'Geluk dat de ouders bijdragen' Europese nepwaarnemers aan de schandpaal genageld 5 Joshua de Roos (24) volgt de master Humanistiek aan de Universiteit voor Humanis tiek in Utrecht. ,,Ik vind het leenstelsel verschrikkelijk", zegt hij. ,,Het is een veel min der fijn gevoel om te studeren als je weet dat je schulden op bouwt. Je wilt zoveel mogelijk uit je studietijd halen en dat lukt niet. Ik heb het geluk ge had dat mijn ouders kunnen bijdragen en heb altijd ge werkt, dus daardoor heb ik niet steeds hoeven lenen. Nu leen ik ook niet, maar er zijn periodes geweest dat het wel zo was. Dus heb ik alsnog 30 mille schuld opgebouwd. Maar steeds heb ik actief ge zorgd dat ik niet zou eindigen met 60.000 euro schuld. Daar door ga je heel andere keuzes maken: geen cursus of vrijwil ligerswerk bijvoorbeeld. En als ik straks een woning wil kopen, ben ik bang dat ik niet makkelijk een hypotheek krijg. Ik hoop dat mijn broer tje van 17 niet zoveel schulden hoeft op te bouwen, omdat er straks geen leenstelsel meer is. Daarnaast hoop ik dat de studenten van nu worden ge compenseerd. Anders is er straks een generatie vóór en na het leenstelsel met een stu diebeurs en zitten wij met de gebakken peren." Hun namen zijn openbaar gemaakt om ze publiekelijk aan de schand paal te nagelen. Ze werden voorge lezen in een vergadering van een parlementaire groep die waarne mingsmissies in de gaten houdt. Acht parlementariërs zijn op een zwarte lijst gezet, waardoor ze dit jaar niet meer mee mogen op offi ciële missies. Nog eens drie col lega's hebben een reprimande ge kregen (met uitzicht op de zwarte lijst). Dat meldt de Brusselse nieuwssite EUobserver. Snoepreisjes In de eerste groep gaat het om vijf Fransen, twee Ieren en een Span jaard: Virigine Joron, Hervé Juvin, Jean-Lin Lacapelle, Thierry Ma- riani, Philippe Olivier, Clare Daly, Mick Wallace en Manu Pineda. De Fransen zijn allemaal lid van de ui terst rechtse fractie Identiteit en Democratie, waar ook de PVV deel van uitmaakt. Zij gingen op 'missie' naar de Krim en Kazachstan. De anderen horen bij het uiterst linkse GUE/NGL, en waren afgereisd naar Ecuador ofVenezuela. Ze deden dat niet namens de Europese Unie, maar op uitnodiging van de rege ring van het betreffende land. Vol gens het Europees Platform voor Democratische Verkiezingen (EPDE) betrof het hier snoepreisjes waarvan alle kosten werden be taald. De parlementariërs reisden een paar dagen voor de verkiezingen af, om erna te verklaren, 'zwaaiend met hun lidmaatschap van het Eu ropees parlement', dat alles vrij en eerlijk was verlopen. Volgens Stefanie Schiffer van het EPDE betreft het hier een 'urgent en belangrijk probleem'. Het gaat niet alleen om Europarlementa riërs, maar ook om leden van natio- nale parlementen, zegt ze tegen EUobserver. Zo zouden de laatste verkiezingen in Rusland gevolgd zijn door zo'n vijfduizend nep waarnemers. Bevooroordeeld Het EPDE houdt ook een lijst bij, compleet met foto, naam en land van herkomst van 'bevooroor deelde waarnemers'. Daarop staan inmiddels 447 namen. Deze men sen worden volgens de organisatie gebruikt om frauduleuze verkie zingen wit te wassen, of om illegale verkiezingen te legitimeren. Als voorbeeld van dat laatste noemt het EPDE de lokale verkiezingen op de Krim in september vorig jaar. Die werden georganiseerd door Rus land. ,,Deze mensen houden niet de verkiezingen in de gaten, maar ve gen fraude onder het tapijt", aldus het EPDP. ,,Ze wekken de indruk dat ze geloofwaardige waarnemers zijn, maar brengen in feite de con clusies van officiële waarnemers in diskrediet." Gewoonlijk worden de nepwaar nemers gerekruteerd onder inter nationale parlementariërs. Die worden dan (zoals op de Krim) ge trakteerd op boottochtjes en een concert van Russische artiesten. Volgens het EPDP vertellen ze te gen de internationale media, zelfs nog voor de resultaten bekend zijn, dat alles goed georganiseerd is. Dit wordt dan weer overgenomen door staatsgetrouwe media, die de be vindingen van de officiële waarne mers vervolgens negeren. dinsdag 29 juni 2021 GO groeiende schulden A Joshua de Roos: ,,Ik heb alsnog 30 mille schuld opge bouwd.'' FOTO ERIK VAN 'T WOUD Het Europarlement heeft elf par lementariërs bestraft, omdat ze zich onterecht hebben voorge daan als verkiezingswaarnemer. Ze zijn uitgenodigd en in de wat ten gelegd door onder meer Ka- zachstan en Ecuador, om vervol gens 'namens de EU' verkiezin gen goed te keuren. Mark van Assen Rotterdam/Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5