Cyberwaakhond kan bedrijf straks wél waarschuwen 8 NIEUWS MIGRANTEN DODELIJKE REIS In het westen van de VS worden temperatuurrecords gebroken. In de woestijn van Arizona sterven elk jaar tientallen migranten van de dorst. De Amerikaanse autoriteiten verwachten meer slachtoffers deze zomer. Dit is wat er gebeurt als arme landen naast een rijk land liggen Als de politie bij een nachtelijke surveillance een voordeur wagen wijd open ziet staan, mogen de agenten de bewoners van het huis waarschuwen. Maar als het Natio naal Cyber Security Centrum (NCSC) ziet dat hackers via een zwakke plek in de 'digitale dijk' een bedrijf kunnen binnenslui pen of dat gaan doen, mag dat in stituut geen alarm slaan. De wet stelt nu dat het NCSC aan de bel mag trekken als 'vitale infrastructuur' - denk aan drink watervoorziening of elektriciteit - in gevaar is. Maar bij andere be drijven en instellingen, zo als ziekenhuizen of voedselleveranciers, zijn die mogelijkheden zeer beperkt. Daarover Toen ik hoorde hoe de wet nu is, heb ik nog gevraagd of het wel klopte - Minister Ferd Grapperhaus was minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Veiligheid zelf ook 'wat verbaasd'. ,,Toen ik dat hoorde, heb ik nog gevraagd of het wel klopte.'' Bij de huidige wet, uit 2016, werd gedacht: laten we het klein houden, zegt Grapperhaus, de overheid geen te grote rol geven. Maar het probleem is in een paar jaar tijd 'vele malen groter' gewor den. ,,Weet u hoeveel de schade van cybercriminaliteit wereld wijd is? Dat is 6000 miljard dol lar." Cybercrime, zegt de CDA- bewindsman, wordt in een rap tempo lucratiever dan drugscri minaliteit. ,,Het zijn georgani seerde misdadigers die op het- zelfde niveau opereren als Rus land, China en Iran.'' Daarbij, zo waarschuwde de Nationaal Coördinator Terroris mebestrijding en Veiligheid giste ren in een rapport, vormt ransom- ware, oftewel gijzelsoftware, steeds meer een bedreiging voor de nationale veiligheid. Bij deze vorm van digitale criminaliteit worden de bestanden op een computer door kwaadaardige software versleuteld waardoor de gebruiker er niet meer bij kan tot er losgeld is betaald. Vervelend als je op je eigen pc niet meer bij je fo to's kunt, maar desastreus als een bedrijf geïnfecteerd raakt en in één klap niets meer kan doen. Kaasafdeling Kaasliefhebbers merkten daar in april nog de gevolgen van. Na een hack met ransomware bij een lo gistiek bedrijf konden er geen be stellingen worden gedaan. Het ge volg: een tijdlang lege schappen op de kaasafdeling in de super markt. Dat soort gevolgen moeten met de wetswij- 35* ziging tot het verleden behoren. Als het tóch mis gaat, moet een be drijf straks gewaar schuwd kunnen wor den. „In heel urgente gevallen door het NCSC zelf, en anders door de eigen sectororganisaties.'' Dat is 'inge wikkeld', zegt Grapperhaus, om dat er dan ook persoonsgegevens worden gedeeld. ,,Daarom moe ten de randvoorwaarden juist in de wet worden vastgelegd, zodat de Kamer de minister een draai om de oren kan geven als het mis gaat. De minister kan dan volledig ter verantwoording worden ge roepen.'' In de coronacrisis nam digitale criminaliteit een vlucht, stelt de NCTV. Zo kregen veel mensen WhatsAppberichtjes van het 'nieuwe' telefoonnummer van hun 'zoon' of 'dochter' met de vraag 'even snel' een bepaald be drag over te maken. De afzender was dan helemaal niet zoon- of dochterlief - die wist van niks - maar een gewiekste crimineel die met minimale moeite geld op een rekening bijgeschreven zag wor den. Hier tussen venijnig stekende cactussen op de verschroeide roodbruine aarde van Arizona stierf Addn Jimenez Jar- quin, een 29-jarige man uit Mexico. Alvaro Enciso