'In het hoogseizoen zit ik hier zelf' Terneuzen blijft bij locatiekeus voor mfa Kunstbank moet weer ander plekje zoeken i' Er gaat ook veel wél goed met vakantiehuizen in Sluis 6 'Pak overlast aan, niet de verhuurders' tikt «Ti. Lang niet alle vakantiewoningen in West-Zeeuws-Vlaanderen worden verhuurd door beleggers die maar op één ding uit zijn: zo veel moge lijk winst. Neem de Nijmeegse He- leen Foks, die een vakantiewoning verhuurt in de Sint Pieterstraat in Nieuwvliet. ,,Ik heb geen drie, vier of vijf huizen zoals beleggers. In de zomer, midden in het hoogseizoen, zit ik hier zelf drie weken, in plaats van het huis te verhuren. Zo com mercieel ben ik..." De discussie over de toeristische verhuur in de gemeente Sluis is als een boemerang. Vroeg of laat, altijd komt hij terug. Vorige week is er een nieuwe dimensie aan gegeven. Een meerderheid in de Sluise ge meenteraad wil dat vakantiehuizen maximaal 120 dagen per jaar ver huurd mogen worden. Dat is twee keer zo lang als het college van bur gemeester en wethouders wenst. B en W hopen door de verhuur te beperken, dat minder huizen wor den opgekocht door rijke beleggers zodat ook starters kans maken op de woningmarkt. En er minder pro blemen zijn met parkeer- en ge luidsoverlast. Ander geluid Heleen Foks wil een ander geluid laten horen. De situatie is niet zo zwart-wit, stelt ze. ,,Je moet ver huurders niet over één kam sche ren. Ik ben geen belegger, ik heb een baan in het onderwijs. Als ik aan de buren vraag of onze huur ders voor overlast zorgen, kijken ze me aan alsof ik gek ben." Buur vrouw Annie de Bliek bevestigt het. ,,We zijn vrienden geworden. Onze kinderen logeerden vroeger bij el kaar. Ieder jaar hebben we een straatbarbecue. Ik heb nooit over last." Behalve die ene keer, toen er En gelse arbeidsmigranten in de va kantiewoning zaten. ,,Die sloopten de boel", zegt Heleen. ,,Annie heeft toen Richard de Jong van het ver- huurbureau gebeld. Hij heeft direct ingegrepen." De Nijmeegse zorgt juist goed voor het huis, de straat en het dorp. ,,Wij zijn echt onderdeel van Nieuwvliet. Ik schrijf voor de dorpskrant, verlicht het huis tij dens de winterwandeling. Onze gasten stuur ik naar de lokale bak ker, zodat de bedrijvigheid in Nieuwvliet in stand wordt gehou den. '35 jaar te laat' Het huis in hartje Nieuwvliet is al jaren familiebezit. ,,Het is ook ge bouwd als vakantiehuis. Dit is geen NIEUWVLIET woning voor een starter." Ze hoopt dat het huisje 120 dagen per jaar verhuurd mag worden. ,,Onlangs hebben we tienduizenden euro's in een nieuwe badkamer gestoken. Ik zit hier met mijn hart en ziel in, daarom wil ik gewoon iets van die investering terugverdienen. Meer niet." Buurvrouw Annie duimt mee. ,,Als vakantiewoningen maar zes tig dagen verhuurd morgen wor den, kijk je als vaste bewoner steeds tegen dichte gordijnen aan. Dat is ook niet gezellig. Natuurlijk snap ik dat de gemeente beleggers wil aanpakken, maar ik twijfel of starters nog naar Nieuwvliet ko men. Hier is geen school of winkel meer. De maatregelen komen 35 jaar te laat." TERNEUZEN De pap is gestort wat betreft de gemeente Terneu- zen, de multifunctionele accom modatie (mfa) in Hoek met onder meer een nieuw dorpshuis en ba sisschool komt in het nu nog braakliggende Windlust 2. Er zal wel worden geprobeerd zoveel mogelijk aan bezwaren van om wonenden uit de wijk Windlust 1 tegemoet te komen. Veel meer zit er niet in. Een