ardoD twi fe en 2 Oranje is duidelijk favoriet tegen Tsjechië, maar eerste EK VOETBAL Morgen: 18.00 uur Drie weken geleden gaf Nederland geen stuiver voor Oranje op het EK. Nu is de stemming dat de rode loper naar de halve finale al ligt uitgerold met Tsjechië als eerste horde in de knock-outfase. Het zorgt morgen voor een interessante, maar ook verraderlijke klus in Boedapest. Schick Column SJOERD MOSSOU (Ik zou willen dat ik dat kon: peinzen, voetballen en praten met een glimlach.) De aanvoerder van dit Oranje kan ook dood ernstig zijn, vergis je niet. Zijn ogen kunnen vuur spuwen, maar zijn glimlach maakt de dingen snel daarna vanzelf weer zachter, menselijker. Als ik één Nederlander naar een gewapend con flict zou sturen om de lieve vrede wat dichterbij te brengen, dan was het Wijnaldum. Misschien verwachten we daarom ook te veel van hem. Om de haverklap wordt Wijnaldum in allerlei maatschappelijke kwesties getrokken, alsof hij geen voetballer is, maar een activist. Eén keer sprak hij zich hartstochtelijk uit over racisme, recht uit het hart, kort na het incident met Ahmad Mendes Moreira in Den Bosch. Sindsdien moet hij van alles, want zo werkt dat tegenwoordig. Wie probeert iets goeds te doen of iets goeds te zeg gen, wandelt onherroepe lijk een doolhof in. Als je het ene vindt, moet je ook iets vinden van het ander, want anders ben je - komt- ie - 'HYPOCRIET!'. Racisme aankaarten? Prima, maar dan moet u ook iets van Qatar vinden, anders telt het niet. Qatar? Ha! Uw mening over het bewind van Viktor Orban in Hongarije kan niet langer uitblijven natuurlijk. 'One Love?', zegt u? In de volgende ronde spelen we wellicht in Azerbeidzjan hè, het land dat vol gens Amnesty International zware oorlogsmisda den pleegde in de regio Nagorno-Karabach. Hoog tijd dat Georginio Wijnaldum zich daar ook eens over uitspreekt. Wijnaldum zei het eerlijk en helder: hij weet lang niet alles MAARTEN WIJFFELS 1-0 achterstand WK 2010: Slowakije, 2-1 zege zonder sprankeling EK2008: Rusland, 2-1 verlies en weggespeeld WK2006: Portugal, 0-1 verlies en een kaartenfestival Zie hier de resultaten van Oranje in de eerste knock-outduels van de laatste vier eindtoernooien. Het beeld is duidelijk: als Nederland al won, was het steeds nipt. En op Portugal na waren het nooit aan sprekende tegenstanders die zorg den voor een worsteling in een alles-of-niets-wedstrijd. Je kunt er ook Nederland - Zweden (zege na penalty's) uit 2004 nog bij pakken. Net als Nederland - Joegoslavië uit 1998 (2-1, met de winnende van Edgar Davids in de blessuretijd). Nu wacht Tsjechië, morgenavond in de bakoven van Boedapest. In Nederland is de Oranjekoorts na lang aarzelen alsnog losgebarsten. Halve finale. Minimaal. Voor min der doen 'we' het niet meer. De spe lers en de bondscoach? Die doen hard hun best om de euforie te tem peren. Maar hoe Georginio Wijnal dum deze week over Tsjechië sprak als achtstefinaletegenstander, ver telt ook wel iets. ,,We moeten dit duel hetzelfde benaderen als een topwedstrijd'', zei de captain van Oranje. Met andere woorden: het is geen Frankrijk of Duitsland, maar zo moeten we het wel gaan zien. En natuurlijk: Oranje is favoriet. Nogal wiedes. In de poulefase zijn met Oostenrijk en Oekraïne de nummers 23 en 24 van de FIFA- wereldranglijst verslagen. De Tsje chen staan pas 40ste op die lijst. Een ploeg zonder namen en zonder spelers van Europese topclubs. De spits komt van Bayer Leverkusen, de keeper is reserve bij het Sevilla van Luuk de Jong. De spelbepa- lende middenvelders voetballen bij West Ham United en Hertha BSC. Maar Oranje krijgt ook een stug team tegenover zich. Met het over leven van de poulefase is voor de Tsjechen het EK al geslaagd. Hoe staat Oranje er zelf voor? Als je de stemming binnen de selectie peilt, klinkt dat de teamgeest groot is. Wekenlang op elkaars lip in het saaie Woudschoten is beter ver teerd dan vooraf gedacht. Op de trainingen raakt het 3-5-2-systeem steeds meer ingeslepen. Knock-outfase EK, het is waar spelers als