Ik Vertrek-stel verhaalt over nachtmerrie en geeft tips ZEELAND 11 Buitengewoon opsporings ambtenaren (boa's) Martijn en Floortje* stonden afgelopen jaar in de frontlinie. Ze zagen toe op naleving van de coronaregels. En maakten lang niet altijd vrienden. Tegelijkertijd is hun werk onmisbaar. Dat blijkt wel uit de tientallen meldingen waar ze dagelijks op afgaan. De boog staat gespannen, dat merken de buitengewoon opsporingsambte naren bijna dagelijks als ze door de stad rijden. Die ochtend zijn ze op surveillance op de Bergse Plaat in Bergen op Zoom. Floortje heeft via de BuitenBeter-app van de gemeente een melding binnengekregen over een auto die al maanden zonder apk- keuring in een parkeervak aan de Boulevard staat. Via de Rijksdienst voor het Weg verkeer (RDW) heeft Floortje infor matie over de eigenaar gekregen. ,,Je kunt wel een bon onder de ruiten wisser stoppen, maar dat heeft niet altijd zoveel zin. Vaak is er meer aan de hand. Daarom gaan we het liefst het gesprek aan met de eigenaar. He laas hebben we die in dit geval nog niet weten bereiken." Drieduizend meldingen komen jaarlijks binnen bij de gemeentelijke boa's. Gemiddeld 8 per dag. Van fout- parkeren en drugsoverlast tot fikkie- stokende jongeren bij de Bergse Heide, het recreatiegebied ten oosten van Bergen op Zoom. De boa's Floor- tje en Martijn weten precies waar en wanneer het kan escaleren. Dat heb ben ze in kaart gebracht in zogeheten hotspots, plekken in de stad die extra aandacht vragen. Kat-en-muisspel Waar jongeren samenkomen en met enige regelmaat voor problemen zor gen. ,,Het is soms net een kat-en- muisspel", zegt Floortje. ,,Zoals begin dit jaar tijdens de vuurwerkrellen in Roosendaal. Daar hebben wij op klei nere schaal ook wat van meegekre gen. Dat was best spannend. Je weet vooraf niet waar je in terechtkomt." Martijn wijst naar de rode knop op zijn portofoon. ,,Als we die indruk ken staan we meteen in contact met de politie." Veel meer kunnen de boa's niet. Ze hebben geen vuurwa pen, stok of pepperspray op zak. Al leen handboeien en incidenteel een camera, een zogeheten body-cam, om situaties vast te leggen. Al gebrui ken ze die zelden. Die wapens missen ze nu nog niet. Toch sluit Floortje niet uit dat dit in de toekomst wel nodig kan zijn. ,,Voorlopig is mijn mond mijn be langrijkste wapen. Met een goed ge sprek los je veel meer op. Mensen willen hun verhaal kwijt, lopen soms helemaal leeg. En dan zie je dat het oplucht." Als jonge vrouw merkt ze dat ze zelfs de meest heethoofdige kerels weet te bekoelen. Uit die situaties halen ze hun vol doening. Niet uit het uitdelen van boetes. ,,Dat is je laatste middel", zegt Martijn. ,,Maar soms ontkom je er niet aan. Zoals bij feestende jongeren op de Heide in coronatijd. Je kunt een keer waarschuwen, maar als dat niet helpt, dan moet je wel gaan bekeu ren. Anders ben je niet meer geloof waardig." Meldingen nemen toe Het uitdelen van boetes leidt regel matig tot scheldkanonnades. Met enige regelmaat worden ze uitge maakt voor rotte vis. Ook kennen ze de verhalen van mensen die boa's maar vervelend volk vinden. Tegelij kertijd zien ze het aantal meldingen toenemen. ,,Hangt er klimop van de buren over de schutting, dan mogen wij het oplossen." Waar steden van vergelijkbare in woneraantallen als Roosendaal en Capelle aan den IJssel kunnen reke- Voorlopig is mijn mond mijn belangrijkste wapen. Met een goed gesprek los je veel meer op nen op 10 tot 15 boa's, moet Bergen op Zoom het stellen met 10 voor heel de Brabantse Wal én Tholen. ,,We hebben in verhouding erg weinig boa's", zegt Martijn Hinsen, manager veiligheid, waar de boa's onder val len. ,,Het is puzzelen met onze inzet. Toch ben ik onder de indruk wat ze met weinig mankracht weten berei ken." Dat betekent dat de boa's steek proefsgewijs op pad gaan. Zoals zon dag tijdens het EK-duel Nederland- Tsjechië. ,,Juist op die momenten is het belangrijk dat je aanwezig bent om samen met ondernemers te zor gen dat het voor iedereen plezierig is. En echt, we delen geen bekeuringen uit als Nederland scoort en iedereen elkaar in de armen vliegt. We zijn ook mensen." Ga eerst een half jaar huren voordat je een huis koopt in Spanje. Neem dan een expert in de hand. Het liefst een uit Nederland. En controleer alles driedubbel. ,,Ze weten gewoon: die Nederlanders hebben geld." Even zijn ze terug uit Spanje. De Roosendalers David en Gine She- arlaw. Ze deden mee aan het pro gramma Ik Vertrek en dat werd een ware nachtmerrie. Het huis dat ze kochten, viel na een regenbui uit elkaar. ,,Alsof het van karton was", zegt David. Het bewijs ligt voor hem op tafel bij boekhandel Blz. Kortendijk in Roosendaal. Meegenomen als be wijsstuk. Samen met Gine pro moot hij hun boek: Het Kartonnen- huis. Waarin het stel niet alleen de nachtmerrie in geuren en kleuren belicht, maar de lezer ook wil be hoeden voor fouten. Naast ellende geeft het stel allerlei tips. „Vertrouw in Spanje niet zo maar iemand. Bij buitenlanders ruiken ze geld. Ga eerst een half jaar huren. Dan hoor je van de mensen uit de buurt vanzelf of een huis wel of niet deugt." Had den ze dat maar gedaan. ,,Dan wa ren we nu niet failliet", zegt David. De Spaanse belastingdienst heeft een vordering van 12.000 euro. Daarvan moeten ze nog bijna 10.000 aflossen. Geld dat ze niet hebben, mede daarom dit boek. Florence van Rijsbergen koopt zaterdagmiddag een exemplaar. ,,Als steuntje in de rug." Hoewel het boek vol tegenslagen staat, heeft het stel geen spijt dat ze uit Nederland zijn vertrokken. David: ,,We zijn nog nooit zo creatief ge weest." Als corona het straks toe laat, starten ze de bed en breakfast weer op, hun grootste inkomsten bron. Nu runt David een massage salon. Sinds kort hebben ze ook camperplaatsen. ,,En we verkopen olijfolie, wijn en amandelen uit ei gen tuin." dinsdag 29 juni 2021 Boa's zijn regelmatig het pispaaltje Timo van de Kasteele Bergen op Zoom De boa's Martijn en Floortje bij de opengewerkte zeecontainer achter het voormalige politiekantoor, een plek waar dak- en thuislozen overdag veelal verblijven. ,,Het is is puzzelen met onze inzet." foto peter van trijen/pix4profs - Floortje, boa Volledige namen bekend bij de re dactie. Timo van de Kasteele Roosendaal Karl""1"' liftte»*! David en Gine Shearlaw, uit Ik Vertrek signeren hun boek met niet alleen hun verhalen maar ook handige tips. „Vertrouw in Spanje niet zomaar iemand." foto iman fase/pix4profs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63