Verkeersproblemen worden aangepakt 7 CEES MAAS POËZIEBUNDEL Domburg is veelvuldig bezongen en vereeuwigd door schilders, schrijvers en andere kunstenaars. Maar in de poëzie komt het stadje er bekaaid af, zo dacht oud-inwoner Cees Maas. Dus bundelde hij 58 oude en nieuwe gedichten over het kustdorp. Twintig jaar geleden ontmoette journalist Cees Maas (67) de Bel gische dichter Herman de Coninck in een café in Domburg. Ze raakten aan de praat en Maas vertelde dat hij het zo vreemd vond dat er maar zo weinig dichters aandacht hadden besteed aan Domburg. Vooral om dat andere kunstenaars het kust dorp wel zo vaak als onderwerp hebben genomen voor hun werk. ,,Schilders, fotografen, schrijvers, in elke categorie kan ik er heel wat noemen." Een bladzijde vol De Coninck beloofde daar veran dering in te brengen, iets te schrij ven en het op te sturen. Hij hield woord en het zorgde ervoor dat vervolgens Maas op zoek ging naar gedichten en naar dichters om hen aan te sporen iets te schrijven. Met succes. Zo verzamelde hij in de loop van de jaren ruim tweehon derd gedichten waarvan hij er nu 58 publiceert in een in eigen be heer uitgegeven boek. ,,Eén van de eersten die ik vroeg om iets te schrijven was Wim Hofman. Hij leverde een fantastisch proza-ge- dicht. Eén hele lang zin, één blad- zijde vol, die eindigt met de woor den altijd maar door door doorklin kende zee'.' De Coninck is blij met het resul taat. En vooral blij dat Saar den Hollander bereid was bij elk ge dicht een illustratie te maken. De Kattendijkse (70) heeft dat op heel eigenzinnige manier gedaan, vindt de oud-Domburger die zich on danks zijn vertrek meer dan veer tig jaar geleden nog steeds heel nauw verbonden voelt met zijn geboorteplaats. Den Hollander vertelt dat ze per gedicht woorden zocht waarmee ze iets kon doen. ,,Met een gele pen markeerde ik de woorden waarbij ik een beeld kreeg. En vervolgens ging ik aan de slag." Eén van de eersten die ik vroeg om iets te schrijven was Wim Hofman. Hij leverde een fantastisch proza-gedicht Maas vindt alle gedichten in het boek bijzonder. Maar als hem ge vraagd wordt er één uit te kiezen, twijfelt hij niet en noemt Dom burg, van zijn goede vriend Theo Raats uit Kattendijke: Nu staan wij zwijgend naast elkaar als hoge duinen schouder aan schouder en zien weer voor het eerst sinds jaren Domburg in de diepte Raats is getroffen door het com pliment en vertelt dat dichten hard werken is. ,,Je staat ermee op en gaat ermee naar bed. Als je be zig bent met een gedicht, kom je er niet los van. Het beheerst je hele dag." Maas had drie criteria toen hij bezig was met het samenstellen van de bundel. ,,Het moet goede poëzie zijn, de gedichten moeten over Domburg gaan en ze moeten authentiek zijn. Ze moeten de be leving van de dichter in Domburg op een originele manier weerge- ven. Zo staat er bijvoorbeeld een gedicht in van Ad Roelse, die schrijft over de winter op het strand. En als ik dat lees, dan is het net of ikzelf in de kou over dat strand loop." Maas koos er bewust voor het werk in eigen beheer uit te geven. ,,Dan houd ik alles zelf in de hand en kan ik ook de oplage beperkt houden." Dat zorgt er wel voor dat het boek niet in de winkel te koop is. Wie een exemplaar wil, kan een bestelling a 15 euro plaatsen op het mailadres walcheren@me.com. Dat kondigde verkeerswethouder Chris Simons gisteravond aan bij de raadscommissie ruimte van de gemeente Middelburg. ,,De problemen worden onderkend en daarom gaan we op de korte termijn deze maatregelen nemen." De ge meenteraad moet er in het najaar een besluit over nemen. Volgens Simons gaat de oplossing van de huidige problemen tussen de vier en vijf miljoen euro kosten. De raadscommissie sprak over het bestem mingsplan dat de aanleg van vakantiepark Wa terpark Veerse Meer mogelijk moet maken. Grootste zorg bij alle partijen vormen de ver keersproblemen in en rond Arnemuiden. SGP'er Marc Overbeeke maakte wel duidelijk een on derscheid tussen de bestaande problemen en het verkeer dat er bij komt als het vakantiepark klaar is. Want wat hem betreft komt dat park er wel. ,,Het prachtige plan voor dit park mag niet de dupe worden van problemen die er al zijn." Richting Lewedorp Daarom wordt voor de korte termijn al gekeken naar verbeteringen in Arnemuiden, zei Simons. ,,En voor de lange termijn wordt gewerkt aan een oplossing voor de ontsluiting van het hele gebied ten zuiden van het Veerse Meer." Voor het hele gebied is het beter dat de aan sluiting vanaf de A58 naar Arnemuiden vervalt en een stuk opschuift, richting Lewedorp, zei Si mons. ,,Deze variant heeft de voorkeur van zo wel Middelburg als de gemeente Borsele. Ver keer vanuit Goes gaat dan ter hoogte van McCain van de snelweg af en kan via een nieuwe weg rechtstreeks naar Waterpark Veerse Meer en via een nieuwe parallelweg naar Arnemuiden. Daar mee krijgt het bedrijventerrein bij Lewedorp een betere ontsluiting." Bovendien kan ontwikkelaar Driestar van het waterpark met deze oplossing alvast een bouw- weg aanleggen voor Waterpark Veerse Meer. Die weg wordt later de definitieve weg naar het park. ,,En dat tracé kan dan ook al gebruikt worden door Tennet voor nieuwe kabels richting Bor- sele", schetste Simons een bijkomend voordeel. ,,Rijkswaterstaat heeft al laten weten dat deze variant technisch uitvoerbaar is", merkte Simons op. De kosten bedragen volgens hem dertig mil joen euro. ,,Maar Rijkswaterstaat heeft er nu geen geld voor. Het komt dus op de lange-ter- mijnplanning. Realisatie van de verkeersoplos- sing volgt dan tussen nu en tien jaar. Tenzij we met alle andere betrokken overheden en partij en het benodigde geld bij elkaar krijgen en Rijkswa terstaat financieel niet nodig hebben. Dan kan het eerder." dinsdag 29 juni 2021 WA Lofzang op Domburg in 58 gedichten Emile Calon Domburg - Cees Maas, samensteller Saar den Hollander, Cees Maas en Theo Raats met de ge dichtenbundel over Domburg. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA De verkeersproblemen in Arnemuiden wor den snel aangepakt. Het plein bij de Jumbo, de spoorwegovergang en de Van Citters- weg worden veiliger gemaakt. En er komen vrijliggende fietspaden langs de Oranjepol- derseweg en de Muidenweg. Maurits Sep Middelburg Kies vodPBetékenisvol vakantiewerk in de zorg! Waarbü je zelf je werkdagen bepaalt. vakantiewerkzorgstroom.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35