9 nil ley> in het Het zijn mensen met namen, families, plannen en dromen. Ze verdienen respect en erkenning Andere weerrecords in geweest en had psychologische hulp nodig. Hij zelf blijft gaan. ,,Ik was infanteriesoldaat in Vietnam, ik heb heel veel dode mensen gezien.'' De autoriteiten registreren de gps- coördinaten van alle vindlocaties. Humane Borders houdt online een kaart bij. Elke rode stip is een li chaam, en Arizona is bedekt met rode stippen. Pas als je op zo'n plek staat, dringt door hoe desolaat het moet zijn om hier te sterven van de dorst, onzichtbaar, meestal alleen. Je voelt de warme wind op je huid, hoort een enkele vogel of cicade. Veel mensen raken gedesoriënteerd naar mate ze verder uitdrogen. Soms wor den mensen gevonden die in verwar ring al hun kleren hebben uitgetrok ken, of lelijk zijn gevallen in het met stekels en rotsen bezaaide landschap. Lang werden langs de grens in Ari zona nog geen twee dozijn lichamen per jaar gevonden. Dat veranderde rond het jaar 2000, toen Bill Clinton president was namens de Democrati sche Partij. De bewoonde gebieden waar het relatief makkelijk was om vanuit Mexico ongezien je weg te vinden, werden hermetisch afgeslo ten met agenten, hekken, wachtto rens en sensors. 'Preventie door af schrikking', heette het. Illegale over stekers zouden alleen nog een kans hebben in verlaten bloedhete woes tijnzones. Ze zouden het dus wel la ten om zonder toestemming de grens over te gaan, was het idee. Maar zo ging het niet. ,,Het sluisde mensen alleen maar naar minder ge nadige gebieden, zoals het zuiden van Arizona'', zegt Greg Hess, de ge meentelijke lijkschouwer die vanuit Tucson de doden telt en probeert te identificeren. Menselijke resten wor- den teruggevonden in steeds verder afgelegen, heter en bergachtiger ge bied. Dit jaar staat de teller al op 78 li chamen, en de echte hitte moet nog komen. De Amerikaanse grenswacht waar schuwde onlangs voor meer doden in de zomer, mede door mensensmok kelaars die migranten halverwege de tocht achterlaten of valse informatie geven. ,,Er zijn mensen die het vlakke land doorkruisen met 2 liter water, denkend dat ze naar Phoenix lopen, omdat ze zijn misleid'', zei Michael Montgomery van de douane in de re gio in een briefing voor journalisten. Op deze meidag wordt het een graad of 37 - Alvaro Enciso noemt het 'een koele dag'. In augustus kunnen thermometers hier zomaar 48 aange ven. Ook dan plaatst hij elke week een paar kruizen. ,,Ik ga dit project nooit afmaken. Er zijn meer dan drie duizend lichamen gevonden, en in acht jaar heb ik maar ongeveer dui zend kruizen kunnen zetten. Ik heb niet genoeg leven in me. Maar in ie der geval weten de mensen in Ohio of Michigan nu dat hier in dit prach tige landschap mensen sterven.'' Een van de vrijwilligers laat een grote fles water achter onder een boom - voor het geval een passant zonder zit. Op weg hierheen zijn we een fles tegengekomen die het team een paar weken eerder in de buurt heeft achtergelaten. Hij is leegge dronken. Overal zijn de sporen van illegale grensoverstekers zichtbaar. In de auto van Enciso en zijn vrij willigers ligt een rugzak, voor het ge val een wandelaar in nood opduikt. Er zit 3,5 liter water in, een blik bo nen, ingeblikte worstjes, een deken voor de ijskoude woestijnnachten, een paar dikke sokken en een ver- banddoosje. ,,Als we stoppen om ie mand te helpen, trekt dat de aan dacht van de grenswacht'', vertelt Pe ter Lucero, die elke week met Enciso op pad gaat. ,,Als het moet, kunnen we diegene de rugzak toegooien en meteen doorrijden.'' Medeplichtig Iemand een lift geven mag niet - daarmee zouden deze Amerikanen de wet overtreden. De weg wijzen doen ze ook niet, vertellen ze. Dan zouden ze medeplichtig zijn aan het illegaal oversteken van de grens. Wa ter en voedsel meegeven valt onder humanitaire hulp, dat mag wel. Maar ook dat is niet onomstreden. Activis ten van een andere hulpgroep in de regio, No More Deaths, zijn ervoor veroordeeld. Ze werden beschuldigd van vervuiling. Enciso bezoekt vandaag een paar kruizen om te controleren of ze nog overeind staan. De verticale lat van het eerste kruis dat hij inspecteert, is in twee stukken gebroken. Enciso vermoedt dat een lid van een militie achtige groep het heeft gedaan. Soms vindt hij een kruis terug met kleine relikwieën. Voorbijkomende grensoverstekers hebben een afbeel ding van Maria achtergelaten, of een muntje. ,,Ik ga ook terug om te zien wat er gebeurt als de tijd verstrijkt. Maar niets is veranderd. Mensen gaan hier nog steeds dood. Dit is wat er ge beurt als arme landen naast een rijk land liggen. De verleiding om hier te komen, is te groot. Als je daar blijft, verhonger je, kom je om door geweld, of komen je dromen nooit uit. Ieder een wil iemand van betekenis wor den, daar is niets illegaals aan.'' dinsdag 29 juni 2021 GO amU A In Death Val- zuiden van m Californië, is B het momen- H teel al weken verzengend M heet. Twee weken geleden bereikte het kwik volgens de National Weather Ser vice maar liefst 51,7 graden. Dat is slechts een paar graden lager dan de absolute recordtemperatuur die daar ooit werd gemeten. Op 10 juli 1913 was het er namelijk 56,7 gra den. Normaal gesproken is het medio juni gemiddeld rond de 43,3 graden in Death Valley. De afgelo pen twee weken is de temperatuur niet onder de 48 graden gekomen. UH Dat het ook anders kan, bewijst een aantal meet stations in het noorden van Califor- E nië. Terwijl het in het zuiden van de staat ont zettend warm was, werden op meetstations nabij Old Station, Sand Creek Station en Foster Flat in de staat Oregon temperaturen van -3,9 graden gemeten. Dat is bijna 55 graden verschil. Alvaro Enciso en een van zijn vrijwilligers plaatsen een kruis op de plek waar het lichaam van een gestrande mi grant is gevonden. Onder: in zijn opschrijfboekje verzamelt Enciso alle informatie over de overledenen. Daaronder: een achtergelaten waterkruik. fotos karlijn van houwelingen -Alvaro Enciso

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9