'Weinig tijd om ernaast te werken' A zs srnan voor je bent Flair vermen 4 II LEENSTELSEL NADELEN Momenteel hebben twee op de drie studenten een studieschuld, blijkt uit Nibud-onderzoek. Vier jaar terug was dat nog bijna driekwart. Ook hebben minder studenten een rentedragende lening lopen. Dat lijkt op zich gunstig, maar leidt in de praktijk tot tot stress, blijkt uit het onderzoek. Studenten maken zich zorgen over het afschaffen van de studiebeurs, waardoor ze geen fi nanciële basisondersteuning meer hebben en met werken en leningen moeten zien rond te komen. Die on zekerheid heeft gevolgen voor latere financiële beslissingen, zoals het ko pen van een huis. Ook wordt de stu dielening minder als investering in de toekomst gezien dan in 2017. ,,We zien dat al die geldzorgen veel stress geven", zegt directeur Arjan Vlie- genthart van het Nibud. ,,Voor veel studenten is het leven al spannend genoeg: kan ik straks wel een pas sende baan vinden en verdien ik dan genoeg? De meeste jongeren gaan daar goed mee om, maar het is emo tioneel wel een worsteling. En die onzekerheid heeft impact op hun functioneren." Niet zielig Studenten zijn volgens de Nibud- baas niet zielig, maar de zorgen en af hankelijkheid zijn- mede door in voering van het leenstelsel - toege nomen. Vliegenthart: ,,Wij willen wegblijven bij de vraag of het leen stelsel daarom weg moet, dat is uit eindelijk aan de politiek. Maar we zien wel kwetsbaarheden en wil je dat het systeem eerlijk is, dan moet je daar iets aan doen." Het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO) wil studenten niet al- leen helpen door de herinvoering van de basisbeurs. Ze moeten ook al aanspraak kunnen maken op een aanvullende beurs wanneer hun ou ders een bruto verzamelinkomen hebben dat onder de 70.000 euro ligt. Momenteel vallen studenten van wie ouders gezamenlijk tussen de 49.000 en 69.000 euro verdienen (middeninkomen) tussen wal en schip. Ze krijgen vaak geen extra geld en moeten meer lenen of extra wer ken. ISO-voorzitter Lisanne de Roos: ,,We vinden een onafhankelijke fi nanciële positie van studenten erg belangrijk. Het is niet vanzelfspre kend dat ouders die de mogelijkheid hebben om financieel hun steentje bij te dragen, dat altijd doen. Iedere student moet daarom een basisbe drag ontvangen om zelfstandiger en onafhankelijker te zijn." Ook jongerenorganisaties ver enigd in het SER Jongerenplatform pleiten voor een stelsel met een stu diebeurs, waarbij studenten niet hoeven te lenen om in de dagelijkse Wil je dat het systeem eerlijk is, dan moet je daar iets aan doen kosten en studiekosten te voorzien. Dit platform publiceert vandaag een verkenning, waarin staat dat een nieuw stelsel jongeren meer 'com fort' moet bieden, ruimte om zich te ontplooien en meer gelijke kansen op bijvoorbeeld de woningmarkt. Basisbeurs Het SER J ongerenplatform komt met meerdere scenario's voor de herin voering van een basisbeurs. Zo ligt er een optie met een beurs van 0 euro voor thuiswonende studenten en maximaal 421 euro voor uitwo nende studenten. Maar het platform geeft zelf al aan dat dit niet vol doende zal zijn voor bepaalde groe pen studenten. Dus ligt er ook een scenario met een basisbeurs van 112 euro voor thuiswonende studenten en eveneens maximaal 421 euro voor uitwonende studenten. Ook de aan vullende beurs stijgt dan. Het huidige leenstelsel leidt vol gens het SER Jongerenplatform niet alleen tot een hogere schuldenlast, maar heeft ook gevolgen voor de per soonlijke ontwikkeling van studen ten en hun studiegedrag. „Daarnaast staat het sociaal en geestelijk welbe vinden met het leenstelsel onder druk." Ook het platform adviseert daarom compensatie voor de tussen generatie studenten die te maken heeft gekregen met het leenstelsel. Isabelle Smit (20) studeert Geneeskunde aan de Universi teit van Amsterdam. Zij vindt het leenstelsel 'irritant', omdat ze zich steeds bezig moet hou den met de vraag hoeveel ze moet lenen om rond te komen. Isabelle: ,,Ik wil niet te veel le nen, maar heb ook een drukke studie en weinig tijd om daar naast te werken. Dus leen ik al vanaf het begin. Als ik een meevaller heb, verlaag ik het maandbedrag en richting de vakantie verhoog ik het weer. Nu gaat het om 750 euro. Daar naast betalen mijn ouders mijn telefoonrekening en zorgverze kering. Ik heb daar veel geluk mee. Als ik niet rondkom en naar huis bel, zegt mijn moe der: 'Komt wel goed!' Toch denk ik best wel eens na over mijn toekomst met een studie schuld. Iedereen zegt dat je met een studie Geneeskunde so wieso een baan krijgt. Maar laatst las ik over artsen die na een lange studie en met een mooie specialisatie nog steeds niet aan de slag kunnen. Die zitten nu vaccinaties te doen. En na mijn studie moet ik ook mijn woning verlaten, dus die zorgen zijn er. Maar dat belem mert me niet. Ik ben nu stu dent, ik ga het er nu van ne men." tBiA&eri: 'c/hdiAmeta geen/zwakte, maahmijzi kJiacht TUawafüh 'dri^ledeitand uoeêlkmeueiÊg, omdat ik me/zetfë kantojri So 'dkbiakmet irvoudeXAia- GA NAAR VOOR EEN PREVIEW VAN DEZE BIJZONDERE REPORTAGE. dinsdag 29 juni 2021 GO Stress bij studenten om De architecten van het leenstel sel wilden dat de investering voor een studie minder bij de overheid zou komen te liggen en meer bij de student en zijn naasten. Dat is gelukt, tonen de nieuwste cijfers aan, maar de studenten zelf zijn daar minder blij mee. Edwin van der Aa Utrecht nietwU" SCVWLd Protest in Den Haag tegen het leenstelsel. foto joris van gennip -Arjan Vliegenthart, Nibud Isabelle Smit: ,,Ik denk best wel eens na over mijn toekomst met een studieschuld.'' FOTO ERIK VAN T WOUD vanaf 30 juni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4