[P WW y optimistisch over duel met Nederland' -■ -ïf; iff mpapiffpaf 1 tegen de omstreden president Orban klinkt fel <TsÏ0Chen Zijn niet *3rÈ?P 5 V H *3SAU "Vd.?! "Md.?! II! M iliü'1 Sm> mtmÊÊM l tiniiit'tr. »fiMi noveerd, mede dankzij voetbalfan OrbSn en zijn regering. De meeste Oranjefans zullen zich vermoedelijk beperken tot de offici ële fanzone in het stadspark Varosli- get, waar een groot feest is opgetuigd met allerlei Nederlandse artiesten. In dat opzicht wordt Boedapest ook een plek om te koesteren, want vermoe delijk is het meteen de laatste keer tijdens dit EK. Bakoe is meer dan 4000 kilometer vliegen, terwijl de beperkingen in Azerbeidzjan een stuk scherper zullen zijn. Of Nederlandse fans bij een even tuele halve finale Londen in mogen, is sowieso nog maar de vraag. Duitse supporters zijn dinsdag niet welkom bij het achtstefinaleduel met Enge land. De regering van Boris Johnson houdt de grenzen nog zoveel moge lijk gesloten, ook voor mensen met een vaccinatiebewijs of een PCR-test. In de oude binnenstad van Boeda pest daarentegen zal het dit week einde krioelen van de voetbaltoeris ten, onder wie ook duizenden Tsje chen, die naar verwachting in de meerderheid zullen zijn in de Puskas Aréna. Ook veel Hongaren kochten een kaartje, destijds nog met de stille hoop dat hun land - als beste num mer 3 - een stunt zou uithalen. In de straten van Boedapest struikel je over de kraampjes en winkeltjes met EK en voetbalsouvenirs. Het gevoel van een groot eindtoer- nooi zal dan ook nergens zo leven als hier, maar met een duidelijke kantte kening: het kan zo weer voorbij zijn. Niemand speelde meer wedstrij den in de hoogste Tsjechische di visie dan de huidige bondscoach, Jaroslav Silhavy: 465. Ervaring ge noeg dus, maar toch krijgen zenu wen nog regelmatig de overhand bij de 59-jarige. In aanloop naar het EK wilde de voormalige trai ner van onder meer Slovan Liberec en Slavia Praag daarom weleens even niet denken aan het nade rende EK. Maar zijn kleindochter had andere plannen. Het kind had een aftelkalender gemaakt en meldde haar opa bijna dagelijks hoe nabij het eindtoernooi inmid dels was. Silhavy weet dat er ook bij Oranje soms sprake is van stress op de bank. In 2004 was hij de rechterhand van bondscoach Ka- rel Brückner en zag hij van dicht bij de wissel van Arjen Robben en de terugkeer in dat duel van de ijzersterke Tsjechen, die met 3-2 wonnen. Mick van Buren (28), voormalig speler van Excelsior en ADO Den Haag, staat al jaren onder contract bij Slavia Praag, waar Silhavy tus sen september 2016 en december 2017 zijn trainer was. ,,Een heel sympathieke man'', zegt de Rid derkerker. Wake-upcall In september 2018 nam Silhavy het heft in handen bij de Tsjechi sche ploeg. De start van de EK- kwalificatie, een 5-0 nederlaag te gen Engeland, was een wake-up- call. Met een 4-2-3-1-opstelling kreeg de ploeg daarna nog maar zes doelpunten tegen in de reste rende zeven wedstrijden. En En geland werd in Praag met 2-1 ver slagen. Dit EK wonnen de Tsjechen van Schotland (2-0), speelden gelijk tegen Kroatië (1-1) en verloren van Engeland (1-0). Alle doelpunten zijn tot op heden gemaakt door Patrik Schick, de 25-jarige aanval ler van Bayer Leverkusen. Slavia Praag is hofleverancier van de ploeg. ,,We zijn nu op trainings kamp in Oostenrijk en missen vijf spelers die bij de EK-selectie zit ten'', zegt Van Buren. ,,Masopust en Boril zijn basisspeler, maar ook Sevdk en Holes krijgen speeltijd.'' Rechtsback Vladimir Coufal en middenvelder To- mas Soucek van Vooral het centrum van de defensie is wat traag. Ik denk dat Oranje wint West Ham United zijn de grote namen. Ook zij speelden eerder voor Slavia. ,,Soucek deed het in Praag echt supergoed. Hij speelde als verdedigende middenvelder en maakte veel goals. Bij West Ham is hij ook uitstekend", aldus Van Bu ren. Michal Sadüek, door PSV ver huurd aan Slovan Liberec, is bij de nationale ploeg reserve. ,,De defensie van Tsjechië is wat traag, vooral het centrum'', zegt Van Buren. ,,Ik denk dat Oranje wint. De Tsjechen zijn niet opti mistisch. Ze hopen op een snelle uitbraak of op toeslaan bij corners en vrije trappen. Daar zijn ze heel goed in.'' Deze Tsjechische ploeg staat kwalitatief dus in de schaduw van de sterren van de vorige generatie: Petr Cech, Tomas Rosicky, Milan Baros, Jan Koller, Pavel Nedved, Zdenek Grygera, Karel Poborsky, Vladimn Smicer en Tomas Gala- sek. De laatste, voormalig speler van Ajax en Willem II, is inmid dels assistent van Silhavy en zit morgen in de Puskas Aréna op de bank. EPüBLlc zaterdag 26 juni 2021 GO TOT EN MET 11 JULI TVNPO 1 AD.NL/EURO-2020 FACEBOOK.NL SPORTWERELD «IJL ë^Tifce Oft* 0 «wninirwaHlt'W Sfeerbeelden van gisteren uit de oude binnenstad aan de Donau. fotos pim ras Mick van Buren (28), oud-spe ler van Excelsior en ADO Den Haag, weet alles van het Tsje chische voetbal. De aanvaller van Slavia Praag werkte ook met de huidige bondscoach Jaroslav Silhavy. ,,De Tsjechen hopen op een uitbraak of op toeslaan bij corners.'' Mikos Gouka Boedapest - Mick van Buren Bondscoach Jaroslav Silhavy (59) tijdens een training van de Tsjechische selectie. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 73