Vooral anas 2 Hoogma kraakt eigen sollicitatieprocedure, bond wil EK VOETBAL Herinnering aan EK uitgewist HUGO BORST Het onvermijdelijke afscheid van Frank de Boer werd gistermiddag beklonken in Zeist. Formeel stapt de bondscoach zelf op, maar bovenal de KNVB-top stond in zijn hemd, amper tien maanden na de aanstelling van De Boer. Interlands SJOERD MOSSOU Kt#* A Column Terwijl Engeland en Duitsland aan het snel schaken zijn, zoek ik naar een verhelde rende quote van Donyell Malen. Was de PSV-spits blij met die wissel na de rode kaart van De Ligt? Omdat-ie stuk zat? Omdat zijn zuurstof tankje bijna leeg was? Of is dat een kulverhaal? Kan hij gewoon 90 minuten spelen? Was het ge woon een heel domme wissel? We blijven versto ken van informatie. Door de KNVB, door Malen. Aan Memphis heb ik ook nog wel wat vragen trouwens. Ik surf me suf op internet. We zijn twee etmalen verder maar journalisten die Memphis (en Malen) kunnen citeren, ik zie ze niet. Wel een bericht op Memphis' eigen kanaal. Hij biedt zijn excuus aan voor de uitschakeling. Punt. Hij legt niet uit hoe dit nou toch allemaal zo gekomen is. Het journaille kan de tering krijgen, het volk ook. Zo doen ze het bijna allemaal tegenwoordig. De Franse sterspeler Kylian Mbappé speelt een onge lukkig toernooi, uitmondend in een fatale penalty en de sterspeler buigt alleen het hoofd op Insta. Wie de pers wel te woord staat is Nico-Jan Hoogma. Wie dat is? Dat is de directeur voetbal, eh directeur topvoetbal, van de KNVB. Veel insi ders waarschuwden hem vorige zomer dat het kie zen van Frank de Boer als opvolger voor Ronald Koeman heel link was. Maar Hoogma - en hij niet alleen - wilde Louis van Gaal niet. Bang voor zijn dominantie. Dan zou je zeggen: als Frank de Boer faalt, faal jij met hem mee. Maar Heracles Hoogma blijft lekker zitten. Dan heb je, helemaal voor een pro vinciaal, wel lef zeg. En hij, Mister Middelmaat, gaat nu het probleem van het stuurloze Oranje oplossen, begrijp ik. Een middelma tige keuze ligt voor de hand. Frank Heracles Wor- muth maar meteen doen dan als nieuwe bonds coach? Of luistert Hoogma naar al die oud-topvoetbal- lers die een Wilderiaanse ban uitspreken over een buitenlander als nieuwe bondscoach? Er is vooral angst voor Duitsers. In dat geval wordt de spoeling wel heel dun. Hoogma mag wel opschieten, want uit betrouwbare bron begrijp ik dat Louis van Gaal zijn trainerslicentie laat verlopen. Een beetje de monstratief zou je kunnen zeggen, maar een weg werpgebaar naar Heracles Hoogma, ik snap dat. Hoogma was niet de enige met poep in de broek. Die geweldige spelers van Oranje, Virgil van Dijk voorop, wilden de veeleisende Van Gaal niet. Ze wilden een zachte heelmeester. Sufferds. Hoogma was niet de enige met poep in de broek verse microfoons. ,,Dat is heel goed bevallen. In die richting gaan we nu ook in eerste instantie zoeken.'' Daarmee deelde de directeur niet alleen een impliciete trap na uit aan De Boer, maar zette hij ook zichzelf en de KNVB-top voor schut. Hoogma, met collega-directeur Eric Gudde verantwoordelijk voor de keuze voor De Boer, bevestigde na melijk exact wat in september 2020 al glashelder was, nog vóór de aan stelling van de bondscoach: na het vertrek van Ronald Koeman volgde de bond een desastreus sollicitatie traject. Het huwelijk met De Boer was al mislukt voordat het goed en wel begonnen was. In plaats van de lat destijds met een zo