Expositie met tekeningen Ramp uit particulier bezit 5 FIETS- EN WANDELTOCHT WESTHOEK EN ZIERIKZEE Dat de Westhoek en Zierikzee vroeger vol stonden met kloosters zou je nu niet meer zeggen. Er is bijna niets meer van te zien. Henk Dalebout en Dinie Eerland brengen ze met een fiets- en wandeltocht weer onder de aandacht. Natuurlijk kun je de fiets pakken en een online aangegeven route volgen langs de voormalige kloosters. Of een wandeling maken door Zierikzee. Maar de begeleidende stem van kloosterkenner Henk Dalebout geeft net wat meer ca chet aan zo'n tocht. Want de ama teurhistoricus legt maar wit graag uit hoe 't zat met de kloosters op Schouwen. Dalebout doet dat namens de werkgroep Kloosterroute Schou- wen-Duiveland, onderdeel van de oecumenische pioniersgroep 'Kloosterwelle'. Dinie Eerland on dersteunt hem daarbij. Komende woensdag is de eerste fietstocht, die zo'n drie uur duurt. Alleen op Schouwen De tocht leidt door het land naar Serooskerke, vertelt Dalebout. Niet alleen de kloosters worden besproken, ook het landschap zelf. Zoals de impact van de Ramp daarop. Via Burghsluis gaat de route naar Burgh-Haamstede en via Renesse terug naar Noord- welle. Twee voormalige kloosters worden gepasseerd. Geen leenheren „Alleen op Schouwen stonden kloosters, niet op Duiveland", zegt Eerland. ,,We hebben dat aan de archivaris voorgelegd. Die legde uit dat er in het oosten kennelijk geen leenheren of edelen waren." Dalebout: ,,Een klooster was vaak een adellijke stichting. Iemand moest dat financieren om het op te zetten. Als de graaf of heer er geen geld in stak, dan kwam er geen." Ook in Zierikzee is genoeg te vertellen. Ooit stonden er zelfs ze ven kloosters, weet Dalebout. ,,In de middeleeuwen was het dan ook een rijke stad met veel handel en zeer in trek bij de kloosterorden." Eigenlijk wil de werkgroep zich focussen op de zaterdagse wandel tochten aldaar. Daar is net wat meer animo voor. ,,Er is ook zo veel over te vertellen, dat is onge kend", zegt Dalebout. „Vorige week was ik tijdens zo'n wande ling op het parkeerterrein bij de Minderbroederstraat. U staat hier Als de graaf of heer er geen geld in stak, dan kwam er geen klooster midden in de Kloosterkerk, zei ik tegen de groep. Het komt meer binnen bij mensen als je dat zo vertelt." Deelnemers zullen hun fantasie wel grotendeels het werk moeten laten doen. Van alle kloosters is maar weinig overgebleven. Ver woest tijdens de Beeldenstorm, zegt Dalebout. ,,De stenen van het Driekoningenklooster dat bij de Nobelpoort stond, zijn gebruikt om de zeedijk te versterken." Opgeven voor de fietstocht van woensdag 30 juni (vanaf 13.30 uur) of de wandelroutes op de zaterdagen 3 juli, 24 juli en 14 augustus (tussen 9.00-11.00 uur) kan via telefoonnummer 06-10206805. Deelname kost 12,50 euro. Michiel Bouwman Ouwerkerk In 1953 trok Van Anrooij samen met zijn collega kunstenaar Reijer Mur- man naar het getroffen rampgebied. ,,De regering had enkele kunste naars opdracht gegeven de gevol gen van de Watersnoodramp vast te leggen", verklaart museumdirec teur Siemco Louwerse. ,,Murman bezat een parlevinkersvlet, en sa men voeren ze naar het rampgebied om er weken te verblijven." Van Anrooij maakte er tientallen teke ningen in Oost-Indische inkt. Die bleven echter in particulier bezit en werden daarom nooit vertoond. Tot nu. De tentoonstelling is dagelijks te De tentoonstelling in het Watersnood museum is niet de enige plek waar werk van Van Anrooij te zien is zien in het eerste caisson, tot en met half september, tijdens de ope ningstijden van het Watersnood- museum. Drie werken in bezit van het Watersnoodmuseum zijn eraan toegevoegd. Het is deze zomer ove rigens niet de enige locatie waar een tentoonstelling met werk van Van Anrooij te zien is. Verspreid over het land zijn nog eens veertien tentoonstellingen te zien met werk van de kunstschilder, op initiatief van de stichting Kunst en Cultuur West Betuwe. Ter gelegenheid van de reeks tentoonstellingen is een boek verschenen met de titel Sym fonie van de Betuwe van auteur Jef de Jager over het leven en werk van de kunstenaar. Van Anrooij overleed in 1988 in het Gelderse Tricht. Enkele jaren voor de Ramp verbleef hij al eens op Walcheren waar hij stadsgezich ten en duinlandschappen schil derde. maandag 28 juni 2021 SD Verbeelding is nodig bij kloostertocht Michiel Bouwman Noordwelle -Henk Dalebout Wijlen kunstschilder Jan van An- rooij was een van de kunste naars die de Ramp in beeld bracht, met tekeningen in Oost- Indische inkt. Die zijn nooit eer der getoond, maar worden nu geëxposeerd in het Waters noodmuseum. srsiek in samen»f rotestantse - Kerk Henk Dalebout en Dinie Eerland bij de kerk van Noordwelle, het startpunt van de kloosterfietstocht. foto sandra schimmelpennink Zicht op Ouwerkerk na de Ramp, tekening met Oost-Indische inkt van kunstschilder Jan van Anrooij. illustratie watersnoodmusuem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50