5 PROEF OP CAMPINGS HERGEBRUIK VAN WATER 's Zomers zit Zeeland tjokvol toeristen. Die verbruiken een flinke plas water, terwijl zoet water schaars is in de zoute delta. Camping Weltevreden in Zoutelande is een van de vier Zeeuwse campings die kijken hoe ze het watergebruik kunnen verminderen en of ze water kunnen hergebruiken. Het mag deze dag dan niet echt zomeren op de achter het strand gelegen camping in Zoutelande, de 110 toe ristische campingplaatsen zijn niettemin goed bezet. ,,Dat is al sinds het voorjaar zo", zegt cam pingeigenaar Wisse. Al die cam- pinggasten douchen, soms meer dere keren per dag, als het kwik oploopt. Ze wassen hun vaat, draaien een wasje en bezoeken het toilet. Om het groen op Weltevre den op hete dagen niet te laten verbleken, wordt er ook dikwijls gesproeid. Zo gaat er per jaar stie kem zo'n 10.000 kubieke meter leidingwater doorheen. In een provincie waar zoet water uitermate schaars is, is elke be spaarde druppel er een. Althans, zo zit Wisse in de wedstrijd. ,,Ei- genlijk is water nog steeds spot goedkoop. Het is maar één pro centje van je omzet. Met waterbe sparing valt relatief niet zoveel te verdienen. Je kunt grotere slagen maken met energiebesparing en personeelsbeleid. Dat maakt on dernemers, ook in het toeristisch bedrijfsleven, een beetje lui."Om- dat Wisse zijn steentje wil bijdra gen aan de klimaatdoelen en so wieso duurzaam wil ondernemen, doet hij mee aan een proef van Economische Impuls Zeeland en HZ Kenniscentrum Kusttoerisme. De komende twee jaar gaan hij en zijn collega's van camping en vil lapark De Paardekreek (Kortgene), camping Olmenveld (Seroos- kerke) en Strandcamping Groede proberen het waterverbruik te ver minderen. Daarbij is het nadruk kelijk de bedoeling water zoveel mogelijk te hergebruiken. Elke camping doet dat op een andere manier, zodat er straks vier voorbeelden van duurzame oplos singen kunnen worden gekopi eerd door andere ondernemers. De Paardekreek onderzoekt of een deel van het zwembadwater kan worden gebruikt in sanitaire ruimten. Strandcamping Groede doktert uit hoe douchewater van privé-sanitair op campingplaatsen kan worden hergebruikt. Olmen- veld doet iets bijzonders: resten van medicijnen uit het afvalwater zuiveren, zodat boeren er hun lan derijen mee kunnen beregenen. Wisse heeft twee ijzers in het vuur. ,,Ik ben bezig met een sys teem om regenwater dat onder meer op de daken van onze 35 cha lets valt op te vangen in een bo- Vooral jongeren vinden het tof dat je een modern en groen bedrijf bent vengronds reservoir van 200 ku bieke meter. Van daaruit wordt het volgend vakantieseizoen naar het sanitairgebouw gepompt om de wc's door te spoelen. Ook kan ik er de tuin mee beregenen. Komende winter ga ik de pomp hiervoor in stalleren. Voor douchen voldoet dit water trouwens niet aan de ei sen." Bruine wc-pot Het tweede ijzer is nog niet gloei end heet. ,,Ik onderzoek momen teel of we naast regenwater ook grondwater kunnen gebruiken. Daarover ben ik in overleg met waterschap Scheldestromen. Er loopt via de duinen veel water on der de camping door. Dat is vrij zout. Dat zout moet je evenals de ijzerbestanddelen eruit filteren. Doe je dat niet, dan heb je over een tijdje een bruine wc-pot. Via os mose kun je zowel het zout als het ijzer eruit filteren en heb je prima water om de wc's mee door te spoelen." Wisse denkt dat hij met deze twee manieren om water te (her)gebruiken ongeveer 3000 ku bieke meter water per jaar kan be sparen. ,,Dat is een derde van het jaarlijkse waterverbruik op de camping. Dat scheelt natuurlijk op de waternota. Ook zullen de zui- veringskosten iets dalen." Hergebruik van water is maar één van de groene pijlen op Wis- se's boog. Hij wil de camping ook volledig van het gas halen. Zonne panelen en warmtebatterijen op basis van zout in de chalets moe ten ervoor zorgen dat Weltevre den over tien jaar volledig in zijn eigen energie kan voorzien. Ook heeft hij laadpalen voor elektri sche auto's geplaatst. „Verder wil ik ook het groenafval beter benut ten. Dat voeren we nu af, terwijl we het misschien kunnen com- posteren en zo hergebruiken op de camping." Wisse wordt gedreven door idealisme, maar heeft er ook lol in. „Tegelijkertijd merk ik dat campinggasten waarderen dat je duurzaam onderneemt. Vooral jongeren vinden het tof dat je een modern en groen bedrijf bent. In die zin helpt duurzaam onderne men bij onze marketing." Beleving van gasten Wisse betaalt in dit project overi gens niet alles uit eigen zak. De provincie legt er 200.000 euro subsidie voor op tafel. De vier on dernemers investeren samen 363.000 euro. HZ Kenniscentrum Kusttoerisme doet meteen onder zoek naar de vakantiebeleving van gasten: wat merken zij van deze proeven en gaan ze bewuster om met water als ze zien dat onderne mers dat ook doen? woensdag 30 juni 2021 GO Elke bespaarde druppel is er één Frank Balkenende Zoutelande - Adriaan Wisse, camping Weltevreden De put waarin Adriaan Wisse van camping Weltevreden in Zoutelande regenwater van chaletdaken buffert. fotos dirkjan gjeltema Adriaan Wisse voor het toiletgebouw waar de wc's volgend jaar met opgevangen regenwater worden doorgespoeld. Ook op andere vlakken wordt verduurzaamd, zo rijdt op de cam ping een elektrische shovel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33