Golfster Van Dam toch naar Tokio 11 Estavana Polman blijft ondanks nieuwe mokerslag positief Durant ster van team Amerika Ludovit Reis gaat naar HSV Sleeking naar topclub Smolders breekt rib Haar afwezigheid op de Olympische Spelen doet Estavana Polman (28) pijn. Door een knieoperatie wacht opnieuw een langdurige revalidatie. Maar opgeven of wanhopen doet ze niet. „Rafis de eerste die een potje heeft gejankt. Op een gegeven moment stond ik hem te troosten, in plaats van hij mij", zegt Estavana Polman met een lach. Raf is haar partner Rafael van der Vaart, voormalig profvoetballer en nu voetbalanaly ticus. „Hij weet hoe hard ik heb ge werkt om terug te komen en kent het gevoel van een zware blessure." Polman meldt zich vandaag in het ziekenhuis van het Deense Ko penhagen voor een operatie aan haar rechterknie. Dezelfde knie als waar de handbalster in augustus 2020 aan is geholpen, na het scheu ren van haar kruisband. Nu heeft de Oranje-vedette schade aan haar kruisband én meniscus. Ze heeft haar blessure vorige maand opgelo pen tijdens een wedstrijd met haar club Esbjerg, na een maandenlange revalidatie. Na honderden uren 'beuken' in het krachthonk en de hal, zoals ze zelf zegt. „Ik ben nooit een trainingsbeest geweest, maar nu moest ik wel. Ik heb echt gebik keld, geleerd om te trainen." Fotoshoot Polman klinkt, telefonisch vanuit Denemarken, monter en positief. Nuchter en bijna overdreven vro lijk. Zoals ze eigenlijk altijd over komt. Of de sterspeelster van het gewonnen WK van 2019 nu op het handbalveld staat met Oranje, een fotoshoot doet met Chantal Janzen of op Instagram een video vanuit het krachthonk post; de glimlach is nooit ver weg. Zelfs nu niet, in wat ze noemt de moeilijkste periode in haar carrière. Haar afwezigheid bij de Olympische Spelen is niet het einde van de wereld. „Ik weet van mezelf dat ik er alles aan heb gedaan om het toernooi te halen en kan goed relativeren." Na een korte stilte: „Begrijp me niet verkeerd: dat ik de Spelen mis, is enorm klote. Ik heb ook zitten janken, zulke tegen slagen zijn heel pittig. Ik krijg straks ook nog wel een slikmomentje, als ik voor de televisie kruip om mijn teamgenoten te supporten. Zo van: daar had ik ook kunnen staan. Maar hé, het leven gaat door en ik heb mezelf vaker teruggeknokt." Polman haalt het fatale moment nog één keer terug. „Het ging mis tegen dezelfde club (Odense, red.), in een duel met hetzelfde meisje. Ik had in mijn knie ook hetzelfde ge voel als de eerste keer. Ik dacht met een: daar gaan we weer. Weg Spe len." Even hoopt ze nog op een won der, als een arts haar 2 procent kans geeft de Spelen in Tokio alsnog te halen. De Arnhemse vliegt terug naar Nederland en werkt op Papen dal een intensief programma af. Maar na een tweede MRI-scan valt haar droom in duigen. „De schade bleek toch groter dan gedacht. Dan is de vraag: wat wil j e? Ten koste van alles naar de Spelen, of weer onder het mes en de knie tijd geven?" Ik weet van mezelf dat ik er alles aan heb gedaan om het toernooi te halen De keuze is - hoe moeilijk ook - snel gemaakt. „Handballen is mijn werk en het liefste dat ik doe. Maar mijn gezondheid staat voorop." Bovendien: Polman is nu 28 jaar. Ze kan normaliter nog wel even mee in de top van het handbal. Over drie jaar zijn de Spelen in Pa- rijs. In 2025 volgt het WK in eigen land. ,,Dat zou een leuke afsluiting van mijn carrière zijn. Maar om eer lijk te zijn: ik kijk niet te ver vooruit. Ik ben al blij als ik straks weer kan handballen.'' Gaan met die banaan Doelen genoeg om straks het reva- lidatietraject vol frisse energie in te gaan, zegt ze. Hoe haar ingreep er vandaag precies uitziet, weet Pol man nog niet. „Ik heb dezelfde chi rurg als de vorige keer. Hij kent mijn knie van binnen en van bui ten. Als ik na de operatie weer wak ker word, zie ik wel wat er is ge beurd. Daarna gaan we weer beu ken. Verstand op nul en gaan met die banaan." Haar grootste motivatiebronnen zitten thuis. Dochter Jesslynn - net 4 jaar geworden - en 'bonuszoon' Damün (15) drijven haar tot het ui terste. „Zij geven me energie. Ik wil hen ook meegeven: ga ervoor, geef nooit op. Dit is niet het einde van mijn carrière." UITSLAGEN Van Dam (25) wordt de eerste golf- ster ooit die voor Nederland op de Spelen uitkomt. In 2016 keerde de sport terug op de Spelen. Ze moest eind juni een positie in de top-100 van de wereld hebben, maar staat 123ste. Volgens NOCNSF wordt de Arnhemse 'dit jaar op haar kwalificatieroute ernstig ge hinderd door de coronamaatrege len'. Daardoor was het onmogelijk in Europa een aantal toernooien op de Ladies European Tour te spelen, waar ze haar positie op de wereld ranglijst had kunnen verbeteren. 