4 EK VOETBAL Hongaarse hoofdstad verkeert in ouderwetse EK-sferen, maar ook het protest Het decor, de maatschappelijke context, de omstreden president, de druk, de volle tribunes. In Boedapest wordt Nederland - Tsjechië morgenavond een wedstrijd met tal van verhaallijnen, maar de grens tussen polonaise en mislukking is dun. De huidige Puskas Aréna staat op vrijwel dezelfde plek, al is het veld bij de nieuwbouw een kwartslag ge draaid. Het hypermoderne stadion is - uiteraard - vernoemd naar Ferenc Puskas, de beroemdste Hongaarse voetballer ooit. Het lichaam van de in 2006 overleden wereldster ligt begra ven in de imposante Sint-Stefanus- basiliek, nog altijd een bedevaart- splek voor Hongaarse voetbalfans. Liefhebbers van voetbalcultuur kunnen sowieso hun hart ophalen in de stad, die tal van stadions telt. Fe- rencvlros, Honvéd, Üjpest, Vasas, MTK Boedapest: aan historische clubs geen gebrek, al werden veel sta dions in Hongarije recent nog gere- ropese Unie. Oranje-aanvoerder Ge- orginio Wijnaldum draagt morgen een aanvoerdersband met de cam pagnetekst 'One Love'. Veel Neder landse fans namen speldjes en vlag gen mee naar Boedapest, en een klein legertje BN'ers deed er de laat ste dagen alles aan om in beeld te ko men, fanatiek meeliftend op het wijdverspreide protest. Voetbalstad Je zou haast vergeten dat Boedapest óók een historische voetbalstad is. Vanuit Nederlands perspectief dank zij het legendarische stiftballetje van Rob de Wit in 1985, destijds in het oude Népstadion. Een gare oude be- tonbak waarin het Nederlands elftal ook in 2011 en 2012 nog twee inter- Grofweg tienduizend Oranjefans worden verwacht bij de wedstrijd, afgereisd via alle denkbare routes. Een bekende oranje supportersbus, de Engelse dubbeldekker, werd spe ciaal naar Hongarije vervoerd. Een Oranjemars vertrekt morgenmiddag vanaf het beroemde Heldenplein naar de Puskas Aréna. Het kabaal van volle tribunes zal, na anderhalf jaar coronatijd, oorverdovend klinken. Daarbij is de naam van de omstre den president Viktor Orban onver mijdelijk dezer dagen. Omdat juist hij de man was die het stadion in Boedapest volledig toegankelijk maakte voor publiek, feilloos aanvoe lend hoe voetbal een katalysator kan zijn voor populariteit onder het volk. Om Hongarije binnen te komen heb je als voetbaltoerist een coronatest nodig en je dient allerlei administra tieve obstakels te omzeilen, maar eenmaal binnen lonkt een feest zon der beperkingen. i Ook veel Hongaren kochten een kaartje, destijds nog met de stille hoop dat hun land een stunt zou uithalen Maar bovenal roept Orban in West Europa grote weerstand op. In tal van steden klinkt protest tegen de on langs aangenomen nationale wet die voorlichting over homoseksualiteit voortaan verbiedt op alle Hongaarse scholen. Het krioelt van de regen- boogvlaggen en regenbooguitingen, als symbool van steun aan de lhbti- gemeenschap. Premier Mark Rutte sprak zich deze week al scherp uit over de toe komst van Hongarije binnen de Eu- Als de wedstrijd van morgenavond ergens wordt verbeeld in Boedapest, dan moet het ter hoogte van de Elisa- bethbrug zijn. Daar, pal voor het spe lershotel van Oranje, is de rivier de Donau op z'n smalst. Want ongeveer zo dun is straks ook het lijntje in de Puskas Aréna, mor gen vanaf 18.00 uur. Oranje speelt in de Hongaarse hoofdstad de wedstrijd die het verschil gaat bepalen tussen een bruisend EK en een volledig mis lukt toernooi, tussen nationale vro lijkheid en collectief chagrijn. ,,We komen tot de achtste finale'', zong pseudo-volkszanger Max Ver stand van de satirische website De Speld voor het EK nog, met een knip oog, ter illustratie van het levende sentiment op dat moment. Inmid dels is het optimisme in Nederland flink gegroeid na drie overwinningen in de groepsfase, en ligt er een ogen schijnlijk ideale route naar een plek bij de laatste vier. Maar juist de horde in het snikhete Boedapest (ruim boven de 30 graden) wordt daarin allesbepalend. Winst betekent dat Oranje nog minimaal zeven dagen in het toernooi zit, so wieso tot een week voor de finale op Wembley. Bovendien is met het be reiken van de kwartfinale - in elk ge val gevoelsmatig - aan de sportieve minimumeis voldaan. Zeker, ook bij een mogelijke kwart finale in Bakoe mag van het Neder lands elftal daarna een overwinning verwacht worden, tegen Wales of Denemarken. Maar mentaal wordt het eerste knock-outduel met Tsje chië het zwaarst én het meest verra derlijk. 'In het toernooi groeien' is er vanaf nu niet meer bij. Alleen win nen telt. Uitverkocht Het decor in Boedapest past prima bij de bredere context van de wedstrijd. Na drie groepsduels in Amsterdam begint het EK nu pas echt, in een his torische stad in het hart van Europa, en in een stadion dat met 67.000 toe schouwers straks volledig is uitver kocht. REPORTAGE SJOERD MOSSOU zaterdag 26 juni 2021 GO Volop verhalen in snikheet inKnMnta uw lands speelde tegen Hongarije, die beide eenvoudig werden gewonnen. FOTO AP ^0 @sjoerdmossou Volle tribunes in Boedapest, zoals bij Portugal - Frankrijk. Boedapest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72