raadsmeerderheid wil niet terugkomen op de keuze voor Windlust 2. Volgens wethouder Frank van Hulle is 'heel zorgvuldig' naar een andere locatie gekeken, het hui dige dorpshuis aan het Molen plein en percelen daarachter. Met één eigenaar kon de gemeente niet tot een akkoord komen. Van Hulle: ,,We moeten nu door om de mfa in 2024 klaar te hebben." Verzet en vertraging Raadslid Paula Stoker van een- vrouwsfractie Terneuzen Sterk waarschuwde daarop voor veel verzet en dus vertraging. Jos Verdurmen van TOP/Ge meentebelangen (zes zetels) steunde 'zijn' wethouder Van Hulle. ,,In Hoek is het altijd wat. Eerst liet een scholenfusie op zich wachten en nu dit. De nieuwe school had er zonder deze Hoekse en Kabeljauwse Twisten al kun nen staan." De Kunstbank is een galerie waar iedereen zijn kunstwerken voor de periode van een maand mag laten zien; van schilderijen en tekenin gen tot sieraden. De Kunstbank neemt haar intrek in leegstaande panden, de initiatiefnemers zijn in middels bedreven geraakt in ver huizen. De Kunstbank huisde sinds december 2018 in het voormalige ABN Amro-gebouw aan de Grote Markt, waar onlangs een vestiging van Domino's Pizza opende. Er werd vorig jaar mei een nieuwe ruimte betrokken aan Gentsestraat 22 in Hulst, het voor malige pand van Buijsse Geschen ken. De Kunstbank kon er blijven tot het pand werd verkocht of ver huurd. Een dik jaar later is het pand verhuurd, vanaf half juli trekt de nieuwe huurder erin. Esther Rol, Marileen Vergouwen en haar zoon Marijn Vergouwen zijn daarom op zoek naar een nieuwe ruimte in Hulst. Wie een locatie weet voor de galerie kan contact opnemen via Facebook.com/Galerie-De-Kunst- bank. H 1 r-T: dinsdag 29 juni 2021 VL Het is heus niet alleen kommer en kwel met de vakantiehuizen in de gemeente Sluis. Heleen Foks verhuurt een woning in Nieuw vliet en overlast was er nooit. ,,Ik voel me hier echt thuis." Bob Maes Nieuwvliet Heleen Foks verhuurt al jarenlang een vakantiehuis in Nieuwvliet. ,,Ieder jaar hebben we een straatbarbecue." foto anne hana Zestig of 120 dagen, het zal weinig verschil maken. Dat denkt Richard de Jong van Verhuurburo Nieuwvliet. ,,Ook als een huis zestig dagen ver huurd wordt, kan er overlast zijn. Ik heb wel begrip voor de zor gen over commerciële exploi tanten in de dorpskernen. Die klanten hebben wij niet. Zij bie den hun huis aan via Booking.com of Airbnb." De Jong vindt dat de gemeente Sluis de overlast moet aanpak ken, niet de verhuurders. ,,De meeste problemen komen door arbeidsmigranten. Daarom moet je kijken naar de groepsgrootte in vakantiewoningen. En ik snap ook dat je bijvoorbeeld rond de Jumbo in Breskens geen toeris tische verhuur wilt, maar in nieuwbouwappartementen kan het misschien wel." De Jong wijst erop dat veel huizen juist zijn opgeknapt door ze te verhu ren. ,,Dan gaat het om huizen die stonden te verkrotten. Die zien er nu weer netjes uit." Zijn bureau werkt heel anders dan beleggers doen. ,,Als de tv het niet doet, staan we er direct. Gasten kunnen ons 24 uur per dag bereiken. Natuurlijk hoor ik ook over overlast, maar zelf her ken ik het bij onze gasten niet. De Kunstbank in Hulst moet weer op zoek naar een nieuwe stek. Afgelopen weekend was de pop-upgalerie voor het laatst open in de Gentsestraat. Sophie Stockman Hulst M Marijn en Marileen Ver gouwen tij dens de ver huizing vorig jaar. foto camile SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61