10 NIEUWS HUBERT BRULS VEILIGHEIDSBERAAD Bijna zestien maanden lang zagen de 25 burgemeesters van het Veiligheidsberaad elkaar wekelijks en spraken ze maar over één ding: corona. Nu de crisis in Nederland onder controle is, stoppen ze daarmee, maar voorzitter Hubert Bruls blijft in de waakstand. Vier keer per jaar vergaderen. Het was sinds de oprichting van het Veiligheidsberaad in 2002 altijd meer dan vol doende. Maar dat veran derde op 15 maart vorig jaar toen de eer ste coronamaatregelen over Nederland werden uitgestort. Tot die dag hadden veel Nederlanders waarschijnlijk nog nooit gehoord van het overlegorgaan van burgemeesters van de 25 Veiligheidsre gio's die Nederland telt. Sindsdien waren ze bijna wekelijks in het nieuws en werd met name voorzitter Hubert Bruls, zelf burgemeester van Nijmegen, een lande lijke bekendheid. Hij herinnert zich de eerste crisisver gadering nog precies. Het was chaotisch, met al die burgemeesters op het ministe rie van Justitie in een te klein zaaltje, waardoor ze moesten verhuizen naar een andere ruimte. ,,Het was ook spannend. Hoe houden we iedereen bij elkaar? Ik was een van de 25 burgemeesters die dat jaar toevallig voorzitter mocht zijn, maar ik had er niet op gerekend dat dit elke week een bijeenkomst zou worden." Afstemmen Waar ze voorheen praatten over beleid, moesten ze nu vol inzetten op de uitvoe ring van de coronamaatregelen en de re gels op elkaar afstemmen. ,,Maar ieder een was van goede wil om dit samen te doen. Het werkte niet om regionaal een aanpak te hebben. Dat probeerden we vorige zomer even, maar dat werd geen groot succes." Het instellen van de avondklok begin dit jaar werd voor Bruls een van de span nendste momenten. Vooral de reactie daarop: rellen in een aantal steden zoals Eindhoven en Rotterdam. ,,Het was die eerste dagen best wel even spannend hoe groot het zou worden. Toch heb ik zelf nooit het gevoel gehad dat dit naar heel veel gemeentes zou overslaan. Na een week was het ook weer rustig. Maar ken nelijk moest de frustratie eruit. We zaten in de winter, er waren allerlei beperkin gen geweest en dit was de kennelijk de druppel voor sommigen." Bruls herinnert zich dat er ook een aantal burgemeester bedenkingen had bij de maatregel. Hij zelf ook, omdat het zo ingrijpend is. Uiteindelijk heeft hij zich laten overtuigen door het RIVM. ,,Er waren veel coronabesmettingen bij mensen thuis. Als je dat naar beneden krijgt, remt dat de verspreiding van het coronavirus. Daar kon de avondklok bij helpen." Uiteindelijk is ook de handhaving prima verlopen, omdat het een duide lijke maatregel was: iemand was binnen KJ of buiten. ,,En was groot draagvlak voor onder de bevolking." Ook 'terug naar normaal' heeft Bruls als een bijzondere tijd ervaren. Eind fe bruari sloegen de burgemeesters al alarm omdat de coronamaatregelen niet langer waren te houden. De parken puilden toen al uit door het uitzonderlijk warme weer, maar de terrassen bleven tot eind april leeg. Het kabinet moest meer in de buitenlucht mogelijk maken, bijvoor beeld door de terrassen te openen, vond een aantal burgemeesters. De openbare orde was anders alleen nog te handhaven met een waterkanon, stelde bijvoorbeeld de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb. Hij vroeg zich af wat zwaar der woog: het gevaar van besmettingen of het welzijn van mensen en regels die niet meer gehandhaafd kunnen worden. Op voorbereid dat we na de zomer weer bij elkaar komen Bruls worstelde eveneens met het ver- soepelplan, maar ook hoe hij de discussie hierover kon aanzwengelen. ,,Want hoe openbaar doe je dat? We voelden ook de verantwoordelijkheid om het kabinet niet af te vallen en niet de indruk te wek ken dat er een strijd gaande is. Zo was het niet. De ene burgemeester wilde ook wat sneller afschalen dan de andere. Maar er moest wel wat gebeuren." Slot Nu is het zover. Nederland is bijna van het slot af. Alleen de 1,5 meter afstand geldt zo ongeveer nog. En dus was er taart bij de laatste crisisvergadering in het Utrechtse provinciehuis. Maar een feeststemming wil Bruls het noemen. Eind mei was hij een stuk geruststellen der over wat de toekomst zou brengen. Nu niet. De wekelijkse crisisbestrijding houdt weliswaar op, maar de burge meesters blijven de komende tijd in waakstand. ,,Ik ben er geestelijk op voor bereid dat we na de zomer de vergader frequentie toch weer flink moeten op schroeven. Achter de schermen houden we de crisisteams ook beschikbaar zodat we desnoods in een paar uur weer op operationeel kunnen zijn. Want in Ne derland gaat het weliswaar heel erg goed, wereldwijd woedt de pandemie nog steeds. Over twee weken hebben we daarom toch maar weer een digitale ver gadering met alle burgemeesters. Daar hoeft niemand bezorgd over te zijn. Maar we houden liever wel een vinger aan de pols." dinsdag 29 juni 2021 GO 'Het was ook spannend, hoe blijft boel bij elkaar?' Raymond Boere Den Haag Hubert Bruls, burgemeester van Nijmegen en voorzitter van het Veiligheidsberaad, kan even op adem komen. foto anp jP— ksssJRfl Instellen van de avondklok leidde tot heftige rel len en plunderingen in steden, zoals hier in Eindho ven. FOTO ANP Omdat terrassen gesloten ble ven, werd het te druk in de parken in grote steden. foto anp - Hubert Bruls, Veiligheidsberaad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10