II 'Ik ben heel technisch' 8 ZEELAND TECHNIEKPROJECT PRAKTIJKSCHOOL Het was weer afzien voor Marcello van Rheenen. Veel te vroeg naar zijn zin stond het busje van Sagro maandag voor de deur om de leerling van Praktijkschool Het Bolwerk op te halen voor zijn werkdag bij Sagro in 's-Heerenhoek. Vannacht maar een uur geslapen", zucht Marcello. ,,Maar ik zet ge woon de knop om en ga er tegenaan." De zestienja rige Middelburger is een van de gelukkigen die meedraait in het project 'Leren op de werkvloer'. Begin juni stapten ze voor het eerst bij Sagro binnen. Drie leer lingen van Praktijkschool Het Bol werk in Middelburg. Arjan Jobse, uitstroomcoördina tor van Het Bolwerk: ,,Bijna alle praktijkschoolleerlingen komen aan een baan doordat ze na een stage mogen blijven. Maar dat zijn heel vaak flexcontracten, weten wij doordat we ze daarna nog drie jaar blijven volgen. Daarna staan ze zonder diploma op straat en ko men moeilijk weer aan een nieuwe baan. Dat moet beter. Wat onze jongeren hier doen, is geen stage. Normaal benader ik werk gevers voor een stageplek, hier is het initiatief juist vanuit de werk gever gekomen. Sagro heeft ge- zegd: zijn er op school leerlingen die interesse hebben voor tech niek? Dan laten wij hen zes weken ervaren wat het is om op de werk vloer mee te draaien en leren wij hen de vaardigheden aan die bin nen ons bedrijf nodig zijn. Als ze iets onder de knie hebben, krijgen ze daar een certificaat voor. Dat is toch een andere insteek dan bij een stage. Bovendien is Sagro zo'n bedrijf dat mensen graag binnen houdt. Als ze bevallen en hun proeftijd doorkomen, blijven ze bij Sagro vaak de rest van hun le ven hangen, heb ik gehoord." Werk voor het uitkiezen Sagro (actief in infrastructuur, mi lieu, recycling en sloop) heeft 250 medewerkers in vaste dienst en 60 man flexibel, vertelt personeels functionaris Davey Visser van Sa- gro. ,,Wij doen eigenlijk alles op het gebied van infrastructuur, sloop, logistiek, milieu en recy cling. Van grondverzet tot water bouw en transport tot slibreini- ging. We hebben ook een eigen garage en een handel in bouwma terialen." De jongens die de kans krijgen hier op de werkvloer te Normaal zou je direct ontslagen worden als je te laat komt. Nu waren we soepeler staan, hebben het dan ook voor het uitkiezen. Wat willen ze leren? Bandjes of een lampje wisselen, olie verver sen? Metaal snijden of leidingen knippen? Verbindingen maken op de houtzagerij? En niet minder belangrijk: zien ze een baan in de techniek zitten, in het bijzonder natuurlijk bij Sagro? Sterk Techniek Onderwijs Zee land (STOZ) probeert samen met Het Huis van de Techniek Zeeuwse jongeren te interesseren voor techniek en logistiek. Dat is nodig, want vooralsnog is er te weinig animo bij jongeren terwijl de vraag in deze branches de ko mende jaren alleen maar toe neemt. Zonder diploma Het nieuwste project van STOZ richt zich op leerlingen van het praktijk- en speciaal onderwijs. ,,Die hebben het moeilijk als ze op de arbeidsmarkt komen", vertelt projectleider Gerben Rodts van STOZ. ,,Ze blijven op school zolang ze leerplichtig zijn, tot hun acht tiende. Dan gaan ze van school II Ik denk dat ik eerder iets ga doen met f ietstechniek MARCELLO VAN RHEENEN dinsdag 29 juni 2021 Vlnr Arjan Jobse (uit stroomcoör dinator Prak tijkschool Het Bol werk), Davey Visser (per soneelsza ken Sagro) en Gerben Rodts (pro jectleider STOZ). FOTO'S MARCELLE DAVIDSE Kijk op de site bij /video Zagen, lassen en leren samenwerken Ondine van der Vleuten 's-Heerenhoek -Davey Visser, personeelsfunctionaris Sagro „Houtverbindingen bei telen, paar metalen platen gezaagd", ant woordt Marcello van Rheenen (16) op de vraag wat hij tot nu toe geleerd heeft. Het be langrijkste vergeet de Middelburger bijna: vroeg opstaan. Dat valt onder de zogenoemde 'werknemersvaardig heden', die de jongens in dit project ook moe ten leren. Elke morgen komt een busje hem ophalen, maar dan nog valt het niet mee, geeft Marcello toe. ,,Ik slaap moeilijk. Vannacht maar een uur gesla pen." Maar na drie weken kan hij toch zeggen: het went, zegt de Middelburger. En, ziet hij het zitten, een baan bij Sagro? ,,Ik ben wel heel erg tech- nisch. Vroeger heb ik al wat gedaan bij een autogarage. Maar ik denk dat ik eerder iets ga doen met fietstech- niek." Hij laat met ge- paste trots een foto zien van een mooie mountainbike: ,,Van frame af helemaal zelf opgebouwd." Marcello van Rhee- nen in de houtzagerij van Sagro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36