WLt-' ai Gymbond gooit olympische waarden in strijd tegen Wevers 7 Weinig strijdvaardige taal van Mercedes zorgt voor een hoop verbazing (ÖBWT Vier races op rij zonder zege, Mercedes is bezig aan een historisch 'negatieve' serie. En beter wordt het ook niet, stelt de teamleiding, al geloven ze daar bij Red Bull niks van. Gooide Toto Wolff nü al de hand doek? Wie na het verlies op de Red Bull Ring naar hem luisterde, was geneigd voorzichtig die conclusie te trekken. Natuurlijk, het seizoen is pas op een derde. Maar de taal van Wolff klonk weinig strijdvaar dig, eerder berustend. De team baas had de waarschuwing van Lewis Hamilton ook aangehoord. De zevenvoudig wereldkampioen riep na 71 rondjes kansloos achter Max Verstappen aan rijden dat zijn team nu héél rap met verbeterin gen moet komen, anders blijft dit wat de wereld gaat zien. Maar Wolff wilde dat verzoek van zijn kopman niet inwilligen. ,,Met de ontwikkeling van de auto van dit jaar zijn we min of meer gestopt, omdat wij denken dat het extreem belangrijk is om het volgend jaar meteen goed te hebben", vertelde de Oostenrijker de internationale media. Precies wat Hamilton dus ook al riep. Er zit bij de techneuten van Mercedes niets meer in de pijplijn voor de W12, omdat de focus al verlegd is naar 2022, als de Fi technisch com pleet op de schop gaat en iedereen op nul begint. ,,We hebben straks nieuwe regels, een totaal andere auto. En niet alleen in 2022, maar voor meerdere jaren. Dan moet je de juiste balans zien te vinden'', aldus Wolff. ,,Die marginale winst V. die we nog in deze auto kunnen vinden, staat in geen verhouding met de winst die we richting toe komst kunnen boeken." Verbazing Die woorden zorgden in en buiten de paddock voor de nodige verba zing. ,,Mijn bek viel open toen ik het las", aldus Robert Doornbos. „Daarmee zeg je eigenlijk: hij is voor jullie. Zo pakt Red Bull op de sloffen die titel, want stilstaan is achteruitgaan in de Formule 1." Max Verstappen en zeker team baas Christian Horner twijfelden al meteen aan de woordenstroom van Wolff. Hoorde deze actie, die verdacht veel leek op het werpen van de handdoek, niet gezien te worden als de zoveelste actie van Mercedes om onder de huid te kruipen bij de concurrentie. ,,Ik geloof niet dat ze de rest van het jaar af gaan maken zonder ook maar één verbetering aan hun auto'', zei Horner in Oostenrijk. ,,Dit jaar is balanceren tussen nu en straks, maar dat is niet anders dan dat het altijd geweest is. En als dat betekent dat we wat harder moeten werken dan normaal, dan doen we dat met alle plezier." Wolff en Hamilton waren de af gelopen weken al druk met tal van theorieën waarom Red Bull Ra cing zo snel is, dit seizoen. Open lijk werd er getwijfeld over de flexibele achtervleugels. In Oos- Metde ontwikkeling van de auto van dit jaar zijn we min of meer gestopt tenrijk ging opeens alle focus op de Honda-motor en de wel heel opmerkelijke topsnelheid op de rechte stukken van Verstappen en Sergio Pérez. En ja, opeens kwam er ook aangescherpte regelgeving die de pitstops - het onderdeel waar Red Bull al seizoenen de rap ste is - een fractie moet vertragen. Misschien niet direct ingegeven door Mercedes, maar het was wel Wolff die bij de FIA de noodzaak van aangescherpte regelgeving aankaartte, uit 'veiligheids overwegingen'. „Er zijn al heel veel spelletjes gespeeld dit jaar", aldus Doornbos. „Maar toch vind ik dit ongewoon, wat Mercedes nu roept. Mercedes heeft die wissel van fo cus naar gend sei- zoen altijd heel eenvoudig kunnen doen, de laatste jaren. Eerder dan andere teams. En nu dit. Maar ik