Ambachtsvrouw stelt erfgoed veilig 6 Bewoners bij Amac-terrein zetten hun hakken in het zand Michiel Bouwman 's-Heerenhoek De spreekwoordelijke messen worden geslepen. Bewoners van de Burgemeester Timansweg en de Prins Hendrikstraat willen niet dat er 48 arbeidsmigranten komen te wonen op het oude Amac-ter rein in hun buurt. Ondanks hun bezwaren stemt het gemeentebe stuur in met de plannen van Prior Group. Nu ook de gemeenteraad van plan lijkt groen licht te geven, be zinnen de buurtbewoners zich. ,,Desnoods gaan we door tot aan de Raad van State", zegt woordvoer der Willem Peeters. Kortgezegd kunnen hij en zijn buurtgenoten er met de pet niet bij dat het gebied straks omgevormd Desnoods gaan we door tot aan de Raad van State wordt. Niemand ziet het zitten, met 48 (extra) arbeidsmigranten wordt de verdeling in de gemeente ongelijk, de arbeidsmigranten dra gen niets bij op sociaal vlak aan het dorp. En zo kan Peeters nog wel even doorgaan, legt hij uit. Met een lange brief lieten hij en mede buurtbewoners gemeentebestuur en -raad weten niets voor de plan nen te voelen. Regentencultuur Maar alleen VVD en Ouderen Po litiek Actief (OPA) spraken in een raadsvergadering hardop uit fel te gen te zijn. VVD'er Roel Boekholt laakte 'de regentencultuur van honderd jaar geleden'. Wat hem betreft zouden arbeidsmigranten beter op een bedrijventerrein on dergebracht kunnen worden. ,,Net zoals in Terneuzen en Sluis." Wethouder Kees Weststrate ver weet Boekholt een verhaal te hou den dat 'niet vrij van enig popu lisme was'. Hij legde uit dat het ge- meentebestuur draagvlak wel de gelijk belangrijk vindt, maar dat er meer belangen spelen. ,,Bij de sa nering van het terrein zijn afspra ken gemaakt met de projectont wikkelaar, er zijn gemeentelijke en regionale regels. En ook Borselse bedrijven kampen met onvol doende personeel." Volgens West- strate houdt de gemeente wel de gelijk rekening met de belangen van de dorpelingen door de maxi male tij dsduur van de bewoning te bepalen op vijftien jaar en een maximum aantal van 48 arbeids migranten aan te houden. Kritisch Johan Verbrugge (OPA) was kri tisch op de manier waarop omwo nenden geïnformeerd werden. ,,Een foldertje in de brievenbus doen is niet de juiste manier." Hij vroeg zich daarnaast af of de ge meentelijke regels uit 2016 nog wel van deze tijd waren en pleitte er voor om juist starterswoningen te bouwen op het oude Amac-ter- rein. ,,Die zouden daar prima kun nen komen." In september wordt de gemeen teraad gevraagd een definitief standpunt in te nemen. ,,Het is een verzameling oude zake lijke rechten. In sommige gevallen zijn die rechten wel duizend jaar oud, in ons geval zo'n achthonderd jaar." ,,Wij hebben het plantrecht, het recht op schapendrift en op gras-et- ting, bijvoorbeeld. De ambachts vrouw mag langs iedere weg in Baarsdorp en Sinoutskerke een boom planten als ze dat zou willen. Maar dat doen we niet hoor, want die bomen vragen een substantieel bedrag aan onderhoudskosten." ,,Schapendrift is het recht om schapen over bermen, straten en pleinen te mogen drijven. Daar be taalden schaapherders vroeger heel veel geld voor. Tegenwoordig wil niemand daar nog voor betalen. Maar wij laten af en toe toch scha pen lopen over de wegen. En je ziet dat mensen dat leuk vinden. Fiet sers stappen af, blijven kijken en maken een fotootje. Etting betekent 'het doen eten van gras' in oud-Ne derlands. We mogen dus schapen laten grazen. Verder hebben we ook nog een veerrecht, maar er valt hier natuurlijk weinig te veren. En dan is er nog het recht om een ambachts heer of-vrouw te zijn." „Vroeger was die de baas van het ge bied. In de vroege middeleeuwen zelfs eigenaar van het hele grondge bied. Gaandeweg gingen ze echter grond verkopen, vooral omdat ze ar mer werden doordat ze heel veel kinderen kregen. Daarna hielden ze Wij laten af en toe toch schapen lopen over de wegen. En je ziet dat mensen dat leuk vinden alleen maar de functie over: rechter, politie en burgemeester in één." ,,Na 1850 zijn alle overheidsfuncties overgegaan naar de gemeente. Maar tot de jaren '20 van de vorige eeuw besliste de ambachtsvrouw of-heer nog welke nieuwe predikant er in de kerk kwam. Nu is het vooral de symboliek die is overgebleven. De cultuur en historie van het gebied bewaken." ,,Mijn moeder en ik vinden het be langrijk dat de heerlijkheid niet af hankelijk is van één familie. Door zo'n stichting kunnen mensen uit de omgeving er ook aan meedoen. Daarnaast ben je als stichting een entiteit die ook voor subsidie in aanmerking kan komen en als ge sprekspartner ben je ook interes santer." ,,Je ziet af en toe bomen geplant worden en schapen grazen en rondlopen. Maar we willen ook ac tiviteiten ontwikkelen. Daar heb ben we een denktank voor opge richt. Om de recente historie van de twee gehuchten te bewaren gaan we nu oudere mensen interviewen. Die mogen vertellen hoe het vroe ger was om te leven in en rond Si- noutskerke en Baarsdorp. Die ver halen willen we bundelen en uitge ven." Sociale media ,,Maar we denken bijvoorbeeld ook aan wandel- en fietsroutes die langs belangrijke punten in het gebied gaan. En we hebben een groep mensen die op sociale media aan het werk is of gaat. Op Facebook en Instagram bijvoorbeeld." dinsdag 29 juni 2021 Arbeidsmigranten niet welkom Aanwonenden van het oude Amac-terrein in 's-Heerenhoek gaan er alles aan doen om te voorkomen dat er 48 arbeidsmi granten komen te wonen. - Willem Peeters, woordvoerder buurtbewoners Onlangs is de 'Stichting tot be houd en beheer van de Heerlijk heid Sinoutskerke en Baarsdorp' opgericht. Maar wat is nou pre cies zo'n heerlijkheid? En wat wil deze nieuwe stichting? Dries van Huykelom van de Pas, zoon van de Vrouwe van Sinoutskerke en Baarsdorp, geeft antwoord. Willem Adriaansens Baarsdorp Een heerlijkheid is vast geen lo kale lekkernij. Maar wat is het dan wel? Wat zijn dat voor rechten? Wat is de rol van zo'n ambachts heer of -vrouw? - Dries van Huykelom van de Pas Waarom is er nu een stichting in het leven geroepen? Wat gaan we daar concreet van merken? Het voormalige Amac-terrein (rechts) met links de huizen aan de Burgemeester Timansweg. fotojohan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34