Clubs zijn gepolder beu en zetten KNVB buitenspel Feyenoord houdt voorlopig nog poot stijf bij transfer steraanvaller 9 Steven Berghuis wacht op zijn vakantieadres rustig af wanneer Ajax en Feyenoord tot overeenstemming komen. Ajax denkt aan vier miljoen, Feyenoord vecht voor iets meer geld. MIKOS GOUKA Op 19 december staat de Klassieker op het menu. Feyenoord in de Kuip tegen Ajax. Rotterdam tegen Am sterdam. En hoogstwaarschijnlijk Feyenoord tegen Steven Berghuis, die uitgerekend op die dag zijn 30ste verjaardag viert. In Rotterdam weten ze dat Berg huis niet meer terugkeert bij Fey- enoord. En ze vrezen - terecht - dat hij naar de aartsrivaal gaat. Een af gehakte varkenskop zal er vast niet naar zijn hoofd vliegen, zoals des tijds Luis Figo overkwam toen hij namens Real Madrid tegen zijn oude club Barcelona een corner nam in Camp Nou. Maar dat Berghuis wat te verdu- ren gaat krijgen is wel duidelijk. De international stapte deze week uit de groepsapp die spelers van Feyen- oord met elkaar hadden aange maakt. Niet omdat hij nu al speler is van Ajax, maar omdat zijn telefoon nummer was uitgelekt en aanhan gers van Feyenoord hem volgens een ingewijde 'vervelende teksten stuurden'. Berghuis schafte dus kort voor zijn vakantie snel een ander tele foonnummer aan. De aanvaller had wel al speler van Ajax willen zijn, net zoals Frank Arnesen vorige week van Marc Overmars te horen kreeg dat de Amsterdammers haast wilden maken met het vastleggen van de rechterspits. Voor een hab- bekrats jubelden ze in de Johan Cruijff Arena. Extra geld Sjaak Troost en Toon van Bodegom spraken in de zomer van 2019 met Berghuis en zijn zaakwaarnemer Mino Raiola af dat hij in 2021 voor minimaal vier miljoen mocht ver trekken uit de Kuip. Ze vreesden een transfervrij vertrek van de spe ler een jaar later en ze hoopten met de afspraak dat er meer geld zou worden geboden en de extra op brengst zou netjes worden verdeeld onder Feyenoord, Berghuis en Rai- ola. »Bij Feyenoord vrezen ze - terecht - dat Berghuis naar aartsrivaal Ajax gaat Om zoveel mogelijk geld binnen te halen had het minimumbedrag van vier miljoen geheim kunnen blijven, maar dat lag al snel op straat. Ajax interpreteerde de af spraak op de eigen manier: Berg huis kostte minimaal en dus ook maximaal vier miljoen euro. Bovendien, zo concludeerden ze in Amsterdam: Feyenoord nam in 2014 Kenneth Vermeer over van Ajax. Voor 1 miljoen. Een bedrag dat was afgesproken, maar het was niet de bedoeling dat uitgerekend Feyenoord met de keeper aan de haal zou gaan. Ajax baalde, maar liet Vermeer volgens afspraak gaan. Feyenoord ziet deze zaak anders en denkt via jurist Joris van Bent- hem toch meer te kunnen overhou den aan het vertrek van Berghuis. De aanvoerder, meest waardevolle speler en international is volgens Feyenoord het dubbele waard van vier miljoen. Al zal dat eventuele extra geld weer moeten worden verdeeld. Gesteggel Dat gesteggel is de reden dat Berg huis op vakantie is gegaan nog als speler van Feyenoord en niet van Ajax. In Rotterdam sluiten ze zelfs een arbitragezaak niet uit om wat extra geld uit het vertrek van de aanvaller te halen. Op dit moment is het een zaak tussen Van Benthem en Ajax. Ar- nesen heeft Overmars na zijn tele foontje naar de Kuip doorverwezen naar de juridische afdeling van de Rotterdammers. De Deen was er niet bij toen er een afspraak werd gemaakt over de voorwaarden waaronder Berghuis mocht verkas sen uit de Kuip. Ook