'Gio Lippens, kom er maar in!' 5 Pandemie dooft uit hun ouder(s). Uiteindelijk is de stem van het kind daarbij doorslaggevend Wat gaat het kabinet doen? Demissionair minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid, CDA) neemt pas vandaag formeel een be sluit. Al langer benadrukt hij dat het inenten van tieners flink kan hel pen. „Vanuit epidemiologisch oog punt zeg ik: sowieso doen", stelde de minister vorige week. ,,Vanuit maatschappelijk oogpunt zeg ik ook: absoluut doen." Het besluit om inentingen moge lijk te maken voor 12- tot 18-jarigen kan de minister van Volksgezond heid zelfstandig nemen. Politiek ligt het vaccineren van jongeren enigs zins controversieel: de Tweede Ka mer stemde gistermiddag nog over een motie van PVV en Denk om de prikcampagne voor tieners te blokke ren, maar die haalde bij lange na geen meerderheid. Ook maatschappelijk is er toch wel wat weerstand tegen het vaccineren van kinderen tegen corona? Zeker. Onder meer de Stichting Art sen Covid Collectief sprak zich deze maand in een brief aan de Tweede Ka mer uit tegen het gebruiken van tie ners als immunologisch 'schild'. De risico's van vaccinatie zijn groter dan de voordelen voor tieners, stellen zij. Kinderarts-epidemioloog Bruijning proeft in de samenleving ook wel wat scepsis over de nieuwe mRNA-tech- niek waarmee onder meer het Pfizer- vaccin gemaakt is. „Mensen vragen zich af: hoe lang kennen we deze vac cins nou eigenlijk, en hoe weten we zeker dat ze echt veilig zijn? Puur rati oneel is er geen reden aan de vaccins te twijfelen." Eerst dachten we dat we het virus in toom konden houden zonder het vaccineren van kinderen ,,Ik ben voorstander van vaccinatie. Je weet immers nooit of je iemand met een slecht immuunsysteem tegenkomt die je kunt aansteken, met alle gevolgen van dien. De meeste van mijn klasgenoten zijn even eens voor vaccinatie, ik ken weinig mensen die het niet zouden willen. Op school heb ben we enkele klasgenoten gehad met corona, gelukkig niet heel ernstig. Ik y ben blij dat de lockdown over is en we weer naar school mogen." corona gehad, gelukkig is niemand heel danks de zeldzame bijwer- ziek geworden. Eéntje raakte z'n king. En de deltavariant is smaak kwijt en heeft die nog niet in opkomst." Bruijning kan helemaal terug. Een kennis de afwegingen van de Ge was wel flink ziek." zondheidsraad daarom wel vol gen. ,,Eerst dachten we dat we het virus in toom konden houden zonder neren van tieners, omdat zij meestal weinig gezondheidsschade onder vinden van corona. ,,En het kan niet zo zijn dat je die hele groep alleen maar vaccineert vanwege de totale vaccinatiegraad. Het moet voor hen individueel nut hebben. Bovendien was een paar weken geleden nog niet genoeg duidelijk over de veiligheid van het vaccin voor tieners. Nu blijkt dat de voordelen opwegen tegen de nadelen. Niet vaccineren levert meer ziekte op dan wel vaccineren, on- het vaccineren van kinderen. Dat is door de deltavariant echt veranderd, en daar kunnen schoolgaande tieners straks ook last van gaan krijgen." Mogen kinderen zelf beslissen over hun prik? In principe wel. Wie ouder dan 16 jaar is, gaat in Nederland helemaal zelf over de beslissing om een vaccin te nemen. Voor 12- tot 15-jarigen ligt dat wat anders: zij moeten dat besluit in principe nemen in overleg met m Hoeveel tieners willen de prik hebben? Dat is niet bekend. Het RIVM doet wel onderzoek naar de vaccinatiebereid heid onder Nederlanders, maar nog niet onder jonge tieners. Van de 16- tot 24-jarigen wil 76 procent een prik. Die biedt behalve bescherming tegen corona nog meer voordelen: met de CoronaCheck-app makkelijker op va kantie gaan