten ze tot een ope ratie. ,,We weten dat bijna de helft geen operatie nodig heeft, dus we zijn terughoudend'', verklaart Duncan Meuffels, orthopedisch chirurg en een van de onderzoekers. We weten dat bijna de helft geen operatie nodig heeft, dus we zijn terughoudend Toch zijn er factoren, waardoor artsen sneller voor een operatie kunnen kiezen, stelt Meuffels. Wil een patiënt bijvoorbeeld weer een voor de knieën belas tende sport beoefenen, zoals voetbal of wintersport? Hoe goed kan een patiënt met insta biliteit omgaan? ,,Nu kunnen mensen soms maandenlang niet sporten, omdat ze moeten her stellen en dan krijgen ze alsnog een operatie. Het zou fijn zijn als we ze eerder kunnen helpen.'' Bovendien kan meer schade aan de knie ontstaan, als de juiste behandeling meer dan vijf maanden op zich laat wachten. Zo gaan patiënten vaker door hun knie. Nadat veel sporten door co rona maanden hebben stilgele gen, lopen de velden nu weer vol. Meuffels verwacht de ko mende tijd meer knieletsels en hoopt dat die patiënten mee doen aan het onderzoek. De pa tiënten worden twee jaar lang gevolgd om te achterhalen of de gekozen behandeling daadwer kelijk de beste is geweest. ,,Ik wil graag gerichter tegen patiënten kunnen zeggen: voor u is een operatie geschikt.'' Voor volgend schooljaar is 700 euro per leerling beschikbaar om co rona-achterstanden weg te werken. Dit geld wordt in het primair on derwijs maandelijks in delen uitge keerd. Nu blijkt dat bijvoorbeeld een school met 225 leerlingen met een relatief laag risico op achter standen ruim 5000 euro zal ont vangen boven op dit vaste bedrag. Een basisschool met een relatief hoog risico op achterstanden krijgt bijna 200.000 euro extra. In het voortgezet onderwijs gaat het om meer geld. Een middelbare school met 1800 leerlingen met een relatief laag risico op achterstanden zal bijvoorbeeld zo'n 180.000 euro ontvangen boven op het vaste potje. Een middelbare school met een relatief hoog risico op achter standen krijgt circa 900.000 euro extra. Het basisbedrag van 700 euro per leerling wordt in november ge stort. De rest komend voorjaar. In totaal gaat in het schooljaar 2021-2022 zo'n 1,8 miljard euro naar scholen via een bedrag per leerling. Daarnaast wordt circa 246 miljoen euro extra verdeeld over de scholen in het primair en voortgezet onder wijs met de grootste verwachte on derwijsachterstanden. Vertraging Minister Slob: ,,We weten dat som mige leerlingen als gevolg van co rona meer vertraging hebben opge lopen dan andere. Bijvoorbeeld scholieren die tijdens de lockdown thuis niet geholpen konden wor den met hun schoolwerk. Scholen die veel met achterstanden te ma ken hebben, krijgen daarom extra geld. Elke leerling moet de kans krijgen om zijn of haar talenten te ontwikkelen, ongeacht wie je ou ders zijn of waar je woont.'' Begin dit jaar kondigde het kabinet het Nationaal Programma Onder wijs aan om corona-achterstanden weg te werken. Leervertraging door Covid-19 komt (nagenoeg) op alle scholen in het primair en voortge zet onderwijs voor. Aan dit nood- programma voor het hele onder wijs hangt een zak geld van 8,5 mil jard euro. De looptijd is 2,5 school jaar. Voor lagere en middelbare scholen gaat het om 5,8 miljard euro. Wethouders van de grote steden spraken begin deze week de vrees uit dat vooral scholen in de rand gemeenten van de coronagelden zullen profiteren. Met al dat geld voor mooie onderwijsprojecten zouden zij leraren wegtrekken bij scholen in achterstandswijken, die al een nijpend lerarentekort heb ben. Minister Slob toonde begrip voor dit argument, maar bena drukte ook dat deze scholen dus meer geld krijgen. In het Nationaal Programma On derwijs is speciaal voor leraren op scholen in achterstandswijken 375 i Leervertraging door Covid-19 komt op nagenoeg alle scholen voor miljoen euro gereserveerd. Dat zou gebruikt kunnen worden voor extra toelages voor deze leraren. De so ciale partners (werkgevers en vak bonden) moeten hier nog afspra ken over maken. Menukaart Scholen hebben de afgelopen maanden al in kaart gebracht hoe hun leerlingen ervoor staan en ze hebben een 'menukaart' voorge schoteld gekregen met bewezen in grepen en wat die kosten. Leraren en schoolleiders mogen zelf kiezen welke projecten voor hun school het beste werken. Ze zien verlenging van de school dag of het schooljaar voor alle leer lingen niet zitten, bleek recent nog uit onderzoek van DUO Onder wijsonderzoek Advies. Ook zo mer- of lentescholen zijn impopu lair. Daarentegen gaan de handen op elkaar voor instructie in kleine groepen, professionalisering van het team om de gekozen projecten te kunnen uitvoeren, een-op-een begeleiding, het gebruik van onder wijsassistenten of instructeurs en een methode om kinderen te laten leren door samen te werken. De onderwijsinstellingen moe ten verantwoording afleggen over de besteding van het geld aan een commissie onder leiding van Kim Putters van het Sociaal en Cultureel Planbureau. woensdag 30 juni 2021 1,8 miljard euro extra naar zwakke scholen GO Patiënten die hun voorste kruisband scheuren, moeten sneller horen of een operatie de beste behandeling is. Nu gaan daar maanden over heen, omdat eerst fysiothera pie wordt geprobeerd. Ellen van Gaalen Rotterdam - Duncan Meuffels, chirurg Scholen die met grote achter standen te kampen hebben, krij gen komende schooljaar veel meer geld dan andere scholen. In totaal gaat het in 2021-2022 om zo'n 1,8 miljard euro. Edwin van der Aa Den Haag Minister van Onderwijs Arie Slob. FOTO ANP Als levende standbeelden geschminkte vakbondsleden protesteren tijdens een CNV-actie op het Haagse Binnenhof voor een ho gere beloning en een betere waardering voor de publieke sector. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7