van binnen Diep van binnen wisten we het al Ja 90%* Nee 10% Na sof op EK hervat Oranje de WK-kwalif icatiereeks al 2 komende dagen op tafel ligt in Zeist, na de afgang van Oranje op het EK. Maar als de KNVB-top in dezelfde patronen blijft denken als negen maanden geleden, is er geen enkel uitzicht op verbetering. De lat moet veel hoger. Moet Frank de Boer weg als bondscoach? EK VOETBAL De Boer nipt onder Koeman Hoe nu verder? Het is de hamvraag die in de Eigen doel eerst Column LEON TEN VOORDE De leegte van de maandagmorgen is die van de ellendige ochtend na de laatste etappe van de Tour de France, en dan in het kwadraat. Het is de eerste werkdag na een heer lijke vakantie en dan tien keer erger. Opeens is al les weg, alsof je geliefde stilletjes in de nacht is weggeslopen. De vlaggetjes wapperen nog, maar een gemiddelde treurwilg in de herfst staat er vro lijker bij. Het afbladderen van al dat Oranje is be gonnen, maar iedereen is nog te verbouwereerd om het weg te halen. Of is het de schaamte, omdat de buurt ziet dat je een paar weken lang achter een kansloos gezelschap hebt aangelopen? ANALYSE In de komende dagen kruipen ze weer bij el kaar in Zeist: directeur topvoetbal Nico-Jan Hoogma en KNVB-direc- teur Eric Gudde. De laat ste gaat per 1 september weg, maar is nog wel actief betrokken bij de evaluatie van het EK. Het initiatief in 'dossier bonds coach' ligt bij Hoogma, die van middag desgevraagd liet weten dat hij 'zeer teleurgesteld' is en dit eerst moet laten bezinken. ,,Ik heb nu niets te melden.'' De KNVB komt nu in een situa tie die een kopie kan zijn van die in september 2020. Opnieuw moet de voetbalbond gaan nadenken over een bondscoach, na de afgang op het EK, roemloos gestrand in de achtste finale tegen Tsjechië. We derom luidt de vraag wie dit Ne derlands elftal een stap verder kan brengen, richting het WK in Qatar over al zestien maanden. Luidt straks de onvermijdelijke conclu sie dat Frank de Boer (51) geen toe komst meer heeft, dan is de vraag automatisch: wie dan wel? POLL In het licht van het recente ver leden stemt die kwestie niet be paald vrolijk. Na het vertrek van Ronald Koeman werd meteen één ding glashelder: de KNVB wei gerde te zoeken in de absolute top- categorie. Voor de vorm werden Peter Bosz en Frank Rijkaard nog gepolst, maar al heel snel werd ri goureus koers gezet richting Frank de Boer. Middle of the road. Een trainer die dolgraag wilde en niet al te hoge eisen stelde. Louis van Gaal Louis van Gaal werd nooit gebeld of zelfs maar gepolst. Een buiten lander zoals Mauricio Pochettino of Pep Guardiola? Dat leek wellicht utopisch, zeker ook gezien hun sa lariseisen, maar het gaat óók om de denkrichting, om ambitie. Het is domweg nooit serieus overwo gen. De KNVB koos er niét voor de lat zo hoog als mogelijk te leggen, om op het EK het maximale uit deze spelersgroep te persen. In plaats daarvan koos het voor de goedkoopste en 'makkelijkste' optie. De Boer had weliswaar flinke krassen opgelopen als trai ner, intern kon bij de KNVB alles zoveel mogelijk hetzelfde blijven. Assistent-bondscoach Dwight Lodeweges en de rest van de staf bleef aan boord. In coronatijd hoefde de bond niet of nauwelijks de portemonnee te trekken. Het kon ogenschijnlijk veilig verder op de koers van Koeman. Het was en is typerend voor de cultuur in Zeist. Niemand in de top van de bond heeft een achter grond in het internationale top voetbal. Technische man Hoogma heeft bovenal Heracles als referen tiekader, voetbalcommissaris Han Berger werkte in