Goes: Voorlopig geen invoering basisbaan 6 Bewoners bij Amac-terrein zetten hun hakken in het zand Michiel Bouwman 's-Heerenhoek De spreekwoordelijke messen worden geslepen. Bewoners van de Burgemeester Timansweg en de Prins Hendrikstraat willen niet dat er 48 arbeidsmigranten komen te wonen op het oude Amac-ter rein in hun buurt. Ondanks hun bezwaren stemt het gemeentebe stuur in met de plannen van Prior Group. Nu ook de gemeenteraad van plan lijkt groen licht te geven, be zinnen de buurtbewoners zich. ,,Desnoods gaan we door tot aan de Raad van State", zegt woordvoer der Willem Peeters. Kortgezegd kunnen hij en zijn buurtgenoten er met de pet niet bij dat het gebied straks omgevormd Desnoods gaan we door tot aan de Raad van State wordt. Niemand ziet het zitten, met 48 (extra) arbeidsmigranten wordt de verdeling in de gemeente ongelijk, de arbeidsmigranten dra gen niets bij op sociaal vlak aan het dorp. En zo kan Peeters nog wel even doorgaan, legt hij uit. Met een lange brief lieten hij en mede buurtbewoners gemeentebestuur en -raad weten niets voor de plan nen te voelen. Regentencultuur Maar alleen VVD en Ouderen Po litiek Actief (OPA) spraken in een raadsvergadering hardop uit fel te gen te zijn. VVD'er Roel Boekholt laakte 'de regentencultuur van honderd jaar geleden'. Wat hem betreft zouden arbeidsmigranten beter op een bedrijventerrein on dergebracht kunnen worden. ,,Net zoals in Terneuzen en Sluis." Populisme Wethouder Kees Weststrate ver weet Boekholt een verhaal te hou den dat 'niet vrij van enig popu lisme was'. Hij legde uit dat het ge meentebestuur draagvlak wel de gelijk belangrijk vindt, maar dat er meer belangen spelen. ,,Bij de sa- nering van het terrein zijn afspra ken gemaakt met de projectont wikkelaar, er zijn gemeentelijke en regionale regels. En ook Borselse bedrijven kampen met onvol doende personeel." Volgens West- strate houdt de gemeente wel de gelijk rekening met de belangen van de dorpelingen door de maxi male tijdsduur van de bewoning te bepalen op vijftien jaar en een maximum aantal van 48 arbeids migranten aan te houden. Een foldertje in de brievenbus is niet de juiste manier Johan Verbrugge (OPA) was kri tisch op de manier waarop omwo nenden geïnformeerd werden. ,,Een foldertje in de brievenbus doen is niet de juiste manier." Hij vroeg zich daarnaast af of de ge meentelijke regels uit 2016 nog wel van deze tijd waren en pleitte er voor om juist starterswoningen te bouwen op het oude Amac-ter- rein. ,,Die zouden daar prima kun nen komen." In september wordt de gemeen teraad gevraagd een definitief standpunt in te nemen. De basisbaan is een nog relatief nieuw fenomeen. Sommige ge meenten experimenteren ermee. In Goes ziet de lokale PvdA-fractie er wel wat in. Het idee is dat mensen die in een uitzichtloze situatie ver keren, bijvoorbeeld omdat ze al ja ren in de bijstand zitten, een basis baan krijgen aangeboden. Ze ko men dan in dienst van de ge meente, die hen het minimumloon betaalt. Het werk dat deze mensen uitvoeren, mag geen betaald werk verdringen. Het zou kunnen gaan om werk dat normaal gesproken door vrijwilligers wordt gedaan. Denk aan schilderwerk bij de sportvereniging of het maken van een wandelingetje met een bewo ner van een zorgcentrum. Laatste woord Op verzoek van een meerderheid in de gemeenteraad hebben B en W het fenomeen onderzocht. De con clusie van het college: 'We moeten er in elk geval nu nog niet aan be ginnen'. Van der Reest te kent daar wel bij aan dat het laatste woord aan de raad is. Vol gens het college kent het feno meen basisbaan nog te veel onze kerheden, bijvoor beeld als het gaat om het niet mogen verdringen van ander werk. Want welk ander werk valt daar dan precies onder? Volgens B en W zou het ook onwenselijk kun nen zijn om het werk van vrijwilli gers over te nemen, of dat van men sen die al 'beschut werk' hebben. Invoering zou de gemeente ook veel geld kosten. Een bijstandsuit- kering kost pakweg 15.000 euro per ontvanger. Als de gemeente zo ie mand een basisbaan met mini mumloon en een stukje be geleiding moet aanbieden, loopt dat bedrag op tot 28.000 euro. Dat is dus 13.000 euro meer. Simpel gezegd: als de gemeente tien inwoners een basis- il^r baan zou willen aanbieden, kost dat 130.000 euro extra. 'En Het fenomeen basisbaan kent nog te veel onzekerheden de tekorten op het gebied van soci ale zaken zijn al zo groot', zeggen B en W. Levensgeluk Het doel van de basisbaan is men sen zich weer nuttig te laten voelen en daarmee meer levensgeluk en welvaart te geven. Daarmee ver schilt het noemenswaardig van de vroegere Melkertbaan. Die was in eerste instantie bedoeld om men sen weer naar een betaalde baan te begeleiden. Dat is bij de basisbaan niet het geval. B en W zeggen in de basis sympathiek tegenover het fe nomeen te staan, maar zien nog te veel vraagtekens. ,,Als het in de toe komst verder is uitgekristalliseerd, kijken we er misschien wel anders tegenaan'', aldus de wethouder. dinsdag 29 juni 2021 Arbeidsmigranten niet welkom Aanwonenden van het oude Amac-terrein in 's-Heerenhoek gaan er alles aan doen om te voorkomen dat er 48 arbeidsmi granten komen te wonen. - Willem Peeters, woordvoerder buurtbewoners - Johan Verbrugge, Ouderen Politiek Actief Goesenaren met een bijstands uitkering die in een uitzichtloze situatie zitten, komen niet op de loonlijst van de gemeente te staan. Burgemeester en wet houders zien voorlopig weinig heil in het invoeren van de 'ba sisbaan'. ,,Het fenomeen is nog met veel vragen en onzekerhe den omgeven'', zegt wethouder André van der Reest (foto). ,,Het kost bovendien veel geld.'' Rob Paardekam Goes -André van der Reest, wethouder Het voormalige Amac-terrein (rechts) met links de huizen aan de Burgemeester Timansweg. fotojohan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59