hoog mogelijk te leggen, en op zoek te gaan naar een topcoach die op één afgebakend eindtoernooi het maximale uit deze spelersgroep perst, stelde de KNVB andere prio riteiten. Het legde zijn oor uitge breid te luister bij de spelers en bij de zittende stafleden. Vrijheid Onder Koeman functioneerde die staf volgens de bond zo goed, dat deze boven alles intact moest blij ven. De spelers op hun beurt pleit ten nadrukkelijk voor vrijheid en 'eigen verantwoordelijkheid'. Virgil van Dijk, Memphis Depay en uit eindelijk ook Georginio Wijnal- dum gaven aan weinig trek te heb- Nico-Jan ben in een 'type strenge school- Hoogma staat meester' zoals Louis van Gaal. Deze de verzamelde selectie was zelfredzaam genoeg, media te stelden zij. woord in Zeist Op basis van die bevindingen na het vertrek koos de KNVB niet voor de sterkst van Frank denkbare leider, voor een veelei- de Boer als sende manager die hoge eisen stelt bondscoach. op alle gebieden, maar voor een foto caspar compromis. De sympathieke prak- huurdeman tijkman Frank de Boer was financi eel goed haalbaar en vond het prima om de bestaande staf aan boord te houden. Een prettig mens waar iedereen in Zeist mee kon le ven. Frank de Onder vuur Boer keert ,,Het heeft niet uitgepakt zoals we Oranje de hadden gehoopt'', zei Hoogma gis- rug toe na termiddag. Dat klonk vooral als een de vroege understatement. Vanaf de eerste uitschakeling dag lag de keuze voor De Boer op het EK. zwaar onder vuur bij pers en pu- FOTO epa bliek, mede door zijn matige staat Bedremmeld stond Nico-Jan Hoogma de pers te woord in de Zeister bossen, dinsdagmiddag om iets voor vijf uur. De blik, de han den in de broekzakken, de zoek tocht naar woorden: het ongemak droop er vanaf bij de directeur top voetbal van de KNVB. Kort daarvoor was het vertrek van Frank de Boer definitief be klonken. Iets verderop in Zeist, bui ten het zicht van de camera's, wik kelden de trainer en diens zaak waarnemer Guido Albers het con tract af met de KNVB. Formeel stapt de bondscoach zelf op, maar na de roemloze uitschake ling tegen Tsjechië op het EK was zijn positie domweg onhoudbaar geworden. ,,Het is duidelijk dat wij ook niet tevreden waren met hoe het is afgelopen'', zei Hoogma. Toen de directeur aansluitend ge vraagd werd naar de toekomst, en antwoord moest geven op de vraag naar welk type bondscoach de KNVB nu op zoek gaat, verwees Hoogma nadrukkelijk naar Ronald Koeman. ,,Zijn aura, zijn uitstra ling, Koeman was echt een chef'', zei Hoogma herhaaldelijk in di- Terwijl ik dit opschrijf zie ik Enge land juichen en janken. Nadat de beste voetballer, Jack Grealish, ein delijk is ingevallen, wordt een oude rekening (1996) vereffend. Leuk voor bondscoach Gareth Southgate die de boel destijds als speler ver ziekte door een penalty te missen. Mag wel hopen dat Southgate in de kwartfinale Grealish vanaf het begin opstelt. Het oog wil ook wat. Wij Nederlanders wil len een beetje ver wend worden. woensdag 30 juni 2021 GO Frank de Boer's Oranje speelde maar 15 interlands: 8 x winst, 4 x gelijk, 3 x verlies. Terwijl binnen Frank de Boer en de KNVB-directie de laat ste formaliteiten rond zijn vertrek regelden, werden op het KNVB-complex de (matige) herinneringen aan het EK uitgewist. Medewerkers van de bond verwijderden de laatste vlaggen, uithangborden en UEFA-banieren. KNVB: ander >0 @sjoerdmossou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46