Nederland gaat weer actief op zoek naar herkomst roofkunst Nieuwe natuurlijke oplossing bij overmatig oorsmeer 8 NIEUWS Nu het vaccineren op stoom is, blikt Ton de Boer terug op de maanden nadat zijn College ter Beoordeling van Geneesmiddelen de vaccins goedkeurde. De strijd tegen desinformatie duurt voort. „Bijwerkingen? Uitermate onwaarschijnlijk." *1 INTERVIEW TON DE BOER Mensen zien dat prikken werkt. Maar als iemand blijft zeggen dat de aarde plat is... Als de oorspronkelijke eigenaar wordt achterhaald, krijgen de erf genamen de kunst weer in bezit. Mocht er geen rechtmatige eigenaar meer te vinden zijn, dan wordt de kunst teruggegeven aan de Joodse gemeenschap. Het gaat om kunstwerken die zo wel tijdens de oorlog als tijdens de jaren ervoor zijn gestolen, onder dwang verkocht of op een andere manier onvrijwillig zijn afgenomen en nu in het bezit zijn van de staat. Alle objecten in staatsbeheer wor den opnieuw onderzocht op moge lijk nieuwe aanwijzingen over de herkomst. In totaal ging het om 3665 stukken. Daarvan zijn 457 werken inmiddels teruggege ven. Als meerdere erfgenamen zich melden en er niet onderling uitko men wie het stuk ontvangt, dan be sluit een onafhankelijke notaris daarover. Mocht de kunst terug- gaan naar de gemeenschap, dan gaat dat in samenwerking met het Centraal Joods Overleg (CJO). Sinds 2007 deed Nederland geen structureel onderzoek meer naar de roofkunst en dat is in strijd met in ternationale uitgangspunten, oor deelde een commissie onder lei ding van Jacob Kohnstamm vorig jaar. Na 2007 werd er nog wel on derzoek gedaan als er een aanvraag werd gedaan, laat een woordvoer der van het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap des gevraagd weten. m Het ging om3665 stukken, waarvan er inmiddels 457 zijn teruggegeven Het CJO juicht de nieuwe stappen toe en noemt het 'moreel juist' dat de kunst wordt teruggegeven aan de Joodse gemeenschap wanneer er geen rechthebbende wordt gevon den. ,,Het is altijd het standpunt van het CJO geweest dat Neder landse musea of andere instellin gen op geen enkele wijze zouden mogen profiteren van de moord op 6 miljoen Joden en hun beroving tijdens de Tweede Wereldoorlog'', stelt de organisatie. Advertentie Helpt een oorsmeerprop te voorkomen Ophoping van oorsmeer Druppels bij oorsmeerklachten 'bevordert de natuurlijke afvoer van oorsmeer' Jeuk in het oor? mÊj&ï lotsklaps was Ton de Boer, de voorzitter van het College ter Beoordeling van Geneesmidde len (CBG), 'eindeloos op tv' om uitleg te geven over de corona- vaccins die in aantocht waren, door het CBG goedgekeurd wer den, of bijwerkingen vertoonden. ,,Je bent ineens een BN'er hè, bijzonder is dat. Ze weten je allemaal te vinden.'' Meestal zei De Boer (65) geen nee, en dat was bewust beleid. ,,De wereld is echt wel veranderd, natuurlijk. Als je ziet wat er op sociale media allemaal beweerd wordt, mensen hebben allerlei theorieën over vaccins. Soms weet je echt niet wat je leest. Wat is dan belangrijk? Dat wij daar nuchtere objectieve informatie te genover zetten en volledig transparant zijn. En dat je dus keer op keer vertelt hoe we vaccins beoordelen, wat de uitkom sten waren, wat we weten en ook wat we niet weten.'' Gelukkig, zegt de CBG-voorzitter, kreeg hij vaak te horen 'dat mensen hem vertrouwden' als hij weer eens bij Nieuw- suur of Opi was aangeschoven. ,,lk ben ook een beetje saai waarschijnlijk. Ik praat alleen over de dingen waar ik ver stand van heb, verder houd ik mijn mond. Ik zat bij Opi toen het Capitool werd be stormd. Hoezo zou ik daar iets over moeten zeggen? Daar ga ik helemaal niet over! Dus heb ik niets gezegd.'' De Boer, arts, kli nisch farmacoloog en epidemioloog, doet zijn verhaal in de vergaderzaal op het Utrechtse kan toor waar het zeven tien leden tellende college steeds samen kwam om een oordeel te vellen over de coronavaccins. In alle stilte, bezweert hij, hoewel buiten de wereld woedde. ,,We deden gewoon ons werk. Het ging sneller, en we begonnen al terwijl de dossiers nog niet compleet waren. Maar het proces zelf was niet anders. We hebben geen stuk ken overgeslagen, alles gedaan wat we normaal ook doen.'' ,,Op dat moment dacht ik wel: wat een goede vaccins. Zulke hoge beschermings percentages, en dan werkten Pfizer/ BioNTech en Moderna ook nog eens met een voor vaccins nieuwe techniek, mRNA. Dit gaat echt goed, dacht ik. Maar natuurlijk hield ik ook rekening met de kans op bijwerkingen. Er worden studies gedaan onder enkele tienduizenden mensen, en het vaccin wordt nu toege diend aan honderden miljoenen mensen. En dan zie je zeldzame complicaties die je eerder