Van Hanegem zou het wel weten: 'Bel Zidane op' II 3 man van statuur als opvolger De Boer Ontbindende factor 1/9: Noorwegen uit Vier op een rij Willem van Hanegem oppert een opvallende naam als opvolger voor de vertrokken bondscoach Frank de Boer. ,,Bel Zidane op'', zegt de Kromme. ,,Geen idee ofhij interesse heeft in de KNVB, maar soms willen trainers in een fase in hun loopbaan gewoon heel graag bondscoach zijn. En wij zijn geen IJsland, Luxemburg of Letland. Misschien ziet hij Oranje wel zit ten. Waarom niet?'' Nico-Jan Hoogma moet na mens de KNVB dan wel haast ma ken, denkt Van Hanegem. Want Didier Deschamps zal wel ver dwijnen bij Frankrijk na het echec tegen de Zwitsers en waarom zou de Franse voetbalbond dan niet aankloppen bij de ex-trainer van Real Madrid. ,,Dat Hoogma nu al roept dat het niet mee zal vallen om een nieuwe bondscoach te vinden, vind ik vreemd'', zegt Van Hanegem. ,,Ga nou gewoon eens aan de slag. En zoek de assistent er later bij en maak dat niet te belangrijk. Ze zoeken in Zeist iemand die streng kan zijn, ik denk dat je ie mand moet hebben die de spelers een goed gevoel kan geven. En ze gewoon laat voetballen, want dat willen ze.'' Dat Frank de Boer sneuvelde was volgens Van Hanegem bijna onvermijdelijk. ,,Ik zag dat hij zelf al had gezegd dat het allemaal niet goed was voor zijn gezondheid'', zegt Van Hanegem. ,,Kijk, De Boer is een echt gezicht van Ajax. Dan weet je dat je als bondscoach al vaak de schijn tegen hebt bij be slissingen rond spelers van Ajax. Alles komt onder een vergroot glas. We hebben het ook gewoon niet goed gedaan op het EK, dat is duidelijk. En ik denk dat hij zelf ook besefte dat een heel traject richting Qatar 2022 ingaan niet meer mogelijk was. Er was teveel misgegaan. Als je de kranten in het buitenland zag, dan wist je ge noeg. We werden neergesabeld. Ja, in Nederland was er ook veel kritiek. Maar hier en daar pas echt na de uitschakeling.'' Koeman Een type Koeman werd geopperd door Hoogma. ,,Maar als je er zo in staat, dan moet je Koeman zelf ha len'', zegt Van Hanegem. ,,Anders moet j e dat niet roepen. Maar Koe man zal Barcelona normaal ge sproken niet zomaar verlaten. Ik ben er niet om de bondscoach aan te stellen, maar als iedereen weer gaat roepen om Louis van Gaal, haak ik een beetje af. Bovendien las ik van hem juist dat hij 5-3-2 ideaal vond. Krijgen we dat weer. We moeten onszelf ook niet te klein maken. Oranje is en blijft een grote naam in de voetballerij, daar willen trainers echt heel graag mee aan de slag. En we heb ben echt wel spelers waar iets van te maken valt. Het is De Boer niet gelukt, dat vind ik jammer. De mensen die hem aanstelden moe ten het nu weer doen. Löw? Alsje blieft zeg. Die bondscoach die eerst spelers niet meer nodig had en ze vervolgens weer terug haalde omdat het niet anders kon. Nee, bel Zidane. Al moeten Gudde en Hoogma waarschijnlijk wel even zoeken naar zijn nummer.'' van dienst bij zijn eerdere clubs. De Boer bleek communicatief onhan dig, zocht wanhopig naar vastighe den in speelstijl en oogde slordig als het ging om zaken als structuur en discipline. De staf om hem heen, gewend om onder de vleugels van Koeman te opereren, slaagde er niet of nau welijks in die tekortkomingen te compenseren. De spelers bleken, toen het in Boedapest even tegen zat in een cruciale wedstrijd, verre van zelfredzaam. Toen het er écht op aankwam, zakten ze compleet door het ijs. Een coach die een dwingend tactisch plan klaar had liggen, ontbrak aan de zijlijn. Het was allemaal geen verrassing, natuurlijk. De Boer heeft heus ge leerd in de loop der jaren, hij is een voetbalman die op het trainings veld prima kan functioneren, maar is in de kern nog steeds dezelfde Frank de Boer die we al dik dertig jaar kennen in het Nederlandse voetbal. ,,Ik voel me ook verantwoorde lijk, natuurlijk'', zei Hoogma giste ren. ,,Nee, dat betekent niet dat ik opstap. Ik ben geen wegloper.'' Aansluitend legde de directeur topvoetbal uit dat het deze keer he lemaal anders zou gaan dan tien maanden geleden. Dit Oranje heeft, zei Hoogma impliciet, een heel an- Koeman was echt een chef. Dat is heel goed bevallen. In die richting gaan we nu ook in eerste instantie zoeken der type nodig dan Frank de Boer. ,,Een man van statuur.'' Het heeft de KNVB-top tien maanden gekost om tot die conclusie te komen. Het kostte een langverwacht eindtoernooi, Oranje faalde hope loos, terwijl het uiteindelijk ook De Boer zelf beschadigde. ,,Ik was me ook bewust van de druk die er met een vanaf mijn aanstelling op zou komen te liggen. Die druk neemt nu alleen maar toe, en dat is geen gezonde situatie voor mij'', zei de vertrekkende bondscoach in een korte verklaring. Die druk zou ook Oranje kunnen raken, stelde De Boer. Op 1 september wordt de WK-kwalificatie hervat tegen Noorwegen in Oslo. ,,Het is kort dag, het wordt best een lastige klus de juiste kandidaat te vinden, want niet iedereen is zo maar beschikbaar'', zei Hoogma. ,,We gaan er alles aan doen om de beste keuze te maken.'' woensdag 30 juni 2021 GO In het contract van Frank de Boer, dat tot en met het WK in Qatar liep, stond de clausule ,,dat we niet zouden doorgaan als de kwartfinale op het EK niet werd gehaald'', vertelde KNVB- directeur Nico-Jan Hoogma gisteren in Zeist. De KNVB moet haast maken met het zoe ken van een bondscoach, want 1 september speelt Oranje al de WK-kwalificatiewedstrijd uit bij Noorwegen. Beide landen hebben 6 punten, Turkije leidt in groep G met 7 uit 3. Na inter, Crystal Palace en Atlanta gaat De Boer voor de vierde keer voortijdig via de zijdeur af. Dat Frank de Boer is vertrok ken als bondscoach was na het echec in Boedapest onvermij delijk, denkt Willem van Hane gem. De Kromme komt met een wereldster als eventuele opvolger. Mikos Gouka Rotterdam type nodig - Nico-Jan Hoogma (KNVB) Wat Willem van Hanegem betreft vraagt de KNVB een bekende, buitenlandse trainer: Zinedine Zidane. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47