het Nederlandse voetbal eveneens vooral in de middenmoot. Niet direct mensen die een open lijntje hebben naar pakweg Jürgen Klopp, Guardiola of zelfs Van Gaal, of naar bepa lende figuren in het internationale topvoetbal. In dat kader wordt het - we derom - cruciaal wat de KNVB bo venaan zijn prioriteitenlijstje gaat zetten. Visie en daadkracht zijn geboden, want al over twee maan den hervat het Nederlands elftal zijn WK-kwalificatie in Oslo te gen Noorwegen, op 1 september, opnieuw een potentiële bananen schil. Persen Gaat het richting het WK in Qatar voor een trainer die spelers zoals Virgil van Dijk (Liverpool), Fren- kie de Jong (Barcelona), Memphis Depay (Barcelona), Georginio Wijnaldum (Paris Saint-Germain) en Matthijs de Ligt (Juventus) een stap verder helpt bij Oranje? Een bewezen topcoach die méér doet dan alleen onderhouden en be houden? Een trainer die in staat is op een eindtoernooi nog een paar procent extra uit deze selectie te In je hoofd dreunen nog de woorden na van de bondscoach die op de afsluitende persconferentie doodleuk zei dat de beste aanvaller was gewisseld omdat de data aangaven dat zijn motor het na een uurtje zou begeven. Als Mathieu van der Poel naar de data van alle kenners had geluisterd, had hij nooit een ronde voor het einde mogen demarreren op de dag dat hij het geel pakte. Topsport is ook een stukje Fingerspitzengefühl van de coach. Je aan passen aan het moment, daar op inspelen en de at leet durven over te geven aan de natuur. Donyell Ma len was helemaal niet moe, maar werd een vermoeid heid aangepraat door kille cijfertjes. We kregen er een hartstikke fitte Promes voor terug, dat wel. Je vraagt je af waarom De Roon Frenkie constant in de weg mocht lopen vraagt je af waarom De Roon Frenkie constant in de weg mocht lopen en waarom iemand mag blijven staan, die slechter speelt dan de gemiddelde aanvaller uit het achtste, die net uit de kroeg komt? Geen ouder durft z'n net geboren kind nog Frank te noemen bij de aangifte. Weer 'een boer' die gif over het land heeft uitgestort. Alles is te veel. Je ergert je aan die zielige Spanjaarden, die to taal in de war raakten van kritiek van Rafael van der Vaart en nu in de kranten reppen van 'karma'. Sneu volk. Of neem de keeper van de Belgen, die na wat kritische woordjes van Marco van Basten meteen over Nederland begint. 'Wij zijn lekker verder, en jullie niet'. Calimero is een Belg en staat onder de lat. Hup Italië. En dan hebben we het nog niet eens over onze jongens Memphis en Malen die zondagavond niet voor de camera wil den verschijnen. Slap gedoe. Het circus trekt ver der zonder ons en ge loof me: het verdriet gaat heus een keertje slijten, omdat we van diep van binnen ook wel weten dat een missie zonder regie altijd is ge doemd te mislukken. dinsdag 29 juni 2021 GO Bij Spanje - Kroatië viel gisteren de negende eigen goal van dit EK. Dat zijn er evenveel als op alle 15 vorige EK's samen. Sjoerd Mossou Maarten Wijffels Zeist 111.000 stemmen via de site van deze krant *50% vindt dat hij zelf moet opstappen 40% vindt dat de KNVB per direct afscheid van hem moet nemen Frank de Boer won als bondscoach acht van zijn vijftien interlands. Met een winstpercentage van 53 procent scoort hij niet eens heel veel slechter dan zijn voorganger Ronald Koeman (55 procent, foto). De Boer speelde met Oranje verder vier keer gelijk en verloor driemaal. De ochtend na de onder gang voelt 'De Wissel' als een stevige kater. En je Met middelmaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46