Opeens kwam de kille woede over haar Een en twee Niet te diep Duik in kalm water DE HORT OP Ze wil in de lift. Lift? Ik weet niet waarover ze het heeft, de 29 jaar jongere Jessica, een collega met wie ik een dag in Lissabon doorbreng. Dat komt ook doordat ik haar alsmaar slecht versta, ze mompelt drie woorden en laat de volgende drie wegsterven, gesmoord door het in Portugal op straat verplichte mondkapje. 'Hasbnn lift eefl.' 'Jazeker.' We slaan een hoek om, en daar verrijst de Elevador de Santa Justa, een ijzeren constructie met sierlijke neogotische bogen, opgeleverd in 1902. De lift verbindt een straat met een 40 meter hoger gelegen plein. Hoe wonderlijk werkt het geheugen. Precies elf jaar heb ik niet meer aan deze Elevador gedacht, totaal niet, maar hij zat nog ergens verborgen. In de hippocampus, of misschien in de frontale cortex. 'Hasbnn lift eefl,' zegt Jessica. 'Mmja.' 'Eefl. Die hift 'm ntwrpn.' Eiffel. Gustave Eiffel, die van de Eiffeltoren. Die heeft de lift ontworpen. Denkt Jessica. Elf jaar geleden was ik hier een weekend met mijn toenmalige geliefde, en wat was het gezellig. We sjeesden in de befaamde tram 28E vanuit de Bairro Alto, de Bovenstad, door de smalle straten naar beneden. Toerden in een open dubbeldekker langs de bezienswaardigheden. In een laan zag ik twee Amstel- biermannen in short op een bankje hangen. Overmoedig brulde ik: 'Hollan- dèèèrs, holadijeeee!' Vrolijk zwaaiden ze terug, mijn vrouw gierde het uit. In de Elevador begon uit het niets de ruzie. Zij: 'Eiffel heeft 'm ontworpen.' 'Nee, dat was Raul de Ponsard.' En waarom ik dacht het altijd beter te weten? Opeens kwam de kille woede over haar die ik al kende, als een masker dat ze over haar gezicht trok, ongerijmd gezien het onderwerp, agressief en afwijzend, een onweer, een aanzegging van onheil en verdriet - dat een halflaar later dan ook zou volgen. 'Nee, dat was Raul de Ponsard.' 'Dat jij dat weet zeg,' zegt Jessica, met wie ruzie ondenkbaar is. Ze moet het twee keer herhalen, wat een geduld. Ze stapt de lift in. 'Kom je mee?' Mij niet gezien. Egbert Jan heeft vakantie, hij is op 4 september weer terug. MEZZA 11 Egbert Jan Riethof (67) is journalist, ex-leraar, ex-minnaar, date-expert en vader. De mooiste duinmeren In natuurgebied Zwanenwater bij Callants- oog liggen de twee grootste duinmeren van Europa: Eerste Water en Tweede Water. Het is er heerlijk wandelen en prima vogel- spotten, want rond de meertjes houden zich meer dan 75 verschillende soorten op. Op Terschelling is het fijn zwemmen in het Duinmeertje van Hee. Het water is kraakhelder en het wordt er niet snel diep, dus ook goed te doen voor kleine kinderen. De naastgelegen campings organiseren activiteiten bij het meertje. Na een wandeling of fietstocht kun je in Nationaal Park Kennemerland een lekkere duik nemen in Het Wed. Het water is kalm, het strand groot en je bent omringd door de mooiste natuur. Mooi meegenomen: zwemmen mag hier het hele jaar door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 91