Depay, Wijnaldum, Blind, De Ligt, De Vrij en De Roon sinds maart 2018 naartoe hebben gewerkt. Zij waren erbij toen Ro nald Koeman met Oranje opnieuw begon na twee gemiste eindtoer- nooien. En gaandeweg zijn anderen aangesloten. Frenkie de Jong debu teerde, net als Denzel Dumfries. Donyell Malen, morgen wellicht basisspeler naast Depay, scoorde in 2019 meteen bij zijn entree tegen Duitsland. Met Maarten Stekelen burg maakte recent ook iemand zijn rentree die daar nooit meer voor in aanmerking leek te komen. Open kansen Samen vormden ze bij dit EK de meest scorende ploeg in de poule fase. Acht goals voor, twee tegen. Maar het doelsaldo had ook gemak kelijk 14-7 kunnen zijn. En daarin schuilt de grootste onzekerheid voor morgen: hoeveel open kansen krijgen de Tsjechen? Net zoveel als Oekraïne en Noord-Macedonië? Want het verdedigen van counters is bepaald niet Oranjes sterkste punt. Van de poulefase en voetballen met een vangnet gaat het nu naar de knock-outfase en alles-of-niets. Dat vergt een mentale omschake ling. Behalve de bondscoach zelf heeft assistent Ruud van Nistelrooy daar met de groep over gesproken. Op basis van eigen ervaring, want Van Nistelrooy weet hoe na een rimpelloze poulefase plots de totale deceptie kan volgen. En hoeveel pijn dat dan doet. ,,Je hoopt dat als Ruud het zegt, dat het dan nóg be ter landt'', zegt Frank de Boer. Het maakt nieuwsgierig naar Gedroomde route Tsjechië verslaan, dan de winnaar van Denemarken - Wales pakken en in de halve finale een kraker te gen Duitsland of Engeland. Dat is op voorhand de gedroomde route. Het grote publiek vult 'm met pot lood al in. Maar de praktijk bleek in het verleden dus al vaker weerbar stig. In Boedapest gloort de vierde zege op rij dit EK. Maar er ligt óók een bananenschil. Het liefst zou Wijnaldum gewoon voetballen, maar als voetballer heb je tegenwoordig een groot podium. Voor die verantwoordelijkheid wil hij niet weglopen, daarom maakt hij er het beste van. ,,Naar ons wordt geluisterd, al zou het eigenlijk be ter zijn te luisteren naar de mensen om wie het gaat", zei Wijnaldum. „Maar het is de wereld waarin we leven." Hij dacht in Zeist een halfuur lang hardop na. Legde dilemma's op tafel, glimlachte, peinsde, haalde vertwijfeld schouders op, zei dat hij de waarheid ook niet in pacht heeft. „Daarom probeer ik op gevoel het goede te doen", zei Wijnaldum. Vermoedelijk is het nooit voldoende, de schreeuwers stonden alweer hitsig klaar om het hoekje, maar goed beschouwd is dat exact wat je van een moderne voet baller kunt vragen. Hardop twijfelen. Meer dan genoeg. zaterdag 26 juni 2021 GO Stadion: Puskas Aréna (Boedapest) Op tv: NPO 1 Liveblog: AD.nl Geen speler loste in de groepsfase meer schoten op doel dan de Tsjech Patrik Schick (6, net als Morata en Ronaldo). Als geen ander verpakt Georginio Wijnal- dum de dingen in een glimlach. Niet om al les maar weg te grijnzen, zoals Mark Rutte dat zo graag doet: bij Wijnaldum is de lach geen middel of methode. Het is er gewoon. Waakzaam voor @m_wijffelsAD "T Boedapest WK2014: Mexico, 2-1 zege na een Matthijs morgen. Blijft Dumfries tegen Tsje- de Ligt en de chië net zo onbevangen spelen als Oostenrijker tot nu toe dit EK? Wordt Virgil van Christoph Dijk echt niet gemist? Hoe gaat De Baumgartner Roon om met een gele kaart achter loeren op de zijn naam? Want een kaartenlast bal. Houdt de vervalt pas na de kwartfinales. Kan defensie van de tandem Wijnaldum-Depay ook Oranje ook de in Boedapest beslissend zijn? Tsjechen van Bij Oranje als geheel ben je be- scoren af? nieuwd: kunnen ze spelen in de foto pim ras geest van wat Bert van Marwijk eens zei: als het niet goed gaat in een wedstrijd, hoeft het nog niet meteen verkeerd te gaan. De voetballer gaf donderdagmiddag het enige juiste antwoord: hij twijfelde, hardop. Wijnaldum zei het gewoon eerlijk en glashelder: hij weet lang niet alles. De wereld is veel te complex om altijd maar rigoureus links of rechts te kiezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70