'Vraag ik die gasten: wat wil jij draaien, dan schrikken deejays zich kapot, dat zijn ze niet gewend' Elke zaterdagmiddag zat de kleine Rob Stenders in Tilburg klaar met lege bandjes voor de Top 40 van Lex Harding. 'Ik nam ze alle veertig op tijdens de uitzending en direct daarna draaide ik bij mams aan de keukentafel zelf alle plaatjes, maar dan begon ik bij nummer één. Dat vond ik logischer,' grinnikt Stenders in een kantoor kamer naast de studio van Radio Veronica. 'Dat kon buiten mijn moeder natuurlijk niemand horen, maar toch moest en zou mijn show elke week doorgaan. Ook als we op vakantie waren, op camping Weltevreden in Zeeland. Dan blèrde en zeurde ik net zo lang totdat mijn mengtafeltje en band recorders mee mochten, zodat ik een beetje kon mixen.' 'Zeker, ik ga gewoon mijn eigen gang. En ja, Lex Harding... die gozer heeft zowat de hele radio uitgevonden en verbeterd, dus van hem kan ik wel wat hebben. Maar van mensen met minder status dan Lex trek ik het slecht als ze zeggen: hé Rob, doe eens vrolijk, wees eens niet zo cynisch, je moet zus, je moet zo. Dat moeten, daar kan ik slecht mee omgaan. Ook als het oom of tante agent is, die het zegt. Meest klassieke voorbeeld was wel mijn diensttijd. Ik ben ook nog eens lui, dus ik beriep me niet zoals veel vrienden op de Wet Gewetensbezwaren. Op de eerste dag ging het al mis, want toen zei zo'n type met iets te veel strepen op z'n schouders dat ik een kast op een bepaalde manier in elkaar moest zetten. Ik deed dat, hij trok alles eruit en schreeuwde: OPNIEUW! Dat was voor mij de limit. Toen we op appèl moesten komen ben ik over de muur geklauterd en ondergedoken bij een vriend. Op geen enkele oproep reageerde ik, totdat ik wel bij een psycholoog moest verschijnen. Geen dienstklopper gelukkig; hij hoorde me aan en zei dat hij me buitengewoon dienstplichtig zou verklaren. En hij beloofde de aantekening te zullen maken dat als het land ooit onder zou lopen, ze mij als allerlaatste moesten bellen.' 'Ik heb wel de illusie dat ik een leuke baas ben. Ik laat mensen vrij en ik heb veel ervaring die ik over kan brengen op jonge deejays. Maar nooit op de toon van: dat gaan we niet meer doen, hè. Meer van: joh, let hier eens op. Deejays van Veronica waren gewend gewoon de playlist te draaien, wat er ook op stond. Nu wordt hun eigen mening en muziek keuze op prijs gesteld. Ik vraag die gasten: wat wil jij draaien? Dan schrikken ze zich kapot. Of ze appen me: vind je het goed als ik die en die plaat draai. Dat voelt heel onnatuurlijk, want ik weet dat je simpelweg gelukkig kunt worden als je je favoriete muziek kunt draaien, of die nu oud of nieuw is. Geen radiodokter ter wereld zegt dat je De glimlach van een kind na Radiohead kunt draaien. Maar als die deejay net een kind heeft gekregen en hij vindt dat het daar nu echt tijd voor is, dan moet dat kunnen. Wilfred Genee die hier de ochtendshow doet, draait graag Hollandse mee zingers. Vooral doen, maar ik doe dat niet. Het kan naast elkaar bestaan, daar ben ik van overtuigd. Dat was vroeger bij Veronica ook al: Erik de Zwart draaide Gerard Joling en ik Massive Attack. Geen probleem.' Nagenoeg zijn hele werkzame leven pendelt Rob Stenders tussen Vara en Veronica. 'De Vara voor de muziek, Veronica ook voor de rock-'n-roll-levenshouding'. Nu stapt hij dus weer over van BNN- Vara, waar hij samen met sidekick Caroline Brouwer - afgelopen seizoen finaliste in De Slimste Mens - in Stenders Platenbonanza aanvragen van luisteraars draaide die hij zelf ook kan waarderen. 'Ik was daar buitengewoon tevreden, kon doen en laten wat ik wilde, hoefde de 'topsong' niet te draaien als ik 'm niet vond passen in mijn programma, daar deed niemand moeilijk over.' Eén keer, eind 2019, werd de deejay heel even het middelpunt van een - zoals hij het zelf om schrijft - 'nationale hype', toen hij het waagde om Wat zou je doen, het duet van Marco Borsato en Ali B. dat in de Top2000 stond genoteerd, af te kappen. 'Ik kwam tijd tekort in dat uur en dacht: nou, als ik er eentje kan aftreken, dan is het wel Wat zou je doen. Wist ik veel dat de luisteraars dat zo'n issue zouden vinden. Frits Spits heeft me wel- eens op m'n lazer gegeven over de Top2000. Hij zei: Rob, ik vind het 14 o o Z) O co X O I c/) ie LU Diezelfde Lex Harding werd directeur bij Veronica. Hij zei me dat hij je een geweldige deejay vindt, maar 'een grote klootzak' om leiding aan te geven. Heb jij een probleem met gezag? Nu wordt de man die zo'n probleem met autoriteit heeft, zelf zender manager.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94