bijvoorbeeld, of eenvou diger binnenkomen in de discotheek. IN QUARANTAINE DAG 473 Wat ik absoluut niet ga mis sen van het thuiswerken is dat er altijd tijd is voor een huishoudelijk klusje. Makkelijk ja, maar ook afleidend. Even boodschap pen doen, de was opvouwen, stofzui gen. Ik snap nu beter dan voor corona dat mijn zzp-vrouw vaak het gevoel heeft dat ze nooit echt klaar is. Taken lopen door elkaar heen in de dag. Dat heeft voordelen, maar qua focus is het wel eens lastig. Ik kom net van een stofzuigsessie. Het hele huis. Op werk had ik koffie gedronken met een collega. Nu stond ik te foeteren op de volle stofzak en dingen die om vallen als je eromheen stofzuigt. Het zuigen had gelukkig toch enige werkzin, omdat ik plots op een ge dachte kwam. (Volgens mij had Vest dijk altijd de stofzuiger aan als-ie schreef. Dus dat was de hele dag loeien daar, want die man heeft wat geschreven..) Ik dacht na over de din gen die juist wél makkelijk en leuk zijn als je thuiswerkt. Dingen die je vroeger quasi-stiekem tijdens het echte werken deed. Zo heb ik de hele dag Radio Tour de France aan op NPO 1 (ik wou Hilversum 1 zeggen, ouder wets maar in dit geval terecht, want zolang bestaat het programma al). De Tour luisteren tijdens je werk behoort tot de mooiste gestolen mo menten van het werkzame leven. Kij ken is ook leuk hoor, maar radio vind ik puurder. In de auto liefst. Er zijn die typische Tourplaatjes van Jacques Brel, een uptemponummer uit de Britse 80's en dan steeds die 'Tourrrrrflits' daartussendoor met al z'n toeters en bellen. Het moment su prème is natuurlijk als je rond vijven in je auto zit. Want dan komen die mannen aan. We zitten vlak voor de De opwinding, het drama, de ontlading bij de finish. En het genot dat je dit in je eentje mag meemaken finish, misschien 10-15 kilometer nog, er wordt straks gesprint, of er is een kopgroepje weg op een hele hoge berg en daaruit wil weer iemand weg springen, of ze worden op de hielen gezeten door het hele peloton. Alle commentatoren hebben hun exper tise al gespuid, er is weer een lekker plaatje gedraaid en dan komt een van die laatste 'Tourrrrflitsen' van de dag en de presentator van dienst zegt: 'Gio Lippens, kom er maar in.' En die Lip pens die ons verslag doet van elke pe daalslag. De opwinding, het drama, de ontlading bij de finish. En het genot dat je dit in je eentje mag meemaken. In werktijd woensdag 30 juni 2021 - Patricia Bruijning, UMC Utrecht NOAH (15), 4 gymnasium, Visser 't Hooft Lyceum, Leiden BEN (16), 4 havo, Da Vinci College, Leiden ,,Ik wil me zeker laten vaccineren als 1 dat mogelijk wordt. Waarom? Onder meer V omdat je corona pas echt onder controle krijgt als voldoende mensen zich laten inen ten. Dan helpt het als wij dat ook doen. Best wel wat klas- en leeftijdsgenoten hebben In de afgelopen week zijn 113 nieuwe coronapatiën- In totaal testten 4208 men sen positief, 26 procent min ten in een Nederlands zie kenhuis opgenomen. Ter vergelijking: ongeveer een maand geleden waren er zo'n 113 nieuwe opnames per dag. Volgens berekenin gen van het RIVM ligt het re productiegetal op 0,76. Dit maakt duidelijk dat de pan- demie aan het uitdoven is. Iedere 100 mensen die het virus opliepen, besmetten gemiddeld 76 anderen. der dan een week eerder, blijkt uit RIVM-cijfers. Nog 3,2 procent van de corona- testen die mensen bij de GGD lieten afnemen viel po sitief uit (was 4,3 procent vorige week). RIVM-epide- mioloog Susan van den Hof denkt dat we een 'relatief rustige zomer tegemoet gaan'. „Zolang de circulatie laag is, zal het aantal zieken huisopnames laag blijven.'' Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5