Verstappen goed van start 7 FORMULE 1 DUBBEL IN OOSTENRIJK Formule 1 oogde een jaar lang kaal, kil en klinisch. Maar in Oostenrijk wordt alles weer als vanouds nu de fans terug op de tribunes komen. ,,Je hoort ze niet, maar je ziet ze natuurlijk wel." ARJAN SCHOUTEN Op Camping Gelb was Eelco Sirag woensdagavond de eerste. Heel het weiland in Spielberg bei Knittelfeld had de inwoner van het Friese Warns voor het uitzoeken, dus par keerde hij zijn grijze camper maar netjes poleposition, midden op de lap grond. Luifeltje naar beneden, tuinstoelen en klaptafeltje eronder, barbecue in het gras. En de oranje Max-vlag fier op het dak. Aan zijn bezoek aan de GP van Stiermarken ging 'heel veel ondui delijk gezeik' vooraf. Samen met zijn kameraad werd hij uitgeloot voor het tweede weekend, pas dinsdagmiddag om vijf uur rolden de kaarten voor race 1 in de mailbox. ,,Maar goed, we zijn er wel eindelijk weer bij, als eersten. We hebben zelfs de tap geopend in de biertent. Het eerste bier was voor ons", zegt Sirag met een grijns. Hij is dit race weekend één van de 15.000 geluk kigen op de Red Bull Ring. „Stoelen op vak P, daar heb je prachtig zicht. En ook nog een groot scherm voor je giechel." Hij was er ook in 2018 en 2019, toen Max Verstappen won op de Red Bull Ring waar Nederlands de voertaal was. ,,Al die mensen, een oranje zee", herinnert ook Verstap pen zich nog goed. ,,Die twee zeges hier waren natuurlijk prachtig. Veel plezier gemaakt, met al die fans. En fijn natuurlijk dat ze weer terug komen. Voor de atmosfeer is het veel beter als ze er weer bij zijn." Hij gaat er niet sneller van racen. ,,Dat zou ook slecht zijn, als dat ver schil zou maken", denkt Verstap pen. ,,Maar natuurlijk zorgt het wel voor positieve motivatie en energie. Ik hoor ze niet, maar je ziet ze als coureur wel zitten." Mannetje of duizend En het toerismebureau van Stier marken merkt het in de portemon nee, nu de Niederlandische Max-fans er weer zijn. Die gele nummerbor den hebben ze twee jaar moeten missen hier in het Murtal, nu draaien de Volkswagen-busjes en gezins-Volvo's na een lange reis weer één voor één de S36 af op weg naar de campings naast de Red Bull Ring. Dit weekend nog onder strenge coronarestricties, wat con sequenties heeft voor de aanloop. Een mannetje of duizend uit Ne derland, luidt de schatting. Volgend weekend wacht zonder restricties weer een ouderwetse Hollande in vasie. Worden het er weer 20.000? 25.000? Of zelfs 30.000, nu er nog veel last minute kaarten vrijkomen, omdat de Britten nog wél met strikte reisregels zitten? De organi satie verwacht in totaal zo'n 140.000 bezoekers verdeeld over drie dagen. Met 60.000 man op zondag moet de tweede race de eer ste uitverkochte GP sinds anderhalf jaar worden. De familie Huisman is er dan ook bij. Op Camping Rot parkeren ze net hun gigantische Red Bull-bus, na de lange reis vanuit Beekbergen. Op de aanhanger staat een Smart, ook gespoten in de Red Bull- GP van Stiermarken FORMULE 1 kleuren. Voor wat toeristische rit jes, tussen de raceweekenden door. De tot gigantische camper omge bouwde bus - 'zes slaapplaatsen, van alle gemakken voorzien' - bracht de Huismannetjes al naar Barcelona, Monza, Boedapest en meermaals naar Oostenrijk. ,,Di- rect na de GP van 2019 hebben we de tickets hier al gekocht voor de volgende race. Nu na twee jaar wachten