leest de details van zijn dood plechtig voor uit het notitieboekje dat hij heeft meegenomen naar deze afgelegen plek in de Sonora-woestijn, een ge bied dat zich uitstrekt van het noor den van Mexico tot in het zuidwesten van de VS. Addn stierf waarschijnlijk aan oververhitting. Zijn lichaam was in staat van ontbinding toen het werd gevonden in juni 2013, ongeveer een week na zijn dood. Enciso (75) heeft vier vrijwilligers meegenomen die hem helpen met het dragen van een zak sneldrogend cement, water om het aan te lengen, een pikhouweel om een gat in de rotsachtige bodem te maken en een houten kruis dat hij heeft beschil derd in zijn atelier in Tucson. Om hier te komen, hebben ze zich met twee vierwielaangedreven terrein wagens een weg door uitgedroogde greppels gebaand, richting de Ameri kaanse zuidgrens. Veel levende zie len zie je er niet meer, op grenswach ten in witte pick-uptrucks na. Hier, zegt Enciso als hij het laatste stuk te voet door de woestijn heeft afgelegd, is de Amerikaanse droom tot een tra gisch einde gekomen. Addn stierf toen hij probeerde de VS te bereiken. Alvaro Enciso is ge komen om die plek te markeren met een monument. In de afge lopen acht jaar heeft hij zo meer dan duizend kruizen geplaatst in het gebied voor grensoverste- kers die er stierven. ,,Het zijn mensen met namen, families, plannen en dromen. Ze verdie nen respect, erkenning en waar- MEXICO digheid. Ik wil hun moed eren. De moed om alles achter te laten, om hier te komen naar een nieuw land, vol onzekerheid." Vorig jaar, in de heetste zomer ooit gemeten, zijn in Arizona 227 licha men van clandestiene grensoverste- kers gevonden, telde actiegroep Hu mane Borders. Dat is een record. De woestijn was meedogenloos. Schroeiende zon, gieren en andere gretige wilde dieren maken dat onge veer een derde van de lichamen nooit wordt geïdentificeerd. Enciso leest voor wat hij weet, als hij een felgeel, groen of oranje kruis neerzet op de vindplaats van een lichaam. Voor een onbekende man, zijn botten zijn hier vorig jaar gevonden. Voor een man, identiteit onbekend, wiens schedel hier werd geborgen. Vliegtuig Onderzoekers van de universiteit van Arizona telden 3356 lichamen in het grensgebied van Arizona tussen 1990 en 2020. Ongeveer alsof er elk jaar een vliegtuig neerstort. ,,En dat zijn alleen maar de mensen die zijn ge vonden. Kijk om je heen, er komt hier niemand'', zegt David Whitmer, een van Enciso's helpers, als hij al leen nog zand en dorre begroeiing ziet. ,,Hoe groot is nou de kans dat ie mand op een lichaam stuit? Mis schien vinden we maar de helft of een kwart van de doden.'' Een lokale mensenrechtenorganisatie, het Coli- bri Center, houdt een lijst bij van mensen die vermoedelijk door de woestijn naar de VS zijn gelopen en nooit zijn terugge vonden. Er staan ruim 3500 na men op. Enciso, een in Colombia ge boren Amerikaan, vertelt over die keer in 2018 dat hij een half vergaan lichaam vond, van een vrouw. Ze kwam vermoedelijk uit Guatemala, maar is nog al tijd niet geïdentificeerd. De vrijwilliger die er toen bij was, is nooit meer mee de woestijn dinsdag 29 juni 2021 GO Cybercriminaliteit richt veel schade aan. foto getty images Het kabinet wil bedrijven kun nen waarschuwen als die door hackers worden aangevallen met gijzelsoftware. De wet staat dat nu niet toe, maar mi nister Grapperhaus (Justitie) wil dat veranderen. ,,Eén zwak plekje kan al misbruikt wor den.'' Hanneke Keultjes Den Haag Amerikaanse droom sterft in bloedhete woestijn Karlijn van Houwelingen Tucson -Alvaro Enciso, Amerikaan die omgekomen migranten de laatste eer bewijst ARIZONA ©MAPCREATOR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8