gewoon niet waarneemt.'' ,,Nee. Als je studies nog groter maakt, worden ze onbetaalbaar. Bovendien had je in dit geval te maken met de factor tijd: we zaten midden in een pandemie. We weten dat we dingen kunnen missen. Maar daarom volgen we gemelde bijwer kingen op de voet en is er een Europees bewakingssysteem. Daarin worden aller lei ziektes gemonitord, en wordt bekeken of ze tijdens en na een vaccinatiecam pagne vaker voorkomen.'' ,,Dat is wel een belangrijk punt. Deze trombosebijwerking hadden we niet ver wacht op basis van de kennis die we had den. Nu circuleren er drie mogelijke theorieën die de bijwerking zouden kun nen verklaren. Mocht een daarvan de juiste blijken, dan zullen we die kennis natuurlijk weer meenemen bij de ont wikkeling van nieuwe vaccins." ,,Nee, dat denk ik niet. Uiteindelijk is het de minister die de beslissingen neemt, en wij zijn een van de partijen die hem in formeren. Ik heb de stappen die gezet werden, steeds kunnen begrijpen. Ver trouwen in de vaccins is essentieel, dus je moet laten zien dat je signalen over bij werkingen uiterst serieus neemt. En uit eindelijk maak je gewoon een afweging tussen de voordelen van een vaccin en de risico's. Zo was het vroeger, en zo is het nog steeds.'' ,,Nou ja, een góéde discussie is natuurlijk best moeilijk, met allerlei zelfbenoemde experts. En zelfs een paar hoogleraren die dingen beweren waarvan je zegt: nou, nouVoor een gedeelte is het onwetend heid van mensen. Een deel is gaan gelo ven in complotten. Wij proberen er steeds de feiten tegenover te zetten. Vooral als er in de reguliere media of in de Tweede Kamer pertinente onwaarhe den worden verkondigd, moeten we als CBG proactief naar buiten treden, vind ik. Ik snap alle opwinding ook wel. Het is ongekend, een pandemie, alle maatrege len en schade voor de economie die daar bij komen kijken, dat plotseling iedereen gevaccineerd moet worden. Je wordt als mens gedwongen daarover na te denken. En in alle eerlijkheid: een vaccin ontwik kelen is ook ongelooflijk complex. Maar ja, wat slikken en drinken we allemaal? Ik kan u verzekeren dat dat veel gevaarlijker is dan het coronavaccin.'' zaterdag 26 juni 2021 GO Nederland gaat weer structureel onderzoek doen naar de her komst van tijdens de Tweede Wereldoorlog geroofde kunst die in bezit was van Joodse ei genaren. ANP Den Haag Oorsmeer is nuttig. Het beschermt de binnenkant van het oor tegen vocht, vuil en stof. Het oor zorgt zelf voor een natuurlijk evenwicht tussen de aan maak en afvoer van oorsmeer. Soms raakt dit uit balans en ontstaat er overmatig oorsmeer. Oorsmeer kan zich op gaan hopen. In een nauwe gehoorgang gebeurt dit sneller. Een voorbeeld van een oorzaak van de ophoping is dat oorsmeer in de gehoorgang wordt teruggeduwd. Dit gebeurt weieens bij het verkeerd ge bruik van wattenstaafjes. Of bij het gebruik van oordopjes of gehoorap paraten. Het afvoeren van oorsmeer wordt lastiger. Ook ouderdom kan de afvoer vertragen. Dit kan een verstopt gevoel geven. Uiteindelijk kan het ook leiden tot een oorsmeerprop. Voor oorsmeerklachten is er nu een nieuw product: A.Vogel Oordrup pels oorsmeer*. Deze druppels in een handige druppelflacon verzach ten het oorsmeer. Dit bevordert de natuurlijke afvoer van oorsmeer. Overmatig oorsmeer wordt op die manier voorkomen. Bij regelmatig gebruik, voorkomt het de vorming van een oorsmeerprop. De oordruppels zijn samengesteld uit een unieke combinatie van natuurlijke kokosolie en zonnebloemolie met goudsbloemextract. Deze natuurlijke olie zorgt voor een goede oorhygië- ne. Het draagt bij aan het natuurlijk evenwicht van het oorsmeer. A.Vogel Oorspray Jeuk* Verlicht jeuk Helpt zwemmersoor te voorkomen Oordruppels Oveimalig Dorsmeeiprop Oothvgien Medisch hulpmiddel. Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing. KOAG-nr. 11-0621-8851 A.Vogel B.V. Chris van Mersbergen Wat dacht u, toen eind januari het vac cin van AstraZeneca als derde werd goedgekeurd? Vanaf nu wordt het weer rustig? Je kunt ook denken: als je een bijwer- king als die bij de vaccins van AstraZe- neca en Janssen er niet uithaalt, is de studie-opzet niet in orde. Blijkbaar is onze kennis over vaccins nog niet voldoende om dit soort bijwer kingen te kunnen voorzien? Tot twee keer toe werd besloten tot een pauze met AstraZeneca, vanwege de berichten over bijwerkingen. U noemde eerder al het verhitte debat over vaccins op sociale media. Stel dat die sociale media niet bestonden, zou den dan er dan andere beslissingen zijn genomen? Maakt u zich zorgen over de heftige onlinediscussies?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8