worden die dan toch nog gebruikt'', vertelt moeder Huis man, terwijl de bus op een paar planken probeert te parkeren. Ze gaan ook nog naar Zandvoort en Monza, later deze zomer. Op de televisie zie je absoluut meer van de Formule 1, erkent ze. ,,Maar om er zelf écht bij te zijn, dat is qua beleving zo anders. Zo veel mooier", straalt ma Huisman, als de blik van haar dochter over de tribunes glijdt. Op televisie zagen ze hun held uitgroeien tot titelfavoriet. Tot WK-leider zelfs. Maar de Huis mans blijven voorzichtig. ,,Nu heerst Max, maar dat kan ook zomaar weer omslaan", weten ze. „Mechanische sport, hè. In 2017 zaten we hier gelukkig net goed, in de eerste bocht. Wij hebben 'm tenminste nog één keer langs zien komen..." Machtsovername Die periode van pech is geweest, weet de Friese Sirag zeker. De machtsovername is aanstaande. Omdat Max rijdt als een 'compu ter'. Maar zijn prognose kan ook gevormd zijn door het feit dat hij niet zo'n liefhebber van de uit tredend kampioen is. ,,Goede cou- We zijn er eindelijk weer bij, als eersten. We hebben zelfs de tap geopend in de biertent hier reur, hoor, die Hamilton. Maar echt een huilbaby op de radio, als hij achter Max rijdt. Die zien we vol gend jaar niet meer terug." Aan Hamilton de pittige taak om in het hol van de leeuw zijn titel- kansen levend te houden. Gaat hij er weer kopje onder of slaat hij terug en trekt hij straks als favoriet naar zijn eigen thuisfeestje op Silverstone, waar op racezondag half juli weer liefst 140.000 man welkom zijn? Zo veel volk bij elkaar, Hamilton maakt zich er nog wel een beetje zorgen over. ,,Maar ik kan tegelijkertijd amper onder woorden brengen hoe veel zin ik er in heb", aldus de Mercedes-coureur, die weet dat oranje niet snel voor hem juicht. ,,Britse fans zijn de be ste fans." VRIJE TRAINING zaterdag 26 juni 2021 GO RACE MORGEN 15.00 UUR Max heeft zijn oranje leger terug «■•WW».. y @arjanschouten Spielberg DRS-inhaalzone DRS-detectiepunt De Grand Prix van Oostenrijk is al jaren een Hollands feestje. In 2018 en 2019 (hierboven) reed Max Verstappen voor het oog van duizenden Nederlandse fans naar de zege. foto epa WK-stand Constructeurs 1. Verstappen131 1. Red Bull 215 2. Hamilton 119 2. Mercedes 178 3. Perez 84 3. McLaren 110 4. Norris 76 4. Ferrari 94 5. Bottas 59 5. AlphaTauri 45 6. Leclerc 52 6. Aston Martin 40 7. Sainz jr 42 8. Gasly 9. Ricciardo 37 34 10. Vettel 30 Circuit Red Bull Ring, Spielberg Circuit Rondes Afstand 4,318 km 71 306,452 km Winnaar 2020 u-ma L. Hamilton, Mercedes Snelheid (km/u) OOSTENRIJK 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Morgen, Ziggo Sport, 21 Voorbeschouwing 13.45u. 22 23 Hoe anders was het beeld vorig jaar op de Red Bull Ring, waar het Formule 1-seizoen toen van start ging. De coureurs hebben sindsdien geen fan ge zien. FOTO REUTERS Race 15.00u Spielberg - Eelco Sirag, F1-fan SPIELBERG Max Verstappen heeft gisteren in beide vrije trainingen voor de Grand Prix van Stiermarken de snelste tijd genoteerd. De Nederlander klokte in de eer ste sessie aan het begin van de middag 1.05,910. Een paar uur later dook hij daar in de tweede sessie bijna een halve seconde onder: 1.05,412. Lewis Hamilton, Verstappens concurrent in de strijd om de wereldtitel, eindigde als derde en vierde in de trainingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 75