'In het begin reageerde ik meteen' Teruggevonden Mondriaan en Picasso weer te zien EUWS 11 NA CORONA KANTOOR De meerderheid van kantoormedewerkers wil dat thuiswerken een wettelijk recht wordt. Maar wel met een betere scheiding tussen werk en privé. Zo wil driekwart het recht hebben onbereikbaar te zijn na werktijd, blijkt uit onderzoek van FNV. Het leek erop dat werkend Nederland het thuiswerken flink zat was, maar slechts 10 procent wil voltijds terug naar kantoor. Medewerkers willen zo nu en dan naar kantoor gaan voor het contact, brainstormsessies en verga deringen, maar het 'gewone' werk gaat ze thuis prima af, zo is een van de resultaten van een FNV-enquête onder 5300 gemeenteambtenaren en medewerkers uit de zakelijke en fi nanciële dienstverlening. 70 procent wil het liefst een mix tussen werken op kantoor en thuis. Hoe die mix uitpakt, dMr willen medewerkers meer zeggenschap over. Zo willen ze de vrijheid hebben zelf te kiezen waar ze werken. Thuis werken moet sowieso een recht wor den, vindt de meerderheid. Als dat bij wet geregeld wordt, kan een baas alleen nee zeggen tegen thuiswerken als er een zwaarwegend belang is voor het bedrijf. En opvallend: werknemers willen dat er een duidelijkere scheiding komt tussen werk en privé. Drie kwart wil dat het wettelijk wordt vastgelegd dat zij na werktijd offline kunnen zijn. Volgens het onderzoek wordt nu van een kwart van de medewerkers verwacht dat zij buiten werktijd bereikbaar zijn. Zo'n wettelijk recht zou zomaar snel realiteit kunnen worden. Er ligt al een wetsvoorstel op tafel. Als daar mee wordt ingestemd, heeft iedereen vanaf volgend jaar het recht in zijn vrije tijd écht vrij te zijn. Tot dusver is Frankrijk het enige land dat dit zo geregeld heeft. FNV-vakbondsbestuurder Kitty Jong is er groot voorstander van. Volgens haar was het afbakenen van werk en privé voor corona al belangrijk en is het met het thuiswerken nog belang rijker geworden. ,,We hebben in co- ronatijd gezien dat werk en privé nog meer door elkaar zijn gaan lopen. Werknemers voelen de druk snel te reageren, ook buiten werktijd. Daar door liggen burn-outs, nu al beroeps ziekte nummer één, op de loer. Een wettelijk recht maakt het voor mede werkers makkelijker tegen de baas te zeggen: ik ben nu onbereikbaar. En de werkgever weet dat hij dan geen mailtjes of appjes hoeft te sturen om elf uur 's avonds.'' Behoefte te controleren In de zorgsector en bij verschillende bedrijven is het recht op onbereik baarheid al in de cao opgenomen. Zoals bij Aegon. Directeur Maarten Edixhoven lichtte vorig jaar toe: ,,We hebben tijdens de coronacrisis gezien dat onze werknemers zelf het beste weten wat een goede balans voor hen is. Maar we hebben ook gezien dat thuis meer de werkvloer is gewor den. Daarom bieden we onze men sen het recht om onbereikbaar te zijn op de momenten dat ze vrij zijn.'' Dat werknemers zo nadrukkelijk aangeven dat zij het recht willen heb ben op thuiswerken en het onbereik baar zijn, hangt volgens Jong moge lijk samen met de vrees dat alles straks weer wordt zoals het ooit was. In Nederland kennen we een ma- nagementcultuur, waarbij werkge vers enorm de behoefte hebben om te controleren en monitoren wat hun medewerkers doen, klinkt het. den een schets van de Italiaanse kunstenaar Moncalvo en een werk met vrouwelijk hoofd van Pablo Picasso ontvreemd uit het Nationaal Museum. Dat schilde rij uit de jaren 30 was door Picasso na de Tweede Wereld oorlog aan het museum geschon ken, als erkenning voor het Griekse verzet tegen het na zisme. De waarde wordt geschat op 16,5 miljoen euro. In verband met de zaak is maandag een 49-jarige Griekse man aangehouden voor zijn be trokkenheid bij de diefstal. Na ja ren onderzoek werd de man op gespoord. De politie had de man al in het vizier, toen hij een paar dagen geleden contact probeerde Maandag is een Griek te kjen ,met Neederlandse kunsthandelaren. De kunstwer- aangehouden voor zijn ken bleken echter onverkoopbaar op de zwarte markt. Hij heeft de betrokkenheid bij de roof politie op de plek gewezen waar hij de kunstwerken al die tijd had verborgen, in een ravijn op onge veer 50 kilometer van Athene. De schilderijen waren eerder verstopt in een pakhuis, liet het ministerie weten. De dief hield het museum destijds al maanden in de gaten en kende zelfs het tijdstip waarop de bewakers gin gen roken. Op de vraag waarom hij het schilderij van Picasso en de Mondriaan en andere werken stal, zou hij hebben gezegd dat het de eerste schilderijen waren die hij tegenkwam. Het schilderij Vrouwenhoofd van Picasso is intact, de Mondri aan is volgens het Griekse minis terie van Cultuur licht bescha digd. ,,Vandaag geneest een grote wond'', zei de Griekse minister van Cultuur, Lina Mendoni, bij de presentatie van de werken die in 2012 werden gestolen. Van de Nederlandse kunste naar Mondriaan verdween des tijds het olieverfschilderij Molen, dat hij in 1905 maakte. Ook wer- NIEUWE BAAN woensdag 30 juni 2021 GO Thuiswerken moet een recht worden, net als onbereikbaar zijn Natasja de Groot Utrecht Skip Anker (24) uit Den Bosch is vorig najaar als plaatsver vangend griffier aan de slag gegaan bij de gemeente Heusden. De gemeente ging al voor corona soepel om met thuiswerken en zal dat blijven doen, ver wacht hij. Anker worstelde wel met het vinden van een goede balans tussen privé en werk. „Zeker als je ergens nieuw bent, ben je bang dat je het niet goed doet of dat mensen denken dat je je taken niet naar behoren uitvoert. In het begin reageerde ik meteen op alles. Op een gegeven moment zei een beleidsambte naar dat hij niet eens zijn werkmail op zijn telefoon had. Dat zette mij wel aan het den ken.'' Inmiddels ontvangt Anker geen meldingen van mailtjes meer op zijn telefoon en staat de werkapp op stil na werktijd. Zo hoopt hij te voorkomen dat hij nog in zijn vrije tijd aan het werk is. ,,Wat mij betreft zou het goed zijn dit bij wet te rege len. Dan is het voor ie dereen duidelijk. Vaak is het toch zo dat je anders toch jezelf van een goede kant wilt laten zien door erbo venop te zitten.'' De jarenlang vermiste werken van Pablo Picasso en Piet Mondriaan waren gistermid dag voor het eerst sinds de diefstal uit het Nationaal Museum in Athene weer zicht baar voor het publiek. ANP Athene

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11