Guido Albers, die Raiola op volgde als zaakwaarnemer, was daar niet bij. Berghuis is op vakan tie. Met een nieuw telefoonnum mer. Het nummer dat straks moet worden ingetoetst om hem te laten weten dat Feyenoord en Ajax ak koord zijn over de pikante transfer die in het verleden alleen Henk Groot, Jan Everse en Arnold Schol ten maakten. Clubs zijn het polderen beu en willen serieuzer genomen wor den. De besluitvorming is com plex, omdat de KNVB er steeds als een soort rechter boven hangt en in sommige gevallen bijvoorbeeld vijfzesde van de stemmen nodig heeft. Dat werkt eigenbelang en vertraging in de hand. Na de sa menvoeging van de ECV en CED moet vanuit Zeist meer één stem doorgalmen naar supporters, poli tici en potentiële investeerders. Anderzijds zien de bestuurders nog veel ruimte voor verbetering van bijvoorbeeld het format van de competitie en het binnenhar- ken van tv-gelden (2025). Gekozen is voor het onderbrengen van de organen en competities in één organisatie, zoals dat in Spanje, Engeland, Duitsland en Frankrijk al langer het geval is. Dan hebben we het in Nederland niet alleen over de ere- en eerste divisie. Het is de bedoeling dat on der het zelfstandige orgaan de vrouwentak wordt toegevoegd en geprofessionaliseerd en ook de E- divisies er deel van gaan uitmaken. Ajax heeft de voorbije maanden al laten doorschemeren dat in de plannen om aan te haken bij de Europese top een belangrijke rol is weggelegd voor de andere top clubs. Betere prestaties, meer tickets, beter imago, meer gelden. De landskampioen stelde daarbij ook geen problemen te hebben met een evenredige(re) verdeling van de nationale gelden. In de plannen van de nieuwe organisa tie geldt dat echter ook voor de Eu ropese gelden. Dat vindt Ajax van den zotte. Daarnaast moet ECV-directeur Jan de Jong ook zijn voormalige club Feyenoord met betere finan ciële voorwaarden nog aan boord zien te krijgen. Ga maar na wat de eredivisie waard is zonder die twee clubs. En PSV en AZ dan? Zij doen mee, hetgeen niet heel ver wonderlijk is als je weet dat direc teuren Toon Gerbrands (PSV) en Robert Eenhoorn (AZ) eind vorig jaar plaatsnamen in de RVC van de ECV. In Zeist zijn ze op zijn zachtst ge zegd not amused. In feite komt het er namelijk op neer dat de KNVB buitenspel wordt gezet. Veel meer dan het amateurvoetbal en de na tionale (jeugd)elftallen heeft de bond straks niet meer te regisse ren. Het complexe daaraan is wel dat de KNVB de speellicentie af geeft aan de clubs. Daar zijn aller lei eisen voor begroting, stadion, veiligheid etcetera aan gekoppeld. Die moeten bij de nieuwe organi satie ondergebracht worden. Het valt nog te bezien of daar geen or ganisatorische of juridische haken en ogen aan zitten. woensdag 30 juni 2021 Berghuis wacht op groen licht - 1 - F- a". .L Steven Berghuis, de aanvoerder en meest waardevolle speler van Feyenoord en Oranje-international, is volgens zijn club het dubbele waard van vier miljoen. foto f ^0 @MikosGouka Rotterdam Een coup van de Eredivisie CV (ECV) en de Coöperatie Eerste Divisie (CED) om clubs te ver enigen in een nieuwe organisa tie en het zesde voetballand van Europa te worden. Drie vragen over wat een revolutionaire move moet worden. Johan Inan Zeist 1 Waarom wordt de nieuwe or ganisatie opgericht? 2 Waarom vindt dit model (nog) geen bijval van zwaar gewichten Ajax en Feyenoord? 3 En de KNVB, hoe staat die erin?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53