Hoekstra trouwt dit jaar alsnog Tokio voor thuisblijvers 9 toond. Een andere misvatting hierover: dat we een voorwaardelijke vergunning hebben verleend, omdat we nog twijfelen aan de veiligheid van het vaccin. Maar dat is niet wat het betekent. Voorwaardelijk betekent dat we extra voorwaarden kun nen stellen aan de farmaceuten. Zij zijn bijvoorbeeld verplicht de onderzoeken uit te voeren die ik noemde. Experimen teel, dat is gewoon een onjuiste term.'' ,,Alle kennis die we hebben, uit de dier proeven bijvoorbeeld, wijst erop dat de vaccins veilig zijn voor zwangere vrou wen. Maar dit soort middelen worden voor ze op de markt komen nooit getest op vrouwen die zwanger zijn, of dat snel willen worden. Dat is een algemene voor zorgsmaatregel, omdat je niet wilt dat er iets met ongeboren kinderen gebeurt. In middels weten we dat er in de VS al 90.000 vrouwen die het vaccin van Pfizer of Moderna hebben gehad, zwanger waren of zijn geworden. Niemand van hen heeft problemen gekregen, en dat verwachtten we ook helemaal niet. Nu wordt dat verder onderzocht en als blijkt dat alles inderdaad veilig is, wordt dat in de productinformatie verwerkt.'' ,,Kijk, theoretisch is alles mogelijk, laat ik daarmee beginnen. Maar het is uitermate, mtermate onwaarschijnlijk dat als je een of twee keer een vetbolletje (bij het vac cin van Pfizer of Moderna, red.) of een onschadelijk verkoudheidsvirus (bij Jans sen of AstraZeneca, red.) inspuit, je daar op de lange termijn nog iets van merkt. Het vaccin geeft je lichaam de opdracht eiwitten aan te maken. Maar je lichaam maakt continü eiwitten aan. En die eiwit ten, de vetbolletjes, het verkoudheidsvi rus, het verdwijnt allemaal weer uit je li chaam. Waarom zou dat op de lange ter mijn effecten hebben? Als je iets jaren lang slikt, ja oké. Maar bij één of twee prikjes? Kinderen worden tegen van alles ingeënt, zonder welke langetermijnbij- werking dan ook. En de Mexicaanse griep, zeggen mensen dan, daarvan kre gen tieners toch narcolepsie? In alle eer lijkheid: dat is nooit overtuigend aange toond. Bij alle andere vaccins zien we geen langetermijneffecten. Dus samen vattend: op theoretische gronden is het hele verhaal enorm onwaarschijnlijk." ,,Ja, en ik blijf ze herhalen. De juiste feiten zijn belangrijk om zelf de afweging te maken of je je wel of niet laat vaccine ren. Je ziet dat de vaccinatiebereidheid blijft stijgen, daar ben ik erg tevreden mee. Mensen zien in de praktijk dat het vaccineren werkt. Maar goed, als iemand blijft beweren dat de aarde plat is...'' Vorig jaar moest de minister van Fi nanciën zijn bruiloft tot twee keer toe afzeggen vanwege corona. ,,Ik ga het ergens dit jaar doen, ergens in Nederland'', zei hij gisteren. De eerste poging van Hoekstra om te trouwen strandde een aantal jaar geleden toen zijn jongste zoon leverkanker kreeg. Poging twee zou in juli vorig jaar zijn. ,,Een groot feest met alle toeters en bellen'', zei hij daar eerder over. ,,Maar dat plan hebben we in maart, april al over boord gegooid.'' Poging drie zou in kleine kring zijn: afgelopen augus tus - drie dagen voor dé dag - blies Hoekstra het feest toch af. De bloe men waren al besteld en ook de rin gen en het trouwpak lagen klaar. Partijgenoot en collega-minister Ferd Grapperhaus (Justitie) trouwde die maand wél. Het kostte hem bijna zijn politieke carrière, nadat hij de coronaregels had over treden. Het leek Hoekstra 'toch lo gischer' zijn huwelijk op het laatste moment af te blazen. fascinerende miljoenenstad die gastheer is van de uitge stelde Olympische Spelen. Buitenlandse fans zijn alleen niet welkom in Japan. Ver slaggever Joost Dijkgraaf be licht in een nieuwe video serie de stad en het land die voor miljoenen sportliefheb bers onbereikbaar zullen zijn. Nog voor het uitstellen van de Spelen vorig jaar bezocht hij het land en bracht de alle daagse cultuur op een ludieke manier in beeld in de video serie Joost zoekt het uit. Van karaoke en de populaire 'doodskistenhotels' tot over leven in het drukste metro station in Tokio (3,7 miljoen reizigers per dag). ,,Dat het om een experimenteel vaccin zou gaan, dat het gevaarlijk is voor zwan gere vrouwen en dat het bijwerkingen op lange termijn zou kunnen geven." Met een hoog stemmetje: „Je bent een proefkonijn! Wie dat zegt of schrijft, weet niet goed wat experimenteel is. Met expe rimenten ben je bezig vóór een vaccin is toegelaten op de markt. Daarna is het niet meer experi menteel. Dat is bij coronavac- cins niet anders dan bij andere vaccins. Mensen zijn misschien in verwarring omdat er nog steeds studies lopen met de vac cins. Maar dat is juist alleen maar goed. Er wordt verder uitgezocht hoe lang ze precies bescherming geven, hoe ze tegen de varianten werken, wat de werkzaamheid is bij kinderen of bij zwangeren. Maar we gaan natuurlijk niet op al die resultaten wachten voor we de vaccins goedkeuren. Want dat ze be schermen, is in de studies al aange- zaterdag 26 juni 2021 GO 'Wat we slikken en drinken is gevaarlijker dan het vaccin' Dan de zwangerschap. U legde net uit dat daar nog meer onderzoek naar wordt gedaan. Dan is het toch niet gek dat mensen twijfelen of het al veilig is? Tenslotte de opmerking die je zo vaak hoort dat het bijna een evergreen is geworden: je weet niet wat het doet op de lange termijn. Dit zijn de feiten? DEN HAAG CDA-leider Wopke Hoekstra stapt dit jaar alsnog in het huwelijksbootje met zijn vriendin Liselot Hoornweg. Liselot Hoornweg en Wopke Hoekstra. foto brunopress Alle spotlights zijn deze zo mer gericht op Tokio, een Bekijk de reportage via ad.nl/video. De komende vijf weken is er elke zaterdag een nieuwe aflevering. Wat zijn de meest hardnekkige misver standen die u vaak leest en hoort? Laten we ze een voor een be handelen. Waarom is het geen experimenteel vaccin? M Ton de Boer: „Ik blijf de feiten herhalen, die zijn belang rijk voor een goede afwe ging." FOTO MARLIES WESSELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9