Aangifte na hackpoging Testen voor Toegang NIEUWS 3 Troonrede in Grote Kerk FAMILIE TOEVAL Ze groeide op als enig kind, maar bleek twee halfbroers te hebben. Tonie Asscheman-Radder (95) vond ze terug in het verzorgingshuis waar ze momenteel revalideert. ,,Als ik niet was gevallen, had ik mijn broers niet gehad.'' f h h eeft het u ge- H smaakt, meneer I Radder?'' vroeg I een verpleeg- I kundige van ver zorgingshuis Sammersbrug aan Gerard Radder (78). Tonie Assche man-Radder (95) uit Wassenaar keek op. ,,Heet jouw vader mis schien Gabriël?'' vroeg ze. Tonie, die ook Toos wordt ge noemd, beschouwde zichzelf haar hele leven als enig kind. Ze was de dochter van een serieuze trappen- maker en een frivole Haagse. ,,Ik had een lieve vader en een vrolijke en ondernemende moeder, die in haar jonge jaren danste bij Fien de la Mar (een gevierde actrice en ca baretière, red.). Maar hun karak ters liepen te ver uiteen. Ze scheidden. Desondanks had ik een fijne jeugd. Mijn moeder her trouwde met Willem Raasveld. Hij was een fijne stiefvader voor mij en stimuleerde me om verder te leren'', vertelt Tonie, die in Sam- mersbrug revalideert na een onge lukkige val in Wassenaar. Ze werd naar het ziekenhuis ge bracht, maar daar blijven vond ze geen aantrekkelijke gedachte. Thuis herstellen met diverse bot breuken viel erg tegen. In Wasse naar was geen plek in een ver pleeghuis, dus kwam Tonie te recht in Sammersbrug, op de grens van Rijswijk en Den Haag. Nieuwsgierig Toen ze aan tafel haar meisjes naam hoorde, was ze nieuwsgie rig. ,,De naam Radder hoor je niet veel. Daarom vroeg ik of zijn vader Gabriël heette.'' Gerard, die op zijn 58ste een hersenbloeding kreeg en sinds het overlijden van zijn echt genote in het verpleeghuis woont, kon niet direct antwoord geven. ,,Soms is hij dat soort dingen even kwijt'', vertelt zijn dochter Nata- scha (51), die onmiddellijk re ageerde toen Tonies dochter Ellen (67) haar aansprak met de vraag of Gabriël Radder wellicht haar grootvader was. ,,Ik belde direct mijn oom, die ook Gabriël heet", zegt Natascha Radder. ,,Ik was aan het fietsen en kneep in m'n remmen. Het moest wel even tot me doordringen. Ik had m'n nichtje aan de lijn, die me vertelde dat mijn zus, die ik nooit gekend heb, bij mijn broer op de afdeling in Sammersbrug zat. Dan gaat er wel wat door je heen'', zegt Ga briël Radder (73), een fitte, gepen sioneerde Haagse brandweerman. Samen organiseerden ze binnen een paar dagen een familiereü- nietje waar zus Tonie en haar half broers Gerard en Gabriël voor het eerst in hun leven met elkaar spra ken. ,,Heel dierbaar'', zegt Gabriël over de kennismaking met z'n halfzus. Hij raakt ontroerd als To- nie hem vertelt hoe de scheiding van haar ouders destijds verliep. ,,Als je in de jaren 30 scheidde, dan moest iemand de schuld op zich nemen. En onze vader heeft, als een gentleman, toen de schuld op zich genomen", vertelt Tonie aan haar broers. ,,Dat past wel in het beeld dat we van onze vader hebben. Hij was wijs en zachtaardig. Hij is nog ja ren vrijgezel geweest voordat hij uiteindelijk met onze moeder trouwde'', vertelt Gabriël. Hoe wist Tonie eigenlijk van Ik was aan het fietsen en kneep in mijn remmen. Het moest wel even doordringen haar halfbroertjes? Ze kwam bij haar vader aan de deur omdat ze toestemming nodig had om te mogen trouwen. Gabriël: ,,Een van m'n eerste herinneringen.'' Handtekening ,,Ik was toen 24 en had de papieren bij me. Ik heb aangebeld en ben binnen geweest. Jij was toen 2", re kent Tonie snel uit. ,,Het was een kort en beleefd gesprek. Onze va der zette z'n handtekening en dat was dat. Ik trouwde en kreeg zelf kinderen en dacht er verder niet meer zo over na dat ik nog ergens twee jongere halfbroertjes had. Nu vind ik het heerlijk om zomaar twee broers cadeau te krijgen. Stel je voor: als ik niet gevallen was en ik niet op de Azalea-afdeling van Sammersbrug terecht was geko men, of de vraag van de verpleeg kundige niet had gehoord, dan had ik m'n broers nu niet gehad.'' Ellen is ook erg blij. ,,Weet je dat er 63 verpleeghuizen in Den Haag zijn en in Sammersbrug maar liefst 174 mensen wonen op negen verschillende afdelingen? Hoe groot is de kans dat je dan tegen over je verloren broer aan tafel komt te zitten?'' ANP Leiden Testen voor Toegang regelt gratis coronatoegangstesten namens de overheid. In totaal gaat het om 95 testlocaties in heel het land. Vanaf vrijdagnacht 00.00 uur mochten mensen weer naar nachtclubs, mits ze een nega tieve testuitslag, vaccinatiebe wijs of herstelbewijs konden la ten zien. Maar voor veel mensen kwamen hun testuitslagen vrij dag te laat binnen. Volgens de stichting komt de vertraging door een hackpoging, waarvan nu aangifte wordt gedaan. Ook melden diverse media dat bezoekers die eigenlijk nog geen geldige testuitslag hadden, toch een negatieve uitslag kregen aangeboden 'ter compensatie' of 'om ervanaf te zijn' zonder dat bekend was wat de uitslag van de test was. ,,Dat beeld herken nen wij niet'', zegt de woord voerder van de stichting. ,,Maar wij nemen deze berichten wel serieus. Daarom zijn wij hier over in gesprek met locaties waarover wij dit soort signalen hebben ontvangen.'' Testen voor Toegang voert de testen niet zelf uit, maar huurt daar in elke regio twee commerciële bedrijven voor in. De organisatie meldt dat tus sen vrijdag en zondag 227.000 mensen een sneltest lieten doen. ,,Zaterdag was de drukste dag tot nu toe met uiteindelijk 130.000 boekingen, waarvan het grootste deel voor uitgaansgelegenhe den.'' DEN HAAG De Troonrede op Prinsjesdag zal voor de tweede keer op rij niet in de Ridderzaal worden uit gesproken, maar in de Grote Kerk in Den Haag. Dat hebben de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer besloten met het oog op de onzekerheid rond het coronavirus. De parlementariërs zijn gisteren op de hoogte ge steld van het besluit. Voor zitters Vera Bergkamp van de Tweede Kamer en Jan Anthonie Bruijn van de Eerste Kamer houden wel een slag om de arm. Als de coronasituatie verder ver betert en de regels het toe laten, is de Ridderzaal als nog een optie. dinsdag 29 juni 2021 GO Tonie vindt na 71 jaar haar halfbroers terug in tehuis Nicolette van der Werff Rijswijk Tonie Asscheman-Radder met haar halfbroers Gerard (l) en Gabriël. Onder geeft Gabriël zijn hervonden halfzus een knuf fel. FOTO'S FRANK JANSEN - Gabriël Radder Stichting Open Nederland, de organisatie achter Testen voor Toegang, gaat aangifte doen na de hackpoging van afgelopen vrijdag. Door het incident kwamen e-mails met daarin de testuitslagen later aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3