s? De erfenis van het leenstelsel Zes mensen met corona in ziekenhuizen Zeeland Droompraatjes /k, polder 2 Hoe kan het dat iedereen beweert volgens de regels te werken en er uiteindelijk toch grond in een dijk zit die je daar niet wil hebben? Dat is precies wat er bij Perkpolder is gebeurd. Vegen partijen hun straatje schoon of deugen de procedures niet? Commentaar Je zal maar student zijn geweest de afgelopen vier jaar. Het is voor veel jongeren de mooiste tijd van hun leven: op kamers wonen, weg van moeders pappot en niemand die vraagt waar je je geld aan hebt uitgegeven. Zo zóu het moeten zijn. De waarheid is anders. Door het vermaledijde leenstelsel, dat in 2015 de studiebeurs verving, zijn studenten afhankelijker geworden van hun ouders en onze kerder over hun toekomst, blijkt uit onderzoek van budgetvoor- lichter Nibud. Studenten moeten vaker dan voorheen hun hand ophouden bij paps en mams. En wat blijkt? Dat ouders met een gemiddeld inkomen kunnen - logischerwijs - veel minder bijdra gen aan de studie van hun zoon of dochter. Hun kinderen moe ten óf meer lenen óf een bijbaantje nemen. Wie vooraf weet dat hij een torenhoge schuld opbouwt, bedenkt zich wel twee keer voor hij aan een studie begint. Het leenstelsel heeft zijn langste tijd gehad en moet ten grave worden gedragen. De hoogte van de studieschuld is van invloed op de hypotheek die geleend kan worden. Het leenstel sel heeft oud-studenten maatschappelijk op achterstand gezet. Zo'n erfenis kan nooit de bedoeling zijn geweest van de PvdA, uit wiens koker het plan voor het leenstelsel kwam. Het Interstedelijk Studenten Overleg komt vandaag met het oude idee voor een basisbeurs die minimaal het collegegeld, de studiekosten en deels de huurkosten dekt. Met een beurs heeft iedereen een gelijke kans om te studeren. De drempel óm te gaan studeren is daarmee - hoe laag ook - weggeno men. Het leenstelsel heeft oud studenten maatschappelijk op achterstand gezet In ZorgSaam ziekenhuis in Terneu- zen ligt één patiënt met Covid-19. Die ligt in een isolatiekamer op een verpleegafdeling. ZorgSaam heeft - net als Adrz in Goes - de speciale af deling voor coronapatiënten opge heven. Mensen met Covid worden nu in aparte ruimtes verzorgd. Dat neemt niet weg dat beide ziekenhuizen waakzaam blijven. Zodra het aantal Covid-patiënten weer toeneemt ALMANAK kunnen ze snel weer speciale afde lingen inrichten. Bij Adrz in Goes liggen vijf coro napatiënten. Vier van hen worden op de intensive care behandeld. Twee van hen komen uit Zuid-Hol land. Daarmee is voor Adrz de situ- Mensen met Covid worden nu in aparte ruimtes verzorgd atie enigszins gelijk aan die van vo rige week. Ook toen waren vijf co ronapatiënten in het ziekenhuis opgenomen. Alleen werden er van die vijf geen vier, maar twee patiën ten verzorgd op de ic. Van die vier kwam er één uit Zuid-Holland. Moeder heeft de eigenschap eerst in slaap te vallen en daarna pas te stoppen met praten. Van daar dat vader en zoon gespitst luisteren als mamma steeds on verstaanbaarder pruttelend naar dromenland afreist. Het levert juweel-tjes op als 'ik ga die pin guïn in elkaar slaan', die vader dan toevoegt aan het wonder lijke lijstje droompraatjes. Zo boog zoonlief zich pas over moeder om te horen wat ze nu weer zei. Geschrokken deinsde hij terug. ,,Je zult voor eeuwig slapen, zei ze." Geschrokken verlieten ze de slaapkamer. Ach ter hen klonk zacht gegniffel. Voorleestas voor schoolkinderen Expositie van Flip Schrameijer In de Grote Kerk van Groede opent zaterdag een tentoonstelling van Flip Schrameijer (1919 2007). Schrameijer was schilder, tekenaar, aqua rellist en graficus. De kunstenaar werd geboren in Amsterdam en woonde op het einde van zijn leven in Groede. Schra meijer is opgeleid aan de Rijksacademie. Op de ex positie zijn aquarellen en schilderijen te zien, onder meer over West-Zeeuws- Vlaanderen. De tentoonstelling is tot en met 31 juli te zien. De Grote Kerk is iedere dag geopend, behalve op maandag. KLOOSTERZANDE Eerste kermis Oost- Zeeuws-Vlaanderen Thermisch gereinigde grond (TGG) staat tegenwoordig in een kwade reuk. Letterlijk zelfs, als je de omwonenden van Perkpolder hoort, maar figuurlijk zeker. Dat roept een reeks aan vragen op. Het ei van Columbus, zo leek het aanvankelijk. In de loop der tijden is op tal van plekken in Nederland de grond vervuild geraakt. Aan het eind van de vorige eeuw werd nog geschat dat honderd jaar nodig zou zijn om de boel op te ruimen. Met een aanpassing van de Wet bo dembescherming werd gepro beerd dat vier keer zo snel te doen. Het zou helpen als met behulp van nieuwe technieken grond kon worden schoongemaakt, zodat het opnieuw kan worden gebruikt in plaats van permanent te worden gedumpt in een stortplaats. Dan snijdt het mes aan twee kanten: vervuilde plekken worden gesa neerd en er is schone grond be schikbaar voor nieuwe bouwloca ties. Thermisch reinigen is een methode om ernstig vervuilde grond en teerhoudend asfalt (af komstig van wegonderhoud) schoon te maken. Door verhitting in een oven worden olieresten, PAK's (schadelijke, kankerverwek kende stoffen), benzeen en andere organische verontreinigingen uit grond en asfalt gehaald. Onder be paalde voorwaarden kan de gerei nigde grond worden gebruikt als opvulling van bijvoorbeeld dijken, geluidswallen en wegen. m.t Omdat er een certificaat bij wordt geleverd. De TGG die gebruikt is om de nieuwe zeedijk bij Perkpol- der aan te leggen, komt van recy- clebedrijf Afvalstoffen Terminal Moerdijk (ATM). De bijgeleverde Het klopte allemaal. Destijds was er geen enkele reden voor argwaan - RUD Zeeland certificaten komen van een onaf hankelijk bureau, SGS Intron Cer tificatie BV. Als een bedrijf de juiste papieren heeft, verstrekt RWS/Leefomgeving (Bodemplus) namens de minister van Infra structuur en Waterstaat een er kenning en de Inspectie Leefom geving en Transport (ILT) houdt in de gaten of de juiste protocollen worden gebruikt. dinsdag 29 juni 2021 In de Zeeuwse ziekenhuizen lig gen zes mensen met corona; één meer dan een week gele den. ZorgSaam was vorige week nog coronavrij, maar is dat nu niet meer. Bij Adrz blijft de situa tie vrijwel gelijk. Jeffrey Kutterink Goes/Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Twaalf Vlissingse scho len doen mee met het project Vakantielezen van de bibliotheek. Het gaat om meer dan duizend kinderen uit de groepen drie en vier. Het idee er achter is te voorkomen dat het lezen wegzakt in de zomermaanden. In het tasje zitten onder meer: twee leesboeken, een taalspelboekje en een samenleesboek. Ook driehonderd peuters van de Kinderopvang Walcheren krijgen een leestas. Daarin zit een boekje met voorleestips voor ouderen en een bon voor een gratis lidmaat schap van de bieb. GROEDE De eerste kermis staat weer op de agenda in de gemeente Hulst, na de versoepeling van de co ronamaatregelen. Van zaterdag 3 juli tot en met maandag 5 juli is er kermis in Klooster- zande. Er staan onder meer autoscooters, een kindermolen, schiettent, eendjesviskraam en kra men met lekkers. De at tracties staan dit jaar op de Schutterswei aan de Hulsterweg, in plaats van het Hof te Zande- plein. Het plein krijgt een metamorfose, maar eerst moet op die loca tie de bodem nog wor den gesaneerd. ONRUST Deugen Ernst Jan Rozendaal Perkpolder Wat is thermisch gereinigde grond? 3T1 2015: De nieuwe Scheldedijk bij Perkpolder wordt aangelegd met thermisch gereinigde grond. archieffoto camile schelstraete Hoe weet ik dat grond opnieuw kan worden gebruikt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30