i Elke week een recital in het oude stadhuis 5 'Hello, hello! Look who's here! Nice to see you all!' Met veel bravoure kwam John Karsten gisteren uit de auto gestapt in 's-Heer Arendskerke. De Amerikaan mag dan zijn gestopt als stadsomroeper, hij viel meteen weer in z'n oude rol. Karsten (84) is op uit nodiging van Wim de Smit en Marco van Avermaete naar Zee land gekomen. Ze be noemen de Amerikaan op deze re genachtige middag tot erelid van de Eerste Vereniging Stads- en Dorpsomroepers Nederland, zeg maar het Nederlandse omroepers- gilde. De Smit is de dorpsomroe per van de gemeente Borsele, Van Avermaete bekleedt die functie in Philippine. Beide mannen onder houden een vriendschappelijke band met Karsten. De joviale Amerikaan, geboren in Oldenzaal, vertelt dat hij in 1957 als jonge twintiger voor de liefde naar Ame rika vertrok. Hij kwam terecht in het plaatsje Holland in de staat Mi chigan, waar veel Nederlanders wonen. ,,Ik ben daar in 1977 ge vraagd stadsomroeper te worden, of zoals we dat in Amerika noe men, een towncrier.'' Wedstrijden Marco van Avermaete legt uit dat de vriendschap tussen hem en de Amerikaan in 2009 is ontstaan in Sas van Gent. ,,Ik deed daar mee aan mijn eerste omroeperstoer- nooi en John was er ook, want hij deed in Nederland regelmatig mee aan wedstrijden. We raakten aan de praat en hij vertelde me dat hij ook omroeperswedstrijden hield in Holland, Michigan. 'Waarom doe je niet een keer mee?', vroeg hij. Zo is het gekomen dat ik in 2011 voor de eerste keer naar Ame rika ben gegaan.'' Wereldkampioenen Van Avermaete heeft in totaal drie keer meegedaan aan de wedstrijd in Amerika. De laatste keer be haalde hij de vierde plaats op der tien deelnemers, een uitstekende prestatie. ,,Je moet je voorstellen dat daar ook wereldkampioenen meededen", legt hij uit. ,,De eerste keer dat ik er was, bungelden we als Nederlanders op de plaatsen 11, Ik ben in 1957 voor de liefde naar Amerika vertrokken 12 en 13, achter de Amerikanen, Canadezen en Engelsen. Dus die vierde plaats was prima.'' De Borselse dorpsomroeper Wim de Smit deed zelfs vier keer mee aan de door Karsten georgani seerde wedstrijd in Amerika. Het was De Smit die het initiatief nam om de Nederlandse Amerikaan maandag naar 's-Heer Arends- kerke te halen. Daar woont de Bor- selse dorpsomroeper tegenwoor dig. Familiebezoek ,,John is nu op familiebezoek in Nederland, maar gezien zijn leef tijd zal het wel de laatste keer zijn dat hij hier is'', vertelt De Smit. ,,Dus dit is ook de laatste kans voor ons om hem in het zonnetje te zetten.'' De Amerikaanse stadsomroeper, twee jaar geleden overigens ge stopt, wordt door zijn twee Zeeuwse collega's benoemd tot erelid van het Nederlandse omroe- persgilde en krijgt cadeaus, waar onder een speldje en een fraaie omroepersbel. Hij is geroerd. Ge heel in Amerikaanse stijl, met de nodige dramatiek, spreekt hij een dankwoord uit. ,,May God bless you, and may God bless The Ne therlands!'' ,,Ik heb op korte termijn jonge mu sici gevonden die het heerlijk vin den om weer voor publiek te kun nen optreden. Onder hen zijn ook artiesten die al eerder hebben opge- treden in Tholen", zegt program- gel en klavecimbel. Tien zaterda- meur en organisator Jan de Viet, die gen, van 7 juli tot en met 11 septem- zelf ook verwoed bespeler is van or- ber, is er een recital. Dit seizoen zijn er twee rode draden in de program mering te vinden: de bespeling van de in de Vierschaarzaal aanwezige vleugel, gebouwd door Julius Feu- rich, en recitals waarbij een mezzo sopraan optreedt. De ene keer wor den de vocale composities uit re naissance en barok begeleid door een theorbe, de andere keer worden de romantische liederen van Brahms en Elgar ondersteund met pianobegeleiding. Het openingsconcert is van gi taar-mandolineduo Amuse-oreille. Kleurrijke barokcomposities van Abel, Vivaldi en Telemann staan op het programma. Martin Oei brengt een integraal Liszt recital en gitarist Pedro Ribeiro Rodrigues speelt meeslepende Portugese melodieën. Ook het Zeeuwse duo Rien Balke- nende (piano) en Maaike van der Heijdt (dwarsfluit) is van de partij, net als het Artist Pianoduo, Martje van Damme en Inés Costales Alva rez spelen het programma 'Minia turen voor piano vierhandig'. Tuin Het volledige programma is te vin den op keldermansconcerten.nl. De concerten beginnen om 15.30 uur en duren ongeveer een uur. Daarna kan het publiek nog in de tuin luis teren naar een kwartiertje carillon- muziek. De toegang is vrij, wel staat er een mandje voor een vrijwillige gift bij de uitgang. Vanwege de coronaregels is er een verplichte reservering. Hier voor moet de liefhebber mailen naar jan.de.viet@gmail.com. dinsdag 29 juni 2021 GO Stadsomroepers eren Amerikaan Rob Paardekam 's-Heer Arendskerke De dorpsomroepers Wim de Smit (l) en Marco van Avermaete (m) verrasten gisteren hun Amerikaanse 'collega' John Kasten (r). FOTO MARCELLE DAVIDSE -John Karsten (84 jaar) Kijk op de site bij /video Dorpsomroeper uit Amerika op bezoek De Stichting Anthonie Kelder mans Concerten kan dankzij de coronaversoepelingen weer een reeks wekelijkse concerten op de zaterdagmiddagen aanbie den in het oude stadhuis in Tho- len. Het bijzondere eraan is dat er gebruik wordt gemaakt van de historische instrumenten, zoals de Feurich vleugel en een kopie van een Ruckers klave cimbel, die de stichting bezit. Jeanette Vergouwen Tholen Het oude klavecimbel - een kopie van een Ruckers uit de zeven tiende eeuw - wordt gebruikt bij de concer ten de ko mende maan den in het oude stadhuis in Tholen. FOTO ROBBERT KOK H\AV5&HK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33