'Als ze die route ongestoord had kunnen afleggen, was de kans dat ze aan de nationale prestatie-eis zou hebben voldaan, reëel geweest', stelt NOCNSF. 'Om die reden komt ze in aanmerking voor de uit zonderingsregel.' ,,Ik ben blij dat ik de kans krijg om in Tokio voor Nederland uit te komen'', reageerde Anne van Dam. ,,Vorig jaar voldeed ik wel aan de ei sen. Ik had uiteraard liever ook dit jaar aan die voorwaarden gedaan, maar ben blij dat NOCNSF reke ning heeft gehouden met de om standigheden.'' dinsdag 29 juni 2021 BASKETBAL Kevin Durant is de belangrijkste speler van de Amerikaanse ploeg voor de Olympische Spe len. De uit twaalf man be staande selectie werd gis teren bekendgemaakt. Gregg Popovich, van San Antonio Spurs, is de hoofd coach van de favoriet op het goud. VOETBAL Voetballer Ludo- vit Reis stapt over van Bar celona naar Hamburger SV, dat speelt op het tweede niveau in Duitsland. De oud-speler van FC Gronin gen heeft een contract voor vier jaar getekend. De 21-jarige jeugdinterna- tional stond sinds 2019 onder contract bij de Spaanse topclub. Het afge lopen seizoen speelde de geboren Haarlemmer op huurbasis ook al in Duits land, bij VfL Osnabrück. WATERPOLO Brigitte Slee king komt volgend seizoen uit voor Olympiakos Pi raeus. De 23-jarige interna tional sluit zich na de Olympische Spelen aan bij de Griekse topclub, veel voudig landskampioen en dit seizoen winnaar van de Euro League, de vrouwen equivalent van de Champi ons League. Sleeking speelde de afgelopen jaren voor Donk in Gouda. In het verleden kwam ook Yasemin Smit uit voor Olympiakos. PAARDENSPORT Harrie Smolders ontbreekt vrijdag in de landenwedstrijd van het CHIO van Rotterdam. Hij heeft bij een val op het concours van Knokke een rib gebroken. Bondscoach Rob Ehrens heeft Frank Schuttert aangewezen als vervanger. Mogelijke deel name van Smolders aan de Olympische Spelen van Tokio, de selectie daarvoor is nog niet bekend, is vol gens de hippische federa tie KNHS niet in gevaar. Namens Nederland doen ook Maikel van der Vleuten, Marc Houtzager en Willem Greve mee in Rotterdam. 'Dit is niet het einde' Mark van Steenbergen Esbjerg - Estavana Polman TENNIS Wimbledon. Eerste ronde. En kelspel mannen: Djokovic (Ser/1) - Draper (GB) 4-6 6-1 6-2 6-2, Anderson (ZAf) - Barrios (Chl) 6-7 6-4 6-4 7-6, Seppi (Ita) - Sousa (Por) 4-6 6-4 7-5 6-2, Kudla (VS) - Davidovich (Spa/30) 5-7 4-6 7-6 6-3 6-3, Vesely (Tsj) - Hanfmann (Dui) 6-1 7-5 7-6, Fucsovics (Hon) - Sinner (Ita/19) 5-7 6-3 7-5 6-3, Tiafoe (VS) - Tsitsipas(Gri/3) 6-4 6-4 6-3, Köpfer (Dui) - Opelka (VS/27) 6-4 7-6 6-2, Kecmanovic (Ser) - Bagnis (Arg) 6-4 3-6 6-3 7-6, Bautista (Spa/8) - Millman (Aus) 6-2 3-6 6-3 7-6. Eerste ronde. Enkelspel vrouwen: Ste phens (VS) - Kvitova (Tsj/10) 6-3 6-4, Davis (Vs) - Burrage (GB) 6-2 6-1, Keys (VS/23) - Swan (GB) 6-3 6-4, Golubic (Zwi) - Koedermetova (Rus/29) 3-6 6-1 11-9, Collins (VS) - Hercog (Slo) 4-6 6-3 6-2, Kenin (VS/4) - Wang X. (Chi) 6-4 6-2, Swiatek (Pol/7) - Hsieh Su-Wei (Tai) 6-4 6-4, Pattinama-Kerkhove (Ned) - Koeznet- sova (Rus) 6-3 6-3, Muguruza (Spa/11) - Ferro (Fra) 6-0 6-1, Aleksandrova Rus/32) - Siegemund (Dui) 6-1 6-3, Osorio (Col) - Kalinskaja (Rus) 1-6 6-0 6-4, Boulter (GB) - Lao (VS) 6-7 6-3 6-4, Sabalenka (WRu/2) - Niculescu (Roe) 6-1 6-4. Anne van Dam mag toch naar de Olympische Spelen. De Arn hemse golfster voldoet niet aan de limiet, maar NOCNSF heeft vanwege de nadelige corona situatie de kwalificatie-eis ver soepeld. Anne van Dam vertegenwoor digt Nederland in Tokio. foto afp Estavana Polman moet opnieuw lang revalideren. ,,Ik heb zitten janken." foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55