Qü 8 Mathieu van der Poel zei ooit dat hij niet warm of koud wordt van de Tour, maar Voor alles een eerste keer, zelfs voor Mathieu van der Poel (26). Op weg naar Pontivy droeg hij voor het eerst in zijn leven de gele trui. ,,Het is heel speciaal het geel te dragen in dit land.'' W|ELRENNEN TOUR Herstel Lammertink 'bemoedigend' DE FRANCE 2021 s)r/ QUICKSTEP 4de etappe DAAN HAKKENBERG REPORTAGE de crashes zitten. Ik voelde me goed en ik wilde graag wat terug doen voor de jongens die ook altijd veel voor mij doen.'' Zo werd het droomscenario van de Mür de Bretagne nog extra luis ter bijgezet. Maar dat die gele trui niet als een verrassing kwam, blijkt als in Lorient bij de start van de derde etappe een gele fiets van het dak van de ploegleiderswagen komt. Het pronkstuk lag al klaar, dit is overduidelijk geen haast werk. Na de hommage van Van der Poel aan zijn overleden grootvader Raymond Poulidor, heeft fietsfa- brikant Canyon ervoor gezorgd dat 'Poupou' vandaag ook meefietst naar Pontivy. Op de bovenbuis staat een boodschap aan opa en kleinzoon (zie kader). Groespfoto Deze dag, waarvan iedereen wist dat die ooit zou komen, wordt bij de teambus vastgelegd met een groepsfoto met Van der Poel in het geel en zijn ploeggenoten. Daarna naar het podium voor de ploeg- voorstelling en een rits interviews ('weinig geslapen') voor een klein leger aan cameraploegen. Het zijn de plichtplegingen die MVDP moeiteloos ondergaat. Flitsende fotocamera's, microfoons en hor des journalisten, Van der Poel is het leven in de schijnwerpers ge wend, zoals Bretons zich al lang niet meer ergeren aan regen. Van der Poel heeft altijd volge- vliegt er gewoon in. Mensen zijn een beetje moe van het afwachten en dan finale rijden. Renners als Alaphilippe, Mathieu, Pogacar en Van Aert, dat is gewoon gas geven. Mensen zien dat graag, maar ook zijn concurrenten hebben daar waardering voor. Hij steelt ze nooit, die overwinningen.'' Mathieu is geen diknek. Hij neemt risico's en koerst met zijn hart. Mensen vinden dat mooi Weinig renners kennen Van der Poel zo goed als Wout van Aert. Hun gevechten op de fiets zijn niet meer te tellen, de rivaliteit is onge kend maar het onderlinge respect is groot. ,,Dit betekent veel voor hem en het is ook een mooi verhaal met zijn grootvader. Ik heb, zoals ie dereen, ook genoten van de beel den achteraf. In de bus kijken we de finale altijd terug en toen zag ik de explosie. De manier waarop hij het afmaakt, dat was mooi om te zien.'' Wilco Kelderman, vijfde in het klassement en een van de gegadig den om in de tijdrit van woensdag de gele trui over te nemen, over hoe het peloton naar Van der Poel kijkt. ,,Hij is geen diknek. Hij p de Rue Natio nale in Pontivy komt Mathieu van der Poel voor de tweede dag achter el kaar juichend over de streep. Op de Mür de Bre- tagne met zijn rechter wijsvinger naar de hemel, vandaag balt de geletruidrager zijn linkervuist als ploeggenoot Tim Merlier over de streep komt. Het is Van der Poel zelf die zijn ploegmaat lanceert in de laatste kilometers. In de ravage van de derde rit blij ven Van der Poel en zijn ploegge noten van Alpecin-Fenix overeind. Ze boeken zo de tweede zege in korte tijd. Voor de start heeft de ploeglei ding Van der Poel nog opgedragen zich gedeisd te houden. Na zijn gele succes is hij gevrijwaard van het voorbereidend werk voor de sprinters, maar Van der Poel zelf besluit anders. ,,Het was een hecti sche finale en ik wilde niet achter houden dat hij 'niet warm of koud' wordt van de Tour, maar nu is hij in één klap het middelpunt van de ronde. Huilend voor de camera's van de Tour-organisatie en na tuurlijk is de voorpagina van L'Équipe compleet gewijd aan de petit fils van Poupou. Het laat hem niet onberoerd. ,,Het is heel speci aal om de gele trui te dragen in dit land. Het is een big deal." Het wielerpubliek in Frankrijk heeft er naast Alaphilippe een pu bliekslieveling bij. Maar ook in het peloton is er eigenlijk niemand die Van der Poel zijn - zoveelste - suc ces niet gunt. ,,De sterke kant van Mathieu is dat hij een heel gewone gozer is'', zegt zijn ploegleider Mi chel Cornelisse. ,,Er is op dit mo ment een mooie generatie, die dinsdag 29 juni 2021 GO Het herstel van Maurits Lammertink (foto) gaat de goede kant op. Dat meldt zijn Belgische ploeg Intermarché-Wanty-Gobert via Twitter. 'Hij heeft nog last van hoofdpijn, maar is niet misselijk meer. Dat is be moedigend.' Lammertink (30) werd vorige week in Hengelo aangere den door een scooter terwijl hij aan het wandelen was. De renner liep onder meer een hersenbloeding op en verkeerde in levensgevaar. Nu weet ook VDP: gele Mathieu van der Poel is de eerste Nederlandse geletruidrager sinds Mike Teunissen (foto) in 2019. Die volgde na 30 jaar Erik Breukink (1989) op. -_L- WINDOWS 29 juni - 150,4 km Fougères 150,4km Liffré 87km FRANKRIJK Vitré114km Janzé 56km Bain-de-Bretagne 36km Redon 20k"1 @daanhakkenberg Lorient/Pontivy Luitré -ai 127m Janzé Uffré 60 m 78m s 0km BRON: A.S.O. 150,4km Hoogteverschil en moeilijkheidsgraad -Wilco Kelderman Mathieu van der Poel is de man om wie het draait in de Tour. Hier dolt hij kort voor de start van de etappe met Alaphilippe (groen) en Pogacar (wit). Boven: de man in het geel heeft even tijd voor zijn vrien din Roxanne Bertels. foto's COR VOS, EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52