vind het prima, hoor En dan, gekscherend: ,,Zo wordt Max in Zandvoort al kampioen." Of het nu waar is dat Mercedes niet meer verbetert, de toekomst zal het leren. Dat ze zondag weer verliezen in Oostenrijk, zal inge calculeerd zijn. Daarna wacht met Silverstone een thuisrace voor Ha milton, voor een vol huis. Wint Red Bull ook daar, dan zal Hamil ton helemaal gaan morren. Geen keuze Veel verandert het natuurlijk niet voor Red Bull Racing. Of Mercedes nu vol door blijft ontwikkelen of al overschakelt naar 2022, Red Bull en Honda hebben geen keuze. Ja, de toekomst is belangrijk, maar het heden net zo goed. Doornbos: ,,Red Bull moet gewoon een titel winnen, die staan sinds 2013 droog." Morgen wordt duidelijk of het ge rechtshof in Arnhem dat argument zwaarwegend genoeg vindt om bondstrainer Vincent Wevers (foto) buiten de olympische coach- staf te houden. De kantonrechter in Zutphen bepaalde eerder in kort geding dat de KNGU Wevers op basis van zijn arbeids contract dient voor te dragen bij sportkoepel NOC*NSF voor To kio. De bond legde zich niet neer bij die uitspraak. Klaargestoomd Tijdens de behandeling van het hoger beroep gisteren in Arnhem draaide het opnieuw vooral om de arbeidsrechtelijke kant van de zaak. Een dag eerder werd het vrouwenturnteam be kendgemaakt. Drie van de vier turnsters zijn door Wevers in Hee renveen klaargestoomd voor de Spelen: zijn eigen dochters Sanne en Lieke en Vera van Pol. Ook reserve Naomi Visser is een pupil van Wevers. De trainer be toogde hoe nauw de samenwerking tus sen coach en sporter luistert in de turnzaal. Dat de veiligheid in het geding is. „Een sporter moet erop kunnen vertrouwen dat de coach je gaat vangen als er iets mis gaat. Ik ben al vijf jaar in voorberei ding met mijn sporters op deze Olympische Spelen. Dat kun je in zo'n korte tijd niet overdragen aan een ander." Die overdracht zou moeten ge beuren aan de Amerikaanse Aimee Boorman, José van der Veen van het turncentrum in Heerenveen en bondscoach Bram van Bokhoven. De bond verwijt Wevers dat hij tot nu toe heeft geweigerd zijn kennis over te dragen. Zijn verweer is dat hij zijn sporters eerst nog door het olympische kwalificatieproces moest zien te loodsen. Al die tijd zou hij volgens afspraak de man op de werkvloer blijven. Respect De samenstelling van de begelei dingsstaf voor Tokio moet volgens Wevers los staan van de onderzoe ken naar misbruik in de turnsport. ,,Ik heb respect voor alle melders, maar je bent pas schuldig als een tuchtcommissie of rechter je schul dig bevonden heeft. Ik heb het ge voel dat ik al heel vaak beschuldigd ben, maar we zitten nog in de fase van het vooronderzoek. Deze rechtszaak gaat wat mij betreft over mijn werkzaamheden die ik graag wil afmaken, in het belang van de sport en van de sporters." Als de rechter Wevers morgen opnieuw in het gelijk stelt, heeft NOC*NSF het laatste woord. De ge schiedenis leert dat de afhandeling van de olympische voordracht van een sportbond een formaliteit is. dinsdag 29 juni 2021 GO Krijgt Max nu al vrij baan? Arjan Schouten Spielberg nr.-" A Lewis Hamil ton moest zijn auto ook in Oostenrijk achter die van Max Verstap pen zetten. FOTO EPA -Toto Wolff, 'Öf Mercedes j I eenvo1" In haar slotwoord gooide Marieke van der Plas het moreel besef als wapen in de strijd. Volgens de al gemeen directeur van gymnas- tiekbond KNGU strookt het niet met de olympische waarden om een coach die wordt beschuldigd van ernstig grensoverschrijdend gedrag, mee te nemen naar de Olympische Spelen. Marcel Luyckx Arnhem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51