Ongevalletje Uien-dna ontrafeld, en dat is bijzonder 9 Grootste exporteurs zonder diploma. Om een diploma of 'startkwalificatie' te krijgen, moet je op mbo-2 niveau of hoger zitten. Daar zitten ze onder." Praktijkcertificaten Bij het project 'Leren op de werk vloer' van STOZ snijdt het mes aan twee kanten. Ten eerste wor den leerlingen van het praktijk en speciaal onderwijs warm ge maakt voor techniek en logistiek. Ten tweede kunnen de jongeren op de werkvloer praktijkcertifica- ten halen die erkend zijn in de branche van techniek en logis tiek. Rodts: ,,Het project bij Sagro in 's-Heerenhoek, met Praktijk school Het Bolwerk in Middel burg, is het eerste. Daarna willen we uitbreiden met de Sagro-ves- tigingen in Zeeuws-Vlaanderen, waaronder Terneuzen en West- dorpe, en mogelijk een bedrijf bij Goes." Eén ding moeten ze allemaal leren: werknemersvaardigheden. Visser: „Bijvoorbeeld, dat je elke dag op tijd op je werk bent. Wij komen ze nog speciaal halen met een busje. De eerste dag al ging het mis. Om 7.30 uur zou het busje vertrekken, maar ze waren er niet! Normaal gesproken zou je dan direct ontslagen worden, nu zijn we wat soepeler geweest." Arjan Jobse, lachend: ,,Het leuke is dat ze na drie weken al een beetje een team zijn geworden. Ze beginnen elkaar te corrigeren: ,,He! Morgen ben je wel op tijd, hè!" Je ziet ze hier echt groeien." MEHMET GUMUS Op tijd bij de baas zijn? Geen probleem voor Mehmet Gumus (16) uit Middelburg. Hij somt vlot nog wat werkne mersvaardigheden op waarop hij bij Sagro heeft kunnen oefenen: „Sociaal zijn. Met andere mensen kunnen wer ken." Het belang van veilig werken hoeft ook nie mand hem meer uit te leggen. Mehmet heeft al een bedrijfsongevalletje gehad. ,,Ik was bezig met de plasmasnijder. Dat is een ontzettend hete vlam die als een mes door me taal snijdt. Ik had hem even niet goed gericht en toen sprong er een vonk op mijn veiligheids schoen. Dwars erdoor heen." Het mag de pret niet drukken. Leuk werk, leuke mensen hier. Wat hem betreft mag Sagro hem zo aannemen. ,,Het decoderen van het dna van de ui is een geweldige prestatie. Ik had verwacht dat het NOS- journaal daar wel aandacht aan zou besteden, maar deze door braak is tot nu toe onderbelicht gebleven", zegt voorzitter Gijs- brecht Gunter van de Holland Onion Association. Hij spreekt van een 'klus van wereldformaat'. Bijna 20 jaar na dat het menselijk genoom in kaart werd gebracht, is nu de dna-code van de ui gekraakt. En dat onderzoek was misschien nog wel ingewikkelder dan de speurtocht naar het menselijk dna. Dat laatste bestaat uit 3 miljard letters. Het dna van de ui omvat 16 miljard letters. Wie al die tekens zou uitschrijven, heeft 5 miljoen Aatjes nodig. Deze lange dna-code zit opgerold in elke uiencel. De WUR-onder- zoekers Ri chard Finkers en Olga Schol ten slaagden er toch in de code te ontcijferen, mede dankzij hypermoderne dna-afleesmachines. Belang voor telers Hoe belangrijk is dit soort fun damenteel onderzoek voor de uientelers en de omvangrijke Zeeuwse uienhandel? Gunter: ,,Met de kennis van het uienge- noom kunnen plantenverede- laars gerichter toewerken naar gewenste planteigenschappen, bijvoorbeeld om uien weerbaar- der te maken tegen lange perio den van droogte. De ui is een ondiep wortelend gewas. Als het lukt de ui langere wortels te geven, kan hij beter bij water dat dieper in de bodem zit. Het is wellicht ook mogelijkde was- laag van de ui dikker te maken, zodat de plant minder snel uit droogt. Daarnaast kun je bij voorbeeld ook gezondheidsbe vorderende eigenschappen van uien versterken." Genetische modificatie Gunter onderstreept daarbij dat het gaat om traditionele verede ling, niet om in de Europese Unie verboden genetische mo dificatie. ,,Maar als je in het la boratorium bepalende chromo somen kunt identificeren, kun je wel sneller nieuwe rassen in troduceren. Nu duurt dat ge middeld 15 tot 20 jaar. Met deze doorbraak hopen we dat de ver- edelingsperiode kan worden ge halveerd." Druppelbevloeiing Zeeland kan een nieuwe gene ratie klimaatbestendige uien hard gebruiken. De laatste drie zomers waren warm en droog. Doordat veel boeren niet kun nen beregenen en de ui ondiep wortelt, kwamen planten niet op of legden ze uiteindelijk het loodje. Om die reden wordt onder meer geëxperimenteerd met druppelbe vloeiing en uien- teelt op bedden. Gunter: „De laat ste drie seizoe nen waren dra matisch voor Zeeuwse uiente- Iers. Dit seizoen staan ze nergens zo mooi. Het areaal zaaiuien is in Zeeland niettemin teruggelopen van 6000 naar 4000 hectare. Het aandeel plan- tuien neemt wel toe, omdat de risico's van die teelt lager zijn. Het is goed dat er naast oplos singen voor de korte termijn zo als druppelirrigatie ook nieuwe rassen worden ontwikkeld die de grillen van het klimaat beter aan kunnen." De ui staat wereldwijd in de top drie van meest gegeten groenten. Nederland is één van de grootste exporteurs. Zo'n 80 tot 85 procent wordt verhandeld door Zeeuwse uienhan- delaren. Naar verwachting zal Nederland dit seizoen 1,2 mil jard kilo uien uitvoeren naar 120 landen. Senegal, Ivoorkust en het Verenigd Koninkrijk zijn de belangrijkste afnemers. De brexit heeft tot nu toe geen invloed op het exportvolume. dinsdag 29 juni 2021 GO M Mehmet Gumus op de kleine graafmachine. M Op proef- boerderij De Rusthoeve werden dit jaar proeven gedaan met uien in plant- bedden. foto MARCELLE DAVIDSE Euforie in uienland. Het is we tenschappers van Wagenin- gen University Research (WUR) gelukt om het dna van de Nederlandse ui te ontrafe len. Dankzij deze doorbraak kunnen plantenveredelaars waarschijnlijk sneller en ge richter uien ontwikkelen die beter bestand zijn tegen ex tremer weer zoals hevige re genval en langdurige droogte. Zeeland heeft zo'n nieuwe ge neratie uien hard nodig. Frank Balkenende Colijnsplaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37