KOOP gelijk energieprijzen en bespaar KKER Vraag het onze specialisten Wat kun je zelf doen? welkom bij jindepender 21 w 'Gezond eten op school moet de norm worden en in het ziekenhuis vanzelfsprekend zijn' Seidell: ,,Ik hoorde het premier Rutte een paar keer zeggen toen het ging over de coronamaatregelen en de kos ten daarvan: 'De volksgezondheid is belangrijker dan de economie.' Ah, dacht ik. Daar ga ik je aan herinneren als we het over andere pandemieën hebben. Je kunt als overheid enorm sturen op gedrag en de economische belangen ondergeschikt maken aan het belang van de volksgezondheid in plaats van andersom, zagen we nu. Dat moeten we zo houden.'' Halberstadt: ,,Corona was acuut, dan schrikt iedereen zich een hoedje. Elke dag telt. Waar wij het over heb ben is een meer sluipende pandemie, maar een die minstens zo veel doden telt.'' Seidell: ,,Dat een pandemie altijd een infectieziekte is, klopt niet. Er zijn pandemieën van stilzitten en van chronische welvaartsziekten zoals diabetes type 2. Wij zien geen co ronapiekjes in de curves, alleen een steile lijn omhoog in de mondiale diabetes- en obesitascurve. Anderen zien dat nu ook. In een brief van staatssecretaris Blokhuis van Volks gezondheid van eerder deze maand staat dan ook dat de overheid aan zet is, dat we op dit gebied stappen moe ten ondernemen en dat corona hier voor de wake-upcall was.'' Seidell: ,,Bij beleidsmakers heeft het iets veranderd, net als bij cateraars en ceo's van supermarkten, banken en verzekeraars. Zij hebben het econo misch belang van een fitte bevolking ervaren. Maar als je nu al een tijd geen werk hebt gehad, een laag inko men hebt en je kinderen net weer naar school gaan, dan heeft gezond en duurzaam eten denk ik geen prio riteit. Daarom moeten die andere partijen ervoor zorgen dat dit ook voor deze mensen haalbaar is.'' Is opvoeden moeilijk? Thuiswerken is niet goed voor mijn motivatie, hoe doen anderen dat? Ik heb de zorg voor mijn man, we zijn niet meer intiem. Zal ik dan nooit meer seks hebben? COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS veel op elkaar. Toch zijn we allemaal net een tikje anders. Ook elke s anders. Wij vinden er een die haarfijn bij jouw doucheverslaving Dender.nl en bespaar gemiddeld 258 euro per jaar! PC DINSDAG 29 JUNI 2021 ILLUSTRATIE TRIK Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl - JAAP SEIDELL Heeft de coronatijd voor verande ring gezorgd? Heeft corona in ons allemaal iets wakker gemaakt? Leer jezelf en je kinderen koken, dat maakt je bewust van wat je eet. Eet lokaal en duurzaam geproduceerd voedsel. Als je eet volgens de seizoenen en de producent kent, krijg je meer inzicht in het voedselsysteem. Word vegetariër of flexitariër. Het eten van 0 tot 300 gram vlees per week is voldoende. Eet weinig ultrabewerkt voed sel. Ze verstoren je metabolisme en regulering van je voedselin- name. Jaap Seidell en Jutka Halber- stadt: Andere Kost - Een pleidooi voor een gezonder en duurzamer voedselsysteem, Atlas Contact, €23. PSYCHOLOOG STEVEN PONT Ja, opvoeden is moeilijk. Omdat je voor het eerst in allerlei situaties komt waarbij je niet goed weet wat er van je wordt gevraagd. Omdat je vaak iets moet doen of zeg gen waarvan je zelf niet eens zeker weet of het juist is en of je het meent. Boven dien halveren je vrij heden en verdubbe len je zorgen. Dit is wat sommige mensen je zul len vertellen. ARBEIDSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Sommige mensen hebben veel zelfdiscipline, anderen moeten druk voelen voor ze aan de gang kunnen. Hoe je ook werkt, veroordeel jezelf niet te hard als motivatie las tig is, dan komt er nog min der uit je vingers. Probeer te achterhalen wat hielp toen je (vaker) op kantoor zat. Of bel 's ochtends met colle ga's over je wensen en doelen voor die dag en bel aan het einde van de werkdag Sommigen laten hun seks leven voor wat het is. Als je lang geen seks hebt, wordt het verlangen ernaar steeds minder. Voor je vitaliteit en gezondheid is het dan aan te raden om aan zelfbevre diging te doen. Ande ren zoeken online naar seks en erotiek, waarbij ze zichzelf bevredigen, en er zijn mensen die sekswerkers opzoeken. Dat is niet altijd wat ze Maar er is ook een andere kant. Want nee, het is ook niet moeilijk. Als je zonder al te grote - en nog te verwer ken - thema's uit je eigen opvoeding bent gekomen, maak je over het algemeen echt wel de goede keuzes. En als je je hart een beetje op de goede plek hebt, over leef je de moeilijke momen ten echt wel. En je kind ook. Natuurlijk gebeurt er gere geld van alles wat je niet wilt, maar dat zorgt er niet gelijk voor datje kind zich dan niet meer goed kan ontwikkelen. De hele opvoeding is simpelweg t een beetje intelligent vooruitstruikelen. '5. Precies zoals het tJ'l*?:*; leven zelf. li-'.Vl*'-'. weer om te kijken welke zijn gehaald en hoe je die hebt bereikt. Bespreek ook wat je morgen anders kunt doen om niet-behaalde doelen wel te bereiken. Werkt je huis genoot ook thuis? Zorg dan voor een rustige plek waar je zonder te storen kunt bellen, maar deel de koffiemomen- ten en de lunch. Zorg voor een vast ritueel: opstaan op een vast tijdstip, douchen, ontbijt, even wandelen en aan de slag. Maak een dag schema en neem voldoende pauzes waarbij je van je scherm weg bent. Naar bui ten, bewegen of even wat anders doen helpt om je hoofd weer fris te krijgen. Gun jezelf dat je soms je dag niet hebt, dat gebeurt op kantoor ook en dan drink je vaker koffie en klets je meer. Morgen weer een dag. echt nodig hebben, omdat de intimiteit nogal eens ont breekt. Er zijn organisaties die tegen betaling seks leveren waar meer intimiteit bij komt kij ken. Zij leveren vaak dien sten aan mensen met een verstandelijke of lichamelijke beperking en mensen die op latere leeftijd nog nooit seks hebben gehad (laatbloeiers). Soms gaat dit zover dat er een tijdelijke liefdesrelatie ontstaat (surrogaatpartner) voor zolang iemand dat no dig heeft. Tot slot komt het voor dat mensen een langdu rige, intieme en seksu ele relatie aangaan met een ander. Experts geven aan dat dit soms voor het behoud van de rela tie tussen de man- telzorger en zijn/ haar zieke partner kan zorgen. nu vergelijken door